| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Chcesz mieć kominek? Chcesz go wyposażyć w zamykany wkład kominkowy, bo to obecnie obowiązujący standard? Zobacz, czym mogą się od siebie różnić wkłady kominkowe i jakie drzwi do kominka mamy do wyboru? Zacznijmy od wyboru przeszklenia.

Kominek z wkładem

Kominki, które mają zamykane wkłady, stały się tak bardzo popularne, bo w porównaniu z otwartymi są bezpieczniejsze. A ciepło z kominka jest sprawnie przekazywane do pomieszczeń. Jednorazowy załadunek drewna do nowoczesnego wkładu kominkowego może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin palenia, co w kominku otwartym jest nie do pomyślenia. Decydując się na kominek, na pewno warto go tak wykonać, by był nie tylko dekoracją, ale także efektywnym urządzeniem grzewczym. W wyniku spalania drewna powstaje bardzo dużo ciepła i szkoda byłoby go nie wykorzystywać.

Czym się kierować przy wyborze przeszklenia do wkładu kominkowego?

Szukając wkładu kominkowego, zwykle najpierw zwracamy uwagę na jego wygląd, a największy wpływ na to ma jego przeszklenie.

Najwięcej jest wkładów z jednymi drzwiczkami od frontu wyposażonymi w płaską szybę. Jeśli zależy nam na lepszej widoczności płomienia i atrakcyjniejszym wyglądzie kominka, możemy wybrać wkład z szybą pryzmatyczną (wygiętą po bokach, z wyraźnymi krawędziami gięcia) albo – wyglądającą nowocześniej – zaokrągloną, nazywaną panoramiczną (łagodnie wygiętą na całej szerokości). Są też wkłady do kominków tradycyjnych i rustykalnych – z płaskimi szybami rozdzielonymi szprosami.

Autor: Piotr Mastalerz

Najwięcej jest wkładów z płaską szybą – te są najtańsze.

Oprócz najpopularniejszych – z przeszkleniem z jednej strony – są też wkłady przeszklone dwustronnie (front i bok albo front i tył), trzystronnie (front i boki albo front, tył i bok), a nawet czterostronnie – do ustawienia na środku pomieszczenia.

Podczas wyboru warto brać pod uwagę to, że im większa powierzchnia szyby w stosunku do wielkości paleniska, tym więcej ciepła przez nią wypromieniowuje. Udział promieniowania w oddawaniu ciepła do pomieszczenia przez kominek z wkładem jednostronnie przeszklonym z płaską szybą wynosi 20-25%, a jeśli jest pryzmatyczna albo zaokrąglona, może sięgać 40-45% (pozostała część jest przekazywana w wyniku konwekcji, czyli ruchu powietrza). Ma to duże znaczenie, gdy kominek chcemy wykorzystać do ogrzewania kilku pomieszczeń z pomocą dodatkowej instalacji do rozprowadzania ciepła. Wtedy lepiej jest, żeby promieniowanie przez szybę nie było zbyt duże. Jeśli zależy nam na możliwości obserwowania ognia, szukajmy wkładu z szybami o jak największej powierzchni, bez szprosów i z wąskim obramowaniem. Wysoki, bardzo efektownie wyglądający płomień uzyskuje się we wkładach wertykalnych – o większej wysokości niż szerokości.

A co z drzwiami do kominka?

W najprostszym wariancie są zamocowane na zwykłych zawiasach i otwierane w prawo albo lewo – trzeba się zastanowić, która strona jest dla nas wygodniejsza. Są też wkłady dwudrzwiowe – otwierane na obie strony i wymagające do otwarcia mniejszej przestrzeni przed kominkiem niż jednoskrzydłowe. Jeśli jest to dla nas ważne, możemy jeszcze poszukać wkładu z drzwiami harmonijkowymi – dzielonymi na cztery części.

Są także rozwiązania sprawiające, że drzwi kominka po otwarciu stają się niewidoczne: chowają się pod palenisko, unoszą pionowo albo przesuwają za palenisko (półokrągłe). Stosowane do tego mechanizmy są dość skomplikowane, więc wkłady otwierane w ten sposób sporo kosztują. Ale jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, otrzymujemy dwa w jednym – kominek z zamykanym wkładem, który może też wyglądać i działać jak otwarty.

Pełny przegląd wkładów kominkowych oraz więcej zdjęć kominków w Muratorze 09/2012.

Przeczytaj dodatkowo:
Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Zapytaj EKSPERTA o wybór kominka, montaż i...

Ekspert z firmy Galeria Kominków odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru i zakupu odpowiedniego...