| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek: znajdź dobre miejsce na kominek w domu

Kominek: znajdź dobre miejsce na kominek w domu

Kominek przyciąga, niosąc za sobą utrwalony przez pokolenia obyczaj skupiania się rodziny i przyjaciół wokół ognia. To przy kominku najchętniej ustawiamy wygodne fotele, obszerne sofy, kanapy, pufy i niskie stoliki. Dobrze więc, jeśli usytuowanie kominka w domu umożliwia taką aranżację. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę szukając projektu domu z kominkiem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeśli chcemy przy kominku uzyskać klimat prawdziwego azylu i intymności, szukajmy projektu, który oferuje pokój dzienny z wyodrębnionym aneksem kominkowym

Miejsce na kominek

Intuicyjnie wyczuwamy, że kominek nie jest zwyczajnym sprzętem, takim jak lodówka czy telewizor, trudno go też porównać do elementów architektonicznych takich jak schody, okna czy drzwi. Wyjątkowy charakter kominka zawdzięczamy bogatej i mocno utrwalonej w naszej kulturze symbolice ognia, która każe znaleźć dla kominka miejsce szczególne. We współczesnym domu jest to centrum rodzinnego życia – pokój dzienny. Jeśli chcemy przy kominku uzyskać klimat prawdziwego azylu i intymności, szukajmy projektu, który oferuje pokój dzienny z wyodrębnionym aneksem kominkowym. W niewielkich domach zwykle łączy on funkcję kącika telewizyjnego – razem tworzą miejsce wypoczynku. Kominek skryty w wydzielonym aneksie ma jednak pewne wady – najczęściej jest mało widoczny w innych częściach salonu. Jeśli chcemy, aby był on elementem scalającym, wybierzmy projekt z kominkiem usytuowanym w centralnym miejscu pokoju dziennego lub na granicy wydzielonych stref: na przykład wypoczynkowej i jadalni.

Zobacz koniecznie:

Kominek umieszczony przy zewnętrznej ścianie pozwala połączyć go z drugim kominkiem na tarasie. Kominki bliźniacze mają wspólną ścianę kominową, ale każdy musi mieć własny przewód dymowy. Takie usytuowanie kominka zazwyczaj utrudnia stworzenie wokół niego zacisznego kąta wypoczynkowego – zasiadając przy kominku, zazwyczaj odwracamy się od okien, aby oderwać się od świata zewnętrznego. Kominek na ścianie z oknem pozwoli natomiast połączyć wypoczynek przy ogniu z kontemplacją widoku ogrodu.

W wielu współczesnych domach świadomie rezygnuje się z wydzielonego aneksu kominkowego czy przestrzeni, w której przy kominku można ustawić meble wypoczynkowe. Staje się on raczej elementem wyrafinowanej aranżacji rozbijającym monotonię ściany lub pretekstem do wyeksponowania ekskluzywnych materiałów. Bardziej przyciąga formą niż płomieniami ognia. Wydaje się, że pierwotna funkcja kominka odchodzi w przeszłość – uwięziony za szybą wbudowaną w płaską ścianę ogień przestaje być siłą sprawczą zadumy i kontemplacji. Ale czy w pełnym ciepła rodzinnym domu naprawdę o to chodzi?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Miejsce kominka: wymogi techniczne
W większości projektów gotowych miejsce kominka jest już zaplanowane przez architekta. Jeśli chcemy je zmienić, trzeba wiedzieć, że:

  • kominek powinno się ustawiać w takim miejscu, aby przewód dymowy miał jak najmniej zagięć;
  • ze względów bezpieczeństwa ani na obudowie kominka, ani na ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej i gazowej;
  • podłoże, na którym będzie zbudowany kominek, musi mieć wystarczającą nośność – kominek waży około 500 kg;
  • odległość między kominkiem a jakimkolwiek sprzętem radiofonicznym nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Kominki z płaszczem wodnym - kotłownia w salonie

Kominek to źródło taniego ciepła potrzebnego głównie do ogrzewania pomieszczeń....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...