Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak doprowadzić do kominka powietrze do spalania?

Jak doprowadzić do kominka powietrze do spalania?

Kominek w domu to dla wielu osób spełnienie marzeń o wyjątkowym ogrzewaniu w domu. Jednak nawet najdokładniej zamontowany kominek nie będzie dobrze działał, jeżeli nie zapewni mu się wystarczającej ilości świeżego powietrza. Na co musisz zwrócić uwagę? Oto praktyczny poradnik.

Dlaczego kominek musie mieć dopływ powietrza?

Nawet najdokładniej zbudowany (zamontowany) kominek – zarówno otwarty, jak i wyposażony we wkład – nie będzie dobrze działał, jeżeli nie zapewni mu się wystarczającej ilości świeżego (bogatego w tlen) powietrza. Kominek zużywa je do spalania drewna, po czym w postaci dymu odprowadza przez komin na zewnątrz. W domu powstaje w ten sposób podciśnienie.

Jeśli podczas palenia w kominku powietrze nie będzie na bieżąco uzupełniane, dym z kominka zacznie się wydobywać do pomieszczenia, pojawią się problemy z rozpaleniem, a następnie utrzymaniem ognia, a także z wentylacją w domu (powietrze zamiast być odprowadzane na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, będzie nimi zasysane).
Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zapotrzebowanie na nie jest więc olbrzymie, ale tylko część powietrza ma bezpośredni kontakt z drewnem.
Kominek z paleniskiem zamkniętym (kasetą lub wkładem) jest bardziej oszczędny – zużywa tylko 6-8 m3/h na 1 kg drewna.
Należy pamiętać o tym, że bez względu na rodzaj kominka (zamknięty czy otwarty) w dobrze ocieplonym, a więc szczelnym domu konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Jak doprowadzić powietrze?

Najlepiej możliwie blisko paleniska lub pod palenisko. Powietrze doprowadza się przewodem wentylacyjnym, którego kształt i materiał nie mają znaczenia (może być na przykład aluminiowy lub z PCW). Ważna jest powierzchnia przekroju – w przypadku kominków zamkniętych nie mniejsza niż 200 cm2 (śr. 160 mm). Konieczne jest też przestrzeganie poniższych zasad.

  • Powietrza nie doprowadza się z garażu, piwnicy i od strony ulicy, aby kurz i nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do pomieszczeń. Przewód można wygodnie poprowadzić przez pomieszczenia nieużytkowe. Nie trzeba go wtedy specjalnie zasłaniać (rys. 1).
  • Kanał doprowadzający powietrze musi być szczelny i wyposażony w przepustnicę, której zamknięcie zabezpieczy przed stratami ciepła, gdy kominek nie będzie używany (rys. 2).
  • Wlot powietrza na zewnątrz należy umieścić na wysokości minimum 50 cm i zakończyć kratką uniemożliwiającą przedostawanie się do domu gryzoni (rys. 3).
  • Powietrze najlepiej pobierać z kierunku zachodniego, z którego najczęściej w Polsce wieje wiatr (rys. 4). Umieszczenie wlotu od strony zawietrznej może w wietrzne dni powodować powstanie podciśnienia w przewodzie doprowadzającym powietrze i wysysanie powietrza z kominka zamiast nawiewania.

Rys. 1. Przewód w pomieszczeniu nieużytkowym

Rys. 2. Przepustnica w kanale doprowadzającym

Rys. 3. Wlot z kratką na wys. co najmniej 50 cm

Rys. 4. Powietrze zasysane z kierunku zachodniego

Wprost do paleniska

Tak doprowadza się niekiedy powietrze do wkładów lub kaset kominkowych. Wlot powietrza jest wtedy przeważnie wyposażony w mechanizm do regulacji lub całkowitego zamknięcia. Należy jednak pamiętać, że każdy kominek z wkładem lub kasetą kominkową z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do paleniska będzie i tak cały czas pobierał pewną ilość powietrza z pomieszczenia. Będzie ono zasysane przez szczeliny wokół szyby drzwiczek (zwłaszcza we wkładach z kurtyną powietrzną) lub podczas palenia przy otwartych drzwiczkach (wtedy całe powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia).

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko na temat kominków i biokominków

Zastanawiasz się nad instalacją kominka w swoim domu? Przeczytaj, jaki wkład wybrać i na co zwrócić...

Kominek DGP czy z płaszczem wodnym? Porównujemy...

Jaki rodzaj ogrzewania kominkowego najlepiej wybrać? Kominek z obudową akumulującą ciepło, płaszczem wodnym...

Czyszczenie kominka: jak wyczyścić szybę w...

Jeżeli chcesz, żeby Twój kominek działał długo i sprawnie, musisz w odpowiedni sposób o niego dbać....

Jak zbudować kominek? Wszystko, co powinieneś...

Na budowę kominka najlepiej zdecydować się na etapie projektowania domu. Dowiedz się, jak obliczyć moc i...

Czy koza jest w stanie ogrzać dom tak samo jak...

Wybierając kozę, warto się zastanowić, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa,...

Koza zamiast kominka tradycyjnego: gdzie ją...

Zamiast tradycyjnego kominka warto zastanowić się nad nieco odmiennym rozwiązaniem, jakim jest koza. Tego...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.