| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek na zewnątrz domu. Jak go urządzić?
Kiedy przyda ci się kominek zewnętrzny

Kominek na zewnątrz domu. Jak go urządzić?

Kominek wcale nie musi być zamknięty w czterech ścianach. Jeśli na tarasie lub w ogrodzie domu urządza się jadalnię, warto pomyśleć wzbogaceniu przestrzeni o otwarte palenisko kominka, który jednocześnie może służyć jako źródło ogrzewania domu. Podpowiadamy, jak to wszystko zrealizować.

Dobre rozwiązania

Aby można było w pełni cieszyć się urokami kominka, musi być on nie tylko sprawny technicznie, ale też odpowiednio położony – w miejscu osłoniętym od wiatru i wszelkich przeciągów oraz powiązany przestrzennie z małą architekturą i zielenią ogrodu. Można go usytuować na tarasie otwartym lub zadaszonym, a jeśli mamy bardzo duży ogród, przeznaczyć na niego miejsce niezależne od domu i połączyć na przykład z altaną.
Umiejscowiony na tarasie jest jego integralną częścią, przez co nadaje mu klimat salonu pod chmurką. Warto tak zaprojektować jego położenie, aby można było zaaranżować wokół niego strefę wypoczynku.
Większe możliwości daje taras zadaszony – wtedy z kominka będzie można korzystać także w czasie deszczu. Niekiedy wpływ na położenie kominka ma też kształt budynku. Jeśli dom jest oparty na planie prostokąta lub kwadratu, kominek warto umieścić na granicy domu i ogrodu – przy takim rozwiązaniu ogień będzie cieszył nawet duże grono osób przebywających nie tylko na tarasie, ale też w ogrodzie. Jeśli dom ma kształt litery T lub L czy też składa się z kilku brył, kominek warto usytuować w załamaniu ścian, zwłaszcza gdy zaplanuje się tam podcień.
Wykończenie kominka powinno współgrać z elewacjami i stylem domu. Najczęściej z bryłą budynku łączy go kształt, który jest kontynuacją formy okien, drzwi, dachu. Równie ważny jest materiał, którym wykończono kominek – najczęściej nawiązuje on do wykończenia cokołów, komina czy ścian domu.

Kominek o nietypowej półokrągłej formie nawiązuje do kształtu owalnych okien. Poza tym, że pełni funkcję użytkową, jest oryginalną ozdobą domu

Prosta forma kominka nawiązuje do architektury domu. Zaaranżowano go w wysuniętej części tarasu w narożniku, który tworzą masywne filary wspierające zadaszenie tarasu

Zgodnie ze sztuką budowlaną

Budowa kominka na tarasie jest najczęściej połączona z budową kominka wewnętrznego, dlatego określa się go jako bliźniaczy. Takie kominki mają wspólne elementy konstrukcyjne lub architektoniczne, na przykład połączone są wspólną ścianą. Każdy z bliźniaczych kominków powinien mieć samodzielny przewód kominowy – podłączenie ich do wspólnego przewodu jest niezgodne z prawem. Decydując się na kominek zewnętrzny na tarasie, należy kierować się takimi samymi zasadami jak przy budowie innych kominków.
W miejscu jego posadowienia trzeba zrobić fundament o odpowiednio dużej wytrzymałości. Płyta fundamentowa kominka powinna się znajdować na tej samej wysokości co ława fundamentowa ściany zewnętrznej.
Jeśli zdecydujemy się na jego wzniesienie na budowie, nie ma konieczności oddylatowania go od ściany fundamentowej i nośnej budynku, natomiast dylatacja jest konieczna w przypadku kominków i kominów prefabrykowanych. Brak szczeliny może spowodować pękanie ściany w miejscu styku z kominem. Kominek powinien być ustawiony jak najbliżej komina. Należy pamiętać, że komin musi mieć wysokość co najmniej 4 m, a jego wylot powinien się znajdować 40 cm powyżej kalenicy.

ZDANIEM SPECJALISTY

Kominek wolno stojący. Duży ogród umożliwia wybudowanie oddalonego od domu kominka zewnętrznego. Taka inwestycja nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Zamiast tradycyjnego żeliwnego grilla można więc zaprojektować w ogrodzie murowany kominek, który pozwoli na organizowanie przyjęć pod chmurką. Koszt budowy kominka, ze względu na brak konieczności wyposażania go we wkłady, nie jest duży. W odróżnieniu od zwykłego grilla kominek daje dużo więcej możliwości. Pozwala nie tylko na pieczenie kiełbasy czy szaszłyków, ale również na wędzenie, suszenie, a nawet – po zamontowaniu rożna – pieczenie drobiu czy dziczyzny. Najlepiej usytuować go jak najbliżej domu, wtedy przyniesienie potrzebnych do przygotowywania potraw produktów nie będzie kłopotliwe.

Budowa kominka w salonie: palenisko otwarte czy zamknięte?

Otwarty kominek na pewno jest mniej bezpieczny niż ten z zamkniętym paleniskiem. Jednak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...