| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek w domu - jak wybrać odpowiedni? PORADNIK
Czym kierować się wybierając kominek?

Kominek w domu - jak wybrać odpowiedni? PORADNIK

O wyborze kominka decyduje to, czy będzie on  wyłącznie ozdobą mieszkania, czy też źródłem ciepła, a idąc dalej - jedynym czy dodatkowym. 

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek zamknięty, kominek otwarty, a może koza - opcji wyboru kominka jest wiele

Kominek otwarty - dla kogo najlepszy?

W kominkach otwartych najważniejszym elementem jest wymurowane palenisko. Budowa prawidłowo działającego paleniska, to nie lada sztuka. Zdunów, którzy rzeczywiście znają ten fach, jest dzisiaj niewielu. Drobne błędy w budowie kominka otwartego sprawią, że będzie nam dymił na pomieszczenie, albo w ogóle nie będzie grzał.

W przypadku kominka otwartego głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania. Ale tylko około 10-20% energii powstającej ze spalania drewna w kominku otwartym, pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła. Większość energii ucieka bezpowrotnie do komina. Zużycie drewna w kominach otwartych jest dość duże – do uzyskania 10 kW energii cieplnej potrzeba od 10 do 20 kg drewna. Poza tym, pozostawienie kominka otwartego bez kontroli, stwarza duże ryzyko pożaru („strzelające” iskry). Konieczne jest więc stosowanie parawanów ochronnych. Dlatego kominek otwarty należy traktować raczej jako element dekoracji. 

Wkład kominkowy bez tajemnic

Jeśli kominek ma ogrzewać mieszkanie, lepiej  kupić tzw. wkład kominkowy. Wkłady, to zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, np. stal, żeliwo, szamot. Ich wybór jest bardzo szeroki. Różnią się rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne, pozłacane, itp.). Jeśli decydujemy się na urządzenie, które będzie podstawowym źródłem ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe

Kominek otwarty i wkład kominkowy w jednym

Jeżeli kominek ma pełnić rolę dekoracyjną i ewentualnie służyć do dogrzewania mieszkania – bierzemy pod uwagę wygląd urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające korzystanie z wkładu jak z kominka tradycyjnego (np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby).

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.