Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak wykonać obudowę kominka

Jak wykonać obudowę kominka

Obudowa kominka to nie tylko rama dla migoczących płomieni, ale istotny wystrój wnętrza. Jaka ma być? Możliwości jest wiele – my pokazujemy, jak ją zrobić obudowę kominka z płyt gipsowo-włóknowych. Chodzi o to, by kominek był piękny i funkcjonalny.

Autor: Marcin Czechowicz

Sposób obudowy kominka zależy przede wszystkim od naszych upodobań i charakteru wnętrza, w którym będzie się on znajdował. Warto pamiętać, że należy on do elementów wyposażenia domu, z którymi żyje się przez lata. Dlatego obudowie – materiałom, jakich chcemy użyć, i stylowi, który chcemy jej nadać – powinniśmy poświęcić nie mniej czasu niż wyborowi wkładu do kominka. Konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Da się z nich zrobić obudowę o prostej, uniwersalnej formie pasującej do wnętrz o różnym charakterze.

Płyty ognioodporne – na pierwszy ogień

Do obudowy kominka stosuje się specjalne płyty ognioodporne. Są one wzmocnione włóknem szklanym, niektóre także celulozowym. Przeważnie stosuje się płyty grubości 12,5 lub 15 mm. Przykręca się je do stelaża z metalowych profili. Taka konstrukcja jest szybka do zrobienia i tylko w nieznacznym stopniu obciąża strop. Konieczna jest jeszcze izolacja specjalną wełną mineralną o dużej gęstości (tzw. kominkową) z warstwą folii aluminiowej odporną na działanie bardzo wysokiej temperatury i skutecznie zatrzymującą ciepło wewnątrz obudowy. Połączenia płyt się szpachluje.

Oprócz płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo- włóknowych na obudowę wykorzystuje się płyty krzemianowo-wapniowe. Płyta taka stanowi konstrukcję samonośną, nie trzeba do niej stosować profili ani izolować jej wełną mineralną. Ma wyższą izolacyjność niż wełna mineralna. Jest od niej wytrzymalsza i bardzo odporna na wysoką temperaturę. Obudowę z płyt krzemianowo-wapniowych wystarczy zagruntować (uwaga – chłoną znacznie więcej gruntu niż płyty g-k), a potem można ją dowolnie wykończyć, np. tylko pomalować farbą. Obróbka tych płyt jest jednak znacznie trudniejsza niż płyt g-k, dlatego stosuje się je do prostych form. Jeśli kominek ma mieć bardziej wymyślny kształt, np. tuby, łuku, najłatwiej zrobić go z płyt g-k.

Wykończenie, czyli obudowa kominka

Obudowę z płyt można wykończyć w dowolny sposób. Najprościej i najtaniej jest ją pomalować farbą. Najlepiej stosować dyspersyjną lateksową o podwyższonej odporności na mycie i szorowanie. Kominek wykończony farbą może przechodzić liczne metamorfozy, łatwo przystosować go do nowego wystroju wnętrza.

Bardzo efektowne wykończenie można uzyskać, stosując masy szpachlowe – nałożone warstwowo przypominają strukturę marmuru – gładką lub błyszczącą. Popularność zdobywają też systemy dekoracyjne składające się z masy akrylowej, barwników do farb i wykańczających powierzchnię transparentnych farb. Efekt zależy od naszej wyobraźni, zastosowanych technik dekoratorskich (tamponowanie, szpachelkowanie, szczotkowanie) i narzędzi (gąbki, wałki dekoracyjne, pędzle, tampony irchowe, packi). Dzięki nim fasada kominka może przypominać spękany, nierówny tynk gliniany, mięsistą tkaninę, stiuk, marmur lub trawertyn.

Dla urozmaicenia można dodać jakiś akcent wokół paleniska. Mogą to być kamienne płyty, np. trawertynu czy granitu, albo płytki cementowo-gipsowe imitujące kamień. Niebanalnym i niedrogim rozwiązaniem jest ramka otaczająca palenisko. Można ją zrobić z drewna, tworzywa sztucznego, płyt g-k lub metalu.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko co powinieneś wiedzieć o kominkowych...

Budując kominek większość inwestorów musi podjąć decyzję czy planuje ogrzać nim tylko i wyłącznie...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Koza grzewcza w nowoczesnym wydaniu. Dlaczego...

Piece wolno stojące, potocznie nazywane kozami, wracają ostatnimi czasy do łask. A to za sprawą tego, że...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.