Kominek z wkładem kominkowym - największe zalety

2009-08-06 2:00

Kominek z wkładem kominkowym to nie tylko ozdoba wnętrza. Tradycyjny kominek wyposażony w dobry wkład lub kasetę kominkową oznacza bowiem wydajność, obniżenie kosztów ogrzewania w domu, a także bezpieczeństwo dla całego ogrzewanego domostwa.

Dlaczego lepszy kominek z wkładem?
Autor: Andrzej Szandomirski|JOTUL Dlaczego lepszy kominek z wkładem?

Dobry wkład kominkowy – czyli jaki?

Wkłady kominkowe wykonuje się ze stali i z żeliwa. Stal zapewnia długotrwałą szczelność i szybkie przekazywanie ciepła do otoczenia. Żeliwo jest tańsze, dobrze akumuluje ciepło. Problemy z wkładami polegają zwykle na rozszczelnianiu się i pękaniu płyt, z których zbudowane są ich korpusy. Dotyczy to wkładów tanich, wykonanych z elementów o zbyt małej grubości. Cienka ścianka korpusu nagrzewa się nierównomiernie. Powstają wtedy duże naprężenia, które powodują odkształcanie się stali lub pękanie żeliwa. Najsolidniejsze i najtrwalsze są więc wkłady ciężkie o grubych ściankach – nagrzewają się wolno, ale równomiernie.
Nowoczesne wkłady dwupłaszczowe mają zewnętrzną obudowę wykonaną z płyt stalowych, a wnętrze paleniska wyłożone płytami żeliwnymi lub szamotowymi. Szamot bardzo dobrze akumuluje ciepło, dzięki czemu kominek grzeje jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska. Niestety, często pęka i trzeba się liczyć z koniecznością wymiany szamotowych elementów co pewien czas. Wkłady i kasety kominkowe muszą mieć aprobatę techniczną. Upoważnia ona do umieszczenia na wyrobie znaku budowlanego B, który oznacza, że wyrób jest dopuszczony do sprzedaży.

Zalety kominka z wkładem
Autor: archiwum muratordom

Kominek z wkładem kominkowym - zalety?

  • bezpieczeństwo - kominek z wkładem ma palenisko zamknięte szklanymi drzwiczkami. Płomień jest oddzielony od pomieszczenia płytami z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, więc jest mniejsze ryzyko powstania pożaru. Szczelnie zamknięta obudowa chroni przed rozprzestrzenianiem się dymu;
  • kontrola spalania – szybkość spalania zależy od ilości powietrza dopływającego do paleniska. W kominku otwartym strumień powietrza reguluje się jedynie za pomocą przepustnicy w przewodzie dymowym (szybra). W szczelnie zamkniętych wkładach kominkowych przymknięcie szybra lub specjalnej przepustnicy regulującej dopływ powietrza do spalania, czyli przejście w tryb spalania zredukowanego, sprawia, że załadunek drewna wystarcza nawet na kilkanaście godzin palenia.
  • wysoka sprawność - między metalowym korpusem wkładu kominkowego a wykonaną wokół niego obudową pozostaje szczelina, którą przepływa powietrze z pomieszczenia i ogrzewa się od gorącego wkładu. Aby zintensyfikować ten proces, często nad paleniskiem umieszcza się dodatkowy wymiennik ciepła. Tym elementom kasety i wkłady kominkowe zawdzięczają swoją największą zaletę, jaką jest znacznie większa niż w przypadku kominków tradycyjnych sprawność. Im wyższa sprawność, tym mniej paliwa zużywa kominek przy określonej mocy. W zaawansowanych konstrukcyjnie wkładach kominkowych do ogrzewania domu wykorzystywane jest ponad 80% energii zawartej w paliwie, w najprostszych – około 50%. Tradycyjny otwarty kominek umożliwia wykorzystanie do ogrzewania zaledwie 15% energii powstającej podczas spalania.
  • możliwość ogrzania całego domu - wkłady przystosowane są do współpracy z systemem kanałów, którymi powietrze ogrzane w kominku rozprowadzane jest po całym domu. System ten, zwany DGP (system Dystrybucji Gorącego Powietrza), umożliwia ogrzewanie nie tylko przestrzeni w pobliżu kominka, ale także pomieszczeń znacznie od niego oddalonych.

WIDEO: Wybieramy wkład kominkowy do kominka

Wybieramy wkład kominkowy do kominka

Jak dobrać moc wkładu kominkowego?

Jeśli kominek ma być efektywnym źródłem ciepła, musi mieć odpowiednio dużą moc nominalną, czyli średnią z mocy uzyskiwanej w czasie trzech godzin palenia. Moc maksymalna (przy otwartych drzwiczkach i przepustnicy) nie ma znaczenia, ponieważ nie jest osiągana podczas normalnego użytkowania.
Moc wkładu, który ma być dodatkowym źródłem ciepła wspomagającym inny system grzewczy, można obliczyć, posługując się wskaźnikiem zapotrzebowania na ciepło. Dla pomieszczeń o wysokości 2,5 m wynosi on od 0,08 kW/m² w domach dobrze zaizolowanych aż do 0,14 kW/m² w starych domach bez izolacji.
Wkład kominkowy stanowiący główne źródło ciepła powinien mieć moc dobraną na podstawie dokładnego, wykonanego przez specjalistę obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Wartość tę można znaleźć w projekcie budowlanym. Uwzględnia ona rodzaj użytych materiałów budowlanych, kształt bryły domu, wysokość i układ pomieszczeń, wielkość i liczbę okien, usytuowanie względem stron świata oraz położenie geograficzne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.