| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie w domu kominkiem - jak powietrze „rozchodzi się” po wnętrzu?

Ogrzewanie w domu kominkiem - jak powietrze „rozchodzi się” po wnętrzu?

Ogrzewanie w domu można zapewnić sobie wybierając odpowiedni wkład kominkowy i podłączając go do systemu DGP. Wówczas zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka i  się ogrzewa, zapewniając ogrzewanie całego domu.

Autor: Mariusz Bykowski

Montaż kominka z DGP wymaga dokładności i skrupulatności

Obieg powietrza wymuszony turbiną

Wkład kominkowy podłączony z systeme DGP może mieć wiele rozgałęzień. Wówczas niestety ciepłe powietrze nie jest w stanie dotrzeć w sposób naturalny do wszystkich pomieszczeń, trzeba go wyposażyć w elektryczną turbinę. W układach DGP stosuje się specjalne, wygłuszone turbiny o niskim poziomie hałasu.
Zależnie od rodzaju turbiny systemu DGP mogą być:

  • podciśnieniowe – podciśnienie wytwarzane jest przez turbinę umieszczoną poza wkładem kominkowym (na przykład na poddaszu); turbiny “na gorące powietrze” mają przepustowość nawet do 600 m3/h i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do 8-10 pomieszczeń;
  • ciśnieniowe – ruch powietrza wymuszony jest przez turbinę umieszczoną pod wkładem kominkowym – używane tu tak zwane turbiny nadmuchowe, “na zimne powietrze”, mają znacznie mniejszą wydajność – około 150 m3/h.

Turbiny do systemów DGP wyposażone są w czujniki. Użytkownik może na przykład ustawić żądaną temperaturę powietrza w okapie, przy której turbina się włączy, tak aby nie wymuszać ruchu powietrza, gdy nie jest jeszcze rozgrzane.

Ogrzewanie domu kominkiem - elementy instalacyjne

1. Przewody - powietrze ogrzane w kominku rozprowadzane jest po całym domu izolowanymi przewodami aluminiowymi, podłączonymi do wylotów w kominku. W układach wyposażonych w turbinę trzeba stosować specjalne przewody, redukujące do minimum szum, jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Przewody mają średnicę od 100 do 160 mm. Należy je prowadzić w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły wyglądu pomieszczeń: w ścianach, stropach, w przestrzeni nad sufitem podwieszanym.

2. Kratki - każde odgałęzienie zakończone jest kratką wentylacyjną z regulacją lub tak zwanym anemostatem. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.

3. Filtry - bardzo ważnym elementem systemu DGP jest filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu. Filtr montowany jest zazwyczaj nad kominkiem w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp (konieczny podczas okresowego czyszczenia).

Powietrze w domu musi krążyć

Aby system DGP z wkładem kominkowym działał prawidłowo, powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Ciepłe – po dotarciu do docelowego pomieszczenia ochładza się, a następnie powinno powrócić do pokoju, w którym zainstalowany jest kominek. Nie powinno się doprowadzać ciepłego powietrza do łazienki, wc i kuchni, ze względu na możliwość rozchodzenia się zapachów. Powietrze dostarczane jest do pomieszczeń odpowiednimi kratkami.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...