| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek z kafli - starodawny piec kaflowy czy nowoczesne ogrzewanie DGP

Kominek z kafli - starodawny piec kaflowy czy nowoczesne ogrzewanie DGP

Kafle kominkowe mogą służyć jedynie do wykonania obudowy kominka i pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną. Tak jest w nowoczesnych systemach ogrzewania DGP. Mogą też działać tak jak kafle w dawnych piecach, czyli akumulować ciepło na długo po wygaszeniu ognia. Który zatem kominek kaflowy wybrać? W systemie DGP czy piecokominek?

Autor: Andrzej Szandomirski Kominek z kafli

Nie zawsze kafle kominkowe  pełnią w nim funkcję grzewczą – niekiedy ograniczają się do jego ozdoby, tak jest w przypadku nowoczesnych kominków rozprowadzających gorące powietrze ogrzewane przez wkład kominkowy.

Pytanie, co lepsze – czy ten nowoczesny sposób ogrzewania, czy akumulowanie ciepła w masywnej obudowie wkładu, by korzystać z kominka jak z dawnych pieców kaflowych?

System dystrybucji gorącego powietrza (DGP) stał się popularny dzięki możliwości ogrzewania kominkiem całego domu, ale to drugie rozwiązanie (tak zwany piecokominek) też ma swoich zwolenników, którzy twierdzą, że jest ono znacznie lepsze.

Polecamy: Kominek kaflowy - recepta na niesztampowe wnętrze ZDJĘCIA

Działanie systemu DGP

W systemie DGP powietrze jest rozprowadzane izolowanymi aluminiowymi przewodami i nawiewane do pomieszczeń. Gdy paliwo intensywnie się pali, temperatura tego powietrza na ogół jest nadmiernie wysoka, a gdy zgaśnie, ogrzewanie przestaje działać i bardzo szybko odczuwa się to w pomieszczeniach.

Obudowa wkładu wsystemie DGP powinna być izolowana cieplnie, by jak najwięcej energii odbierało powietrze. Najłatwiej wykonać ją z tanich płyt g-k z przymocowaną do wewnętrznej powierzchni odporną na wysoką temperaturę wełną mineralną.

Zewnętrzne wykończenie nie ma wtedy większego wpływu na działanie ogrzewania. Kafle wykańczające taki kominek pełnią funkcję estetyczną.

Piecokominek

W piecokominku obudowa wkładu jest nieizolowana i wykonana z masywnych materiałów, by powstające ciepło nie trafiało od razu do pomieszczenia, tylko było przez nią akumulowane.

Najlepiej, gdy obudowa kominka jest wykonana z cegieł (płyt) szamotowych i wykończona z zewnątrz specjalnymi kaflami piecowymi (kominkowymi).

Akumulacja sprawia, że piecokominek może pracować z nominalną mocą (bez ograniczania dopływu powietrza), szybko spalając paliwo i osiągając przy tym najwyższą sprawność. Gromadzące się w masywnych materiałach ciepło jest powoli przekazywane do otoczenia nawet jeszcze po kilku godzinach od spalenia paliwa w palenisku. Co ważne – nie przez konwekcję (jak w systemie DGP), tylko przez promieniowanie, co nasze organizmy odbierają jako bardziej komfortowe.

Oczywiście w ten sposób można ogrzewać tylko przestrzeń znajdującą się wokół kominka. W odległych pomieszczeniach jego działanie nie będzie odczuwane tak jak w systemie DGP.

A czy wiesz, jaki wkład kominkowy wybrać? Obejrzyj film z Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.