| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Wkłady kominkowe. Jakie przeszklenie i jakie drzwi do kominka wybrać?

Chcesz mieć kominek? Chcesz go wyposażyć w zamykany wkład kominkowy, bo to obecnie obowiązujący standard? Zobacz, czym mogą się od siebie różnić wkłady kominkowe i jakie drzwi do kominka mamy do wyboru? Zacznijmy od wyboru przeszklenia.

Kominek z wkładem

Kominki, które mają zamykane wkłady, stały się tak bardzo popularne, bo w porównaniu z otwartymi są bezpieczniejsze. A ciepło z kominka jest sprawnie przekazywane do pomieszczeń. Jednorazowy załadunek drewna do nowoczesnego wkładu kominkowego może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin palenia, co w kominku otwartym jest nie do pomyślenia. Decydując się na kominek, na pewno warto go tak wykonać, by był nie tylko dekoracją, ale także efektywnym urządzeniem grzewczym. W wyniku spalania drewna powstaje bardzo dużo ciepła i szkoda byłoby go nie wykorzystywać.

Czym się kierować przy wyborze przeszklenia do wkładu kominkowego?

Szukając wkładu kominkowego, zwykle najpierw zwracamy uwagę na jego wygląd, a największy wpływ na to ma jego przeszklenie.

Najwięcej jest wkładów z jednymi drzwiczkami od frontu wyposażonymi w płaską szybę. Jeśli zależy nam na lepszej widoczności płomienia i atrakcyjniejszym wyglądzie kominka, możemy wybrać wkład z szybą pryzmatyczną (wygiętą po bokach, z wyraźnymi krawędziami gięcia) albo – wyglądającą nowocześniej – zaokrągloną, nazywaną panoramiczną (łagodnie wygiętą na całej szerokości). Są też wkłady do kominków tradycyjnych i rustykalnych – z płaskimi szybami rozdzielonymi szprosami.

Autor: Piotr Mastalerz

Najwięcej jest wkładów z płaską szybą – te są najtańsze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oprócz najpopularniejszych – z przeszkleniem z jednej strony – są też wkłady przeszklone dwustronnie (front i bok albo front i tył), trzystronnie (front i boki albo front, tył i bok), a nawet czterostronnie – do ustawienia na środku pomieszczenia.

Podczas wyboru warto brać pod uwagę to, że im większa powierzchnia szyby w stosunku do wielkości paleniska, tym więcej ciepła przez nią wypromieniowuje. Udział promieniowania w oddawaniu ciepła do pomieszczenia przez kominek z wkładem jednostronnie przeszklonym z płaską szybą wynosi 20-25%, a jeśli jest pryzmatyczna albo zaokrąglona, może sięgać 40-45% (pozostała część jest przekazywana w wyniku konwekcji, czyli ruchu powietrza). Ma to duże znaczenie, gdy kominek chcemy wykorzystać do ogrzewania kilku pomieszczeń z pomocą dodatkowej instalacji do rozprowadzania ciepła. Wtedy lepiej jest, żeby promieniowanie przez szybę nie było zbyt duże. Jeśli zależy nam na możliwości obserwowania ognia, szukajmy wkładu z szybami o jak największej powierzchni, bez szprosów i z wąskim obramowaniem. Wysoki, bardzo efektownie wyglądający płomień uzyskuje się we wkładach wertykalnych – o większej wysokości niż szerokości.

A co z drzwiami do kominka?

W najprostszym wariancie są zamocowane na zwykłych zawiasach i otwierane w prawo albo lewo – trzeba się zastanowić, która strona jest dla nas wygodniejsza. Są też wkłady dwudrzwiowe – otwierane na obie strony i wymagające do otwarcia mniejszej przestrzeni przed kominkiem niż jednoskrzydłowe. Jeśli jest to dla nas ważne, możemy jeszcze poszukać wkładu z drzwiami harmonijkowymi – dzielonymi na cztery części.

Są także rozwiązania sprawiające, że drzwi kominka po otwarciu stają się niewidoczne: chowają się pod palenisko, unoszą pionowo albo przesuwają za palenisko (półokrągłe). Stosowane do tego mechanizmy są dość skomplikowane, więc wkłady otwierane w ten sposób sporo kosztują. Ale jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, otrzymujemy dwa w jednym – kominek z zamykanym wkładem, który może też wyglądać i działać jak otwarty.

Pełny przegląd wkładów kominkowych oraz więcej zdjęć kominków w Muratorze 09/2012.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...