| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie w domu kominkiem - jak powietrze „rozchodzi się” po wnętrzu?

Ogrzewanie w domu kominkiem - jak powietrze „rozchodzi się” po wnętrzu?

Ogrzewanie w domu można zapewnić sobie wybierając odpowiedni wkład kominkowy i podłączając go do systemu DGP. Wówczas zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka i  się ogrzewa, zapewniając ogrzewanie całego domu.

Autor: Mariusz Bykowski

Montaż kominka z DGP wymaga dokładności i skrupulatności

Obieg powietrza wymuszony turbiną

Wkład kominkowy podłączony z systeme DGP może mieć wiele rozgałęzień. Wówczas niestety ciepłe powietrze nie jest w stanie dotrzeć w sposób naturalny do wszystkich pomieszczeń, trzeba go wyposażyć w elektryczną turbinę. W układach DGP stosuje się specjalne, wygłuszone turbiny o niskim poziomie hałasu.
Zależnie od rodzaju turbiny systemu DGP mogą być:

  • podciśnieniowe – podciśnienie wytwarzane jest przez turbinę umieszczoną poza wkładem kominkowym (na przykład na poddaszu); turbiny “na gorące powietrze” mają przepustowość nawet do 600 m3/h i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do 8-10 pomieszczeń;
  • ciśnieniowe – ruch powietrza wymuszony jest przez turbinę umieszczoną pod wkładem kominkowym – używane tu tak zwane turbiny nadmuchowe, “na zimne powietrze”, mają znacznie mniejszą wydajność – około 150 m3/h.

Turbiny do systemów DGP wyposażone są w czujniki. Użytkownik może na przykład ustawić żądaną temperaturę powietrza w okapie, przy której turbina się włączy, tak aby nie wymuszać ruchu powietrza, gdy nie jest jeszcze rozgrzane.

Ogrzewanie domu kominkiem - elementy instalacyjne

1. Przewody - powietrze ogrzane w kominku rozprowadzane jest po całym domu izolowanymi przewodami aluminiowymi, podłączonymi do wylotów w kominku. W układach wyposażonych w turbinę trzeba stosować specjalne przewody, redukujące do minimum szum, jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Przewody mają średnicę od 100 do 160 mm. Należy je prowadzić w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły wyglądu pomieszczeń: w ścianach, stropach, w przestrzeni nad sufitem podwieszanym.

2. Kratki - każde odgałęzienie zakończone jest kratką wentylacyjną z regulacją lub tak zwanym anemostatem. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.

3. Filtry - bardzo ważnym elementem systemu DGP jest filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu. Filtr montowany jest zazwyczaj nad kominkiem w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp (konieczny podczas okresowego czyszczenia).

Powietrze w domu musi krążyć

Aby system DGP z wkładem kominkowym działał prawidłowo, powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Ciepłe – po dotarciu do docelowego pomieszczenia ochładza się, a następnie powinno powrócić do pokoju, w którym zainstalowany jest kominek. Nie powinno się doprowadzać ciepłego powietrza do łazienki, wc i kuchni, ze względu na możliwość rozchodzenia się zapachów. Powietrze dostarczane jest do pomieszczeń odpowiednimi kratkami.

Centralne ogrzewanie domu wprost z kominka

Centralne ogrzewanie w domu teoretycznie wymaga montażu kotła. Jednak możesz z niego zrezygnować,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.