| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania budynku z kotłem olejowym

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania budynku z kotłem olejowym

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania budynku, wyposażonego w kocioł olejowy postanowili wzbogacić o kominek. Co może się dla nich okazać najlepszym wyborem? 

Zgłoś swój remont i wygraj!

Początkowo właściciele mieli nadzieję, że doczekają się doprowadzenia sieci gazowej w pobliże posesji. To pozwoliłoby zmodernizować dom niewielkim kosztem dostosowując kocioł, który mają, do spalania gazu ziemnego i w efekcie obniżyć wydatki na ogrzewanie. Teraz już nie chcą czekać. Nie ma też na razie planów przeprowadzenia termomodernizacji domu zbudowanego wiele lat temu i ocieplonego zgodnie z ówczesnymi standardami, więc zapotrzebowanie na energię się nie zmniejszy. Dlatego jest potrzebne drugie źródło ogrzewania dostarczające dodatkową, najlepiej niedrogą porcję ciepła. Postawiono na kominek.

Kominek wolno stojący

A zatem jaki kominek wybrać? Wariant pierwszy – samodzielny kominek ogrzewający budynek. Jeżeli chcemy ograniczyć zakres koniecznych prac budowlanych i instalacyjnych, powinniśmy się zdecydować na urządzenie autonomiczne, czyli takie, które nie będzie współpracowało z żadną instalacją, ani wodną, ani rozprowadzającą ciepłe powietrze. Efekty takiego dogrzewania będą najlepsze wtedy, gdy kominek uda się ustawić centralnie na kondygnacji niepodzielonej na kilka osobnych wnętrz, lecz stanowiącej większą całość, na przykład w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią.

Tak jest w przypadku omawianego domu. Powietrze ogrzane w kominku będzie wtedy mogło w miarę swobodnie migrować do wszystkich zakamarków. Trzeba jedynie zadbać o odpowiednio dużą moc urządzenia, dobraną do kubatury wymagającej dogrzania. Warto też mieć świadomość tego, że im bardziej dane miejsce będzie oddalone od źródła ciepła, tym mniej da się w nim to ciepło odczuć. W ten sposób nie dogrzeje się też pomieszczeń na poddaszu, chyba że zainstaluje się tam drugi, działający niezależnie kominek.

Kominek w domu z instalacją c.o.

Połączenie kominka z instalacją c.o. pozwoli lepiej wykorzystać powstające w nim ciepło, a przede wszystkim sprawnie dostarczyć je do pomieszczeń wymagających ogrzewania, bez względu na ich położenie. Ze względu na zakres koniecznych prac budowlanych i instalacyjnych tego rodzaju modernizacja domu jest jednak trudniejsza do zrealizowania, a czasem może się okazać niemożliwa do wdrożenia w istniejących obiektach.

Autor: Paweł Detko

Do ogrzewania starego, słabo ocieplonego domu potrzeba sporo ciepła. Dostarcza je zainstalowany w piwnicy kocioł olejowy, ale właściciele chcieliby mieć dodatkowe, tańsze źródło ciepła

Ponieważ dom jest wyposażony w wodną instalację centralnego ogrzewania i grzejniki, warto rozważyć zamontowanie kominka z płaszczem wodnym, czyli specjalnym wymiennikiem podgrzewającym wodę. Będzie ona mogła zasilać instalację grzewczą, co pozwoli okresowo zrezygnować z pracy kotła lub ograniczyć ilość wytwarzanego w nim ciepła, a więc także zużywanego gazu. Aby układ mógł działać efektywnie i bez stałej ingerencji użytkowników, w trakcie modernizacji domu i ogrzewania budynku konieczne jest wyposażenie go w elementy automatycznego sterowania samoczynnie regulujące jego pracę stosownie do zadanych parametrów.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie bedą zyski z ogrzewania domu kominkiem?

  1. CIEPLEJ Kominek doskonale sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Nie trzeba w nim palić stale, co mogłoby być uciążliwe, lecz wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę lub gdy podstawowy system grzewczy nie zapewnia odpowiedniej temperatury.
  2. TANIEJ Koszt energii ze spalania drewna jest aż trzykrotnie niższy niż energii elektrycznej i mniej więcej dwukrotnie niższy niż energii z propanu lub oleju opałowego. Dogrzewanie kominkiem pozwoli więc odczuwalnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
  3. EKOLOGICZNIE Drewno jest paliwem odnawialnym. Podczas spalania emituje do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej w procesie fotosyntezy zużyło drzewo, z którego go pozyskano. Zawiera też niewiele siarki i popiołu, więc jest ekologiczne.

Jak rozprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń?

Inny sposób rozprowadzenia do wielu pomieszczeń ciepła wytworzonego przez kominek to zbudowanie w trakcie modernizacji domu i systemu ogrzewania budynku niezależnej instalacji transportującej ogrzane powietrze. Istotnymi zaletami takiego układu są brak czynnika pośredniczącego w wymianie ciepła oraz niewielka bezwładność pozwalająca szybko podnieść temperaturę w dogrzewanych pomieszczeniach. Trzeba jednak mieć którędy poprowadzić kanały i w miarę możliwości je zamaskować. Pomieszczenia, do których należy dostarczyć ciepło w opisywanym domu, znajdują się na poddaszu, bezpośrednio nad kominkiem, więc powietrze będzie mogło tam docierać grawitacyjnie. Nie będzie potrzebny wentylator (wentylatory) wymuszający jego przepływ.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

WIDEO: Czy w domu pasywnym może być kominek?

Czym ogrzewać dom pasywny, który w zasadzie powinien ogrzewać się ciepłem od słońca i ciepłem...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Marmurowa obudowa kominka - piękna, ale czy...

Wiele osób, które stoją przed wyborem obudowy kominka, zastanawia się nad inwestycją w...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.