| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Chcesz mieć kominek? Chcesz go wyposażyć w zamykany wkład kominkowy, bo to obecnie obowiązujący standard? Zobacz, czym mogą się od siebie różnić wkłady kominkowe i jakie drzwi do kominka mamy do wyboru? Zacznijmy od wyboru przeszklenia.

Kominek z wkładem

Kominki, które mają zamykane wkłady, stały się tak bardzo popularne, bo w porównaniu z otwartymi są bezpieczniejsze. A ciepło z kominka jest sprawnie przekazywane do pomieszczeń. Jednorazowy załadunek drewna do nowoczesnego wkładu kominkowego może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin palenia, co w kominku otwartym jest nie do pomyślenia. Decydując się na kominek, na pewno warto go tak wykonać, by był nie tylko dekoracją, ale także efektywnym urządzeniem grzewczym. W wyniku spalania drewna powstaje bardzo dużo ciepła i szkoda byłoby go nie wykorzystywać.

Czym się kierować przy wyborze przeszklenia do wkładu kominkowego?

Szukając wkładu kominkowego, zwykle najpierw zwracamy uwagę na jego wygląd, a największy wpływ na to ma jego przeszklenie.

Najwięcej jest wkładów z jednymi drzwiczkami od frontu wyposażonymi w płaską szybę. Jeśli zależy nam na lepszej widoczności płomienia i atrakcyjniejszym wyglądzie kominka, możemy wybrać wkład z szybą pryzmatyczną (wygiętą po bokach, z wyraźnymi krawędziami gięcia) albo – wyglądającą nowocześniej – zaokrągloną, nazywaną panoramiczną (łagodnie wygiętą na całej szerokości). Są też wkłady do kominków tradycyjnych i rustykalnych – z płaskimi szybami rozdzielonymi szprosami.

Autor: Piotr Mastalerz

Najwięcej jest wkładów z płaską szybą – te są najtańsze.

Oprócz najpopularniejszych – z przeszkleniem z jednej strony – są też wkłady przeszklone dwustronnie (front i bok albo front i tył), trzystronnie (front i boki albo front, tył i bok), a nawet czterostronnie – do ustawienia na środku pomieszczenia.

Podczas wyboru warto brać pod uwagę to, że im większa powierzchnia szyby w stosunku do wielkości paleniska, tym więcej ciepła przez nią wypromieniowuje. Udział promieniowania w oddawaniu ciepła do pomieszczenia przez kominek z wkładem jednostronnie przeszklonym z płaską szybą wynosi 20-25%, a jeśli jest pryzmatyczna albo zaokrąglona, może sięgać 40-45% (pozostała część jest przekazywana w wyniku konwekcji, czyli ruchu powietrza). Ma to duże znaczenie, gdy kominek chcemy wykorzystać do ogrzewania kilku pomieszczeń z pomocą dodatkowej instalacji do rozprowadzania ciepła. Wtedy lepiej jest, żeby promieniowanie przez szybę nie było zbyt duże. Jeśli zależy nam na możliwości obserwowania ognia, szukajmy wkładu z szybami o jak największej powierzchni, bez szprosów i z wąskim obramowaniem. Wysoki, bardzo efektownie wyglądający płomień uzyskuje się we wkładach wertykalnych – o większej wysokości niż szerokości.

A co z drzwiami do kominka?

W najprostszym wariancie są zamocowane na zwykłych zawiasach i otwierane w prawo albo lewo – trzeba się zastanowić, która strona jest dla nas wygodniejsza. Są też wkłady dwudrzwiowe – otwierane na obie strony i wymagające do otwarcia mniejszej przestrzeni przed kominkiem niż jednoskrzydłowe. Jeśli jest to dla nas ważne, możemy jeszcze poszukać wkładu z drzwiami harmonijkowymi – dzielonymi na cztery części.

Są także rozwiązania sprawiające, że drzwi kominka po otwarciu stają się niewidoczne: chowają się pod palenisko, unoszą pionowo albo przesuwają za palenisko (półokrągłe). Stosowane do tego mechanizmy są dość skomplikowane, więc wkłady otwierane w ten sposób sporo kosztują. Ale jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, otrzymujemy dwa w jednym – kominek z zamykanym wkładem, który może też wyglądać i działać jak otwarty.

Pełny przegląd wkładów kominkowych oraz więcej zdjęć kominków w Muratorze 09/2012.

Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Czy w domu pasywnym może być kominek?

Czym ogrzewać dom pasywny, który w zasadzie powinien ogrzewać się ciepłem od słońca i ciepłem...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.