| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki kominek wolno stojący warto zainwestować?

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki kominek wolno stojący warto zainwestować?

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety. Które z nich są lepsze? Sprawdź również, czy prawdą jest, że im droższy kominek wolno stojący tym większa wygoda w jego użytkowaniu?

Kozy grzewcze na pelety

Z tradycyjnymi kozami grzewczymi łączy je jeszcze chyba tylko nazwa, elegancki wygląd i miejsce montażu – pomieszczenie mieszkalne, najczęściej salon. Gdy chodzi o sposób działania, bliżej im do wydajnych i wyposażonych w elementy automatycznej regulacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Są wyposażone w automatyczne podajniki dostarczające opał z zasobnika do komory spalania, dzięki czemu ogień może być w nich podtrzymywany nawet przez kilkadziesiąt godzin. Większość ma także mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. Dzięki temu króciec wylotu dymu ma bardzo małą średnicę i niewielkie wymagania dotyczące przekroju i wysokości komina, do którego można go podłączyć. Piece na pelety mają moc od 2,5 do 22 kW (można ją bardzo precyzyjnie regulować) i sprawność ponad 80%.

Można je automatycznie rozpalać, wyłączać, a nawet programować ich pracę w ciągu dnia i na cały tydzień (konieczne jest zasilanie elektryczne). Mają wbudowany elektroniczny termostat, ale można je także połączyć, tak jak kotły c.o., z termostatem pokojowym. Sterowanie jest więc w pełni automatyczne, a obsługa możliwa również za pomocą pilota. W przypadku awarii jakiegokolwiek elementu pieca lub uszkodzenia przewodu spalinowego zaawansowane systemy bezpieczeństwa natychmiast przerywają podawanie peletów do komory paleniska, a w razie potrzeby system sterowania rozpoczyna wygaszanie. Piece na pelety mogą być wyposażone w wentylatory z płynną regulacją obrotów nadmuchujące ogrzane powietrze do pomieszczenia albo płaszcz wodny wraz z osprzętem umożliwiającym podłączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania wodnego.

Kozy grzewcze są przede wszystkim opalane drewnem

To głównie do jego spalania są przystosowane piece kominkowe dostępne w sprzedaży. Za niemal równorzędne paliwo są uważane brykiety drzewne. Część producentów dopuszcza też palenie w wytwarzanych przez siebie kozach brykietami z węgla brunatnego lub węglem kamiennym. Jeśli drewno, to najlepsze, takie z drzew liściastych: akacji, brzozy, buku, jesionu, klonu albo wiązu. Musi być sezonowane, czyli przechowywane co najmniej półtora roku w przewiewnym zadaszonym miejscu (pod wiatą lub w szopie). Po takim czasie jego wilgotność osiągnie wartość 15-20% i dopiero wtedy będzie się nadawało do palenia bez przykrych konsekwencji w postaci kłopotów z rozpaleniem, dymienia, niszczenia komina lub nadmiernego brudzenia paleniska oraz szyby w drzwiczkach pieca.

WARTO WIEDZIEĆ

Koza grzewcze za kilkaset złotych czy za kilka tysięcy?

Koza to urządzenie kompletne – po podłączeniu do komina i ewentualnie przewodu doprowadzającego powietrze do paleniska – gotowe do użytku. Można ją kupić choćby w markecie budowlanym bądź sklepie internetowym i zainstalować samodzielnie według instrukcji producenta lub – lepiej i bezpieczniej – z pomocą wprawionego w takich pracach instalatora. Jeżeli bardziej niż na wyglądzie i dodatkowych detalach zależy nam na niskiej cenie, stalowy piecyk POW III o mocy 3,5 kW, w kształcie walca na nóżkach, kupimy już za mniej więcej 150 zł, a kozę Ackerman W2, także stalową o mocy 5 kW, wysokości 66,6, szerokości 23 i głębokości 42,3 cm – za 205 zł.

Jeżeli jesteśmy gotowi wydać na kozę kwotę do tysiąca złotych, będziemy mieć już całkiem spory wybór, zarówno wśród modeli sprzedawanych w marketach (tabela) jak i znajdujących się w ofercie producentów i dystrybutorów specjalizujących się w sprzedaży i instalowaniu tego typu produktów.

W specjalistycznych salonach kominkowych znajdziemy także wymagające minimum obsługi kozy na pelety z rozmaitymi dodatkami ułatwiającymi ich obsługę.

Jakie warunki musisz spełnić, aby  przyłączyć piec wolno stojący do instalacji C.O.?

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.