| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek DGP czy z płaszczem wodnym? Porównujemy rodzaje ogrzewania kominkowego
Kominek jako główne źródło ogrzewania domu

Kominek DGP czy z płaszczem wodnym? Porównujemy rodzaje ogrzewania kominkowego

Jaki rodzaj ogrzewania kominkowego najlepiej wybrać? Kominek z obudową akumulującą ciepło, płaszczem wodnym czy system DGP? Sprawdź, czym się charakteryzują, i jakie są między nimi różnice. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy konkretnego rodzaju ogrzewania kominkowego.  

Ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem

Najmniej skomplikowane jest ogrzewanie samym kominkiem – bez instalacji rozprowadzającej ciepło. Wówczas ogrzewane jest niemal wyłącznie pomieszczenie, w którym znajduje się kominek (przez promieniowanie), ale dzięki wentylacji działającej w domu ciepłe powietrze z tego pomieszczenia przemieszcza się także do pozostałych, więc również one, choć w niewielkim stopniu, są ogrzewane.

Obudowa akumulująca ciepło

Kominek należy wybudować tak, by miał dużą zdolność do akumulacji ciepła. W tym celu wkład kominkowy dobrze jest obudować cegłami (płytami) szamotowymi, a z zewnątrz wykończyć specjalnymi kaflami piecowymi (kominkowymi). Wówczas ciepło gromadzące się w masywnych materiałach jest powoli przekazywane do otoczenia – nawet jeszcze po kilku godzinach od spalenia paliwa.

Nie trzeba wtedy zbytnio ograniczać dopływu powietrza do komory spalania w celu zmniejszenia mocy i wydłużenia czasu palenia. Dzięki temu sprawność spalania może być wyższa, a spaliny czystsze.

Kominek z DGP

Prosty do wykonania i niedrogi system ogrzewania kominkowego dla całego domu to DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Powietrze z pomieszczenia dociera do kominka przez otwór u dołu obudowy wkładu, ogrzewa się od jego gorącego korpusu i unosi do zamontowanego nad nim okapu. Tam znajdują się wloty do przewodów poprowadzonych do wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Ciepłe powietrze trafia do nich przewodami i wypływa przez kratki lub anemostaty w suficie, ścianach bądź w podłodze.

Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza

Do właściwego działania systemu DGP konieczne jest zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza przez wszystkie ogrzewane pomieszczenia (potrzebne są szczeliny pod zamkniętymi drzwiami lub specjalne otwory w nich albo w ścianie), by powietrze z nich mogło trafiać do kominka. Przepływ powietrza w krótkich przewodach systemu DGP może się odbywać pod wpływem naturalnej siły wyporu (grawitacyjnie) – dzięki temu, że ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodniejszego.

Jednak do transportu powietrza na odległość większą niż 3 m jest potrzebny wentylator (nazywany aparatem nawiewnym lub turbiną) umożliwiający powietrzu pokonanie oporów przepływu przez długie, poziome przewody. W systemie z przepływem wymuszonym powietrze ma niższą temperaturę niż w grawitacyjnym, ale dzięki temu, że porusza się ono szybciej, może przetransportować większą ilość ciepła w tym samym czasie.

Zalety

Zaletą systemu DGP jest stosunkowo nieduży koszt jego wykonania i prostota gwarantująca niezawodne działanie – w układzie grawitacyjnym ogrzewanie funkcjonuje nawet w przypadku awarii prądu

Niedogodności systemu DGP

Trudno regulować wydajność systemu DGP. Gdy w kominku się pali, system grzeje z pełną mocą, nie zawsze potrzebnie. Zastosowanie wymuszającego cyrkulację powietrza wentylatora o regulowanej prędkości umożliwia już zmniejszanie i zwiększanie ilości transportowanego ciepła.

Oczywiście można też regulować intensywność spalania paliwa w kominku, sterując dopływem powietrza do komory spalania za pomocą przepustnicy we wkładzie (bądź w przewodzie doprowadzającym do niego powietrze) i szybra w przewodzie dymowym. Ale nie umożliwia to sterowania temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. Można to robić, przymykając bądź otwierając poszczególne nawiewniki. Jest to jednak dość kłopotliwe i trudno w ten sposób osiągnąć oczekiwany efekt – regulacja jest bardzo mało precyzyjna.

Ponieważ nośnikiem ciepła w takim systemie jest powietrze, to po spaleniu paliwa w kominku ogrzewanie od razu przestaje działać – ciepło nie jest akumulowane w instalacji grzewczej.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym

Jeżeli uznamy za opłacalne wykonanie w domu instalacji centralnego ogrzewania wodnego albo i tak już ją mamy, a chcemy ogrzewać dom kominkiem, to możemy zaopatrzyć się we wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła podgrzewającym wodę. Takie urządzenia najczęściej są nazywane kominkami z płaszczem wodnym.

Działają jak kotły grzewcze – podgrzewają wodę krążącą w instalacji c.o. Ciepło do pomieszczeń emitują grzejniki. Kominek może być jedynym źródłem ciepła w takiej instalacji albo pracować równolegle z innym – kotłem bądź pompą ciepła. System grzewczy można też uzupełnić o kolektory słoneczne.

Jakie ma zalety...

Kominek z płaszczem wodnym można wykorzystywać do przygotowywania ciepłej wody użytkowej – takiej możliwości nie daje kominek z DGP. Inną istotną zaletą instalacji wodnej jest możliwość łatwej i dość precyzyjnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – za pomocą zaworów grzejnikowych z termostatami. Bezwładność cieplna systemu wodnego jest dużo większa niż powietrznego, więc temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami wodnymi jest stabilniejsza niż w przypadku korzystania z DGP.

... a jakie wady

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że po uruchomieniu kominka z płaszczem wodnym na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach czeka się znacznie dłużej, niż gdy dom ogrzewa się gorącym powietrzem. Szczególnie w domach na działkach rekreacyjnych ma to duże znaczenie – w nich instalacja wodna nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko ze względu na dłuższy czas rozruchu, ale przede wszystkim z powodu ryzyka zamarznięcia wody w rurach, gdy przez dłuższy czas ogrzewanie nie działa. W systemie powietrznym takie zagrożenie nie występuje.

Wkłady kominkowe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wkładu

Wybór wkładu kominkowego to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujesz się na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.