Ogrzewanie w domu kominkiem - ile to kosztuje?

2009-08-05 2:00

Kominki w domu to zarówno przyjemność, jak i praktyczne rozwiązanie - wszak w ten sposób możesz ogrzewać dom. Czy jest to kosztowne? Aby zilustrować ekonomiczne zalety systemów DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza), przedstawiamy kalkulację wraz z rocznymi kosztami eksploatacji. 

Ile kosztuje ogrzewanie kominkowe?
Autor: Piotr Mastalerz Ile kosztuje ogrzewanie kominkowe?

Koszty systemu oraz eksploatacji zostały policzone dla niewielkiego domu jednorodzinnego o następujących parametrach:

  • powierzchni całkowitej – około 120 m2,
  • kubaturze – około 324 m3 (średnia wysokość pomieszczeń 2,7 m),
  • zapotrzebowaniu na ciepło – 40 W/m3, czyli około 13 kW dla całego domu (przy temperaturze obliczeniowej zewnętrznej –20°C).

Sezon grzewczy trwa 6 miesięcy, ale w tym okresie niewiele jest dni z temperaturą zewnętrzną –20°C. Można przyjąć, że 6 miesięcy z temperaturą od –20°C do 0°C odpowiada energetycznie 3 miesiącom (czyli 2160 godzinom) z temperaturą –20°C, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest maksymalne i wynosi 13 kW.

Do ogrzania domu o powierzchni 120 m2 potrzebny jest wkład kominkowy o średniej mocy, przystosowany do pracy ciągłej (kategoria C). Wymagania te spełnia na przykład wkład typu FONDIS F6ECO o mocy nominalnej 11 kW, maksymalnej – 16,5 kW i sprawności 72%. Obieg powietrza odbywa się grawitacyjnie i stopniowany jest za pomocą kratek regulowanych, umieszczonych w każdym pomieszczeniu. System jest zupełnie niezależny od zewnętrznych źródeł energii i bardzo prosty.

Ogrzewanie w domu kominkiem - jak wyliczyć koszty

 

Aby dokładnie obliczyć koszty ogrzewania w domu za pomocą kominka, musisz wziąć pod uwagę dwa aspekty: koszt instalacji DGP oraz koszt późniejszej eksploatacji. W koszty instalacji systemu DGP wchodzą:

  • wkład kominkowy
  • obudowa kominka
  • rura spalinowa 220 mm (1,5 m)
  • akcesoria - kratki, wyloty króćców
  • rury izolowane do dystrybucji gorącego powietrza 125 mm, 10 m długie
  • robocizna i materiały dodatkowe

Cena kompletu jest zależna od rodzaju obudowy, modelu wkładu kominkowego itd... - średnio to koszt 10-12 tys złotych.

Z kolei koszt eksploatacji systemu w sezonie grzewczym dość szybko określisz, jeśli wiesz, że kominek pracując w systemie ciągłym zużywa średnio 3,4 kg drewna na godzinę. Mnożąc tę liczbę przez liczbę godzin przepracowanych w ciągu trzech miesięcy (2356) daje to 8011 kg drewna. To z kolei odpowiada 14 m3 (szacunkowo 1 m3 drewna waży około 600 kg). Przemnażając to z kolei przez cenę 1 m3 drewna kominkowego (zależnie od gatunku 100-150 złotych) wychodzi conajmniej 1400 złotych. Oczywiście im dłużej grzejemy, tym droższa jest eksploatacja takiego systemu. Nadal jednak jest to mniej niż przy innych rodzajach ogrzewania domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.