| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ciepło z kominka ogrzeje wodę lub powietrze w całym domu
Wykorzystaj ciepło z kominka

Ciepło z kominka ogrzeje wodę lub powietrze w całym domu

Kominek z płaszczem wodnym lub systemem DGP ogrzeje nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Za pośrednictwem powietrza albo wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania może ogrzać cały dom, a nawet ciepłą wodę użytkową. Dlatego kupując kominek, warto zastanowić się czy ma on pełnić tylko funkcję dekoracyjną, czy również użytkową.

Kominek dekoracyjny czy główne źródło ciepła?

Kominek może bezpośrednio ogrzewać pomieszczenie, w którym jest zainstalowany, lub ogrzewać cały dom za pośrednictwem powietrza albo wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość wykorzystania kominka także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Najprostszy i najtańszy jest wariant pierwszy - system DGP. Nie wymaga nawet zakupu wkładu kominkowego (ale i tak lepiej to zrobić ze względu na bezpieczeństwo).

Na pewno nie warto inwestować w droższą instalację kominkową, jeśli jesteśmy przekonani, że nie będziemy jej regularnie używać. Do okazjonalnego rozpalania, gdy zdarzy się nam mieć więcej wolnego czasu, zwykły kominek wystarczy. Jeżeli natomiast zależy nam na codziennym wykorzystywaniu go do ogrzewania domu, by jak najwięcej zaoszczędzić na paliwie do kotła c.o., na pewno warto wydać więcej i wykonać instalację grzewczą, której źródłem ciepła będzie wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub z instalacją DGP.

Autor: Piotr Mastalerz

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia nie tylko podgrzewanie wody zasilającej grzejniki, ale także przygotowywanie ciepłej wody do mycia

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli w domu ma być kominek, warto zadbać, by mieć z niego jak najwięcej pożytku. System DGP umożliwia rozprowadzanie wytwarzanego w nim ciepła do wszystkich pomieszczeń

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kominek z systemem DGP ogrzeje powietrze w całym domu

Zamykany wkład kominkowy ma znacznie większą sprawność niż otwarte palenisko – z tej samej porcji paliwa dostarcza do pomieszczeń nawet dwa i pół razy więcej ciepła i nie wymaga tak częstego dokładania opału. Mając wkład kominkowy, łatwo jest stworzyć system centralnego ogrzewania powietrznego obejmującego zasięgiem cały dom.

Od rozgrzanego metalowego korpusu ogrzewa się omywające go powietrze, które wystarczy skierować do kanałów poprowadzonych do wybranych pomieszczeń, by transportowało do nich ciepło wytwarzane w kominku. Jeśli wyloty kanałów nie są od niego bardzo odległe, to przepływ powietrza odbywa się na skutek naturalnej siły wyporu (grawitacyjnie) – dzięki temu, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Jeżeli kanały muszą być długie i prowadzone w poziomie, przepływ powietrza wymusza specjalny wentylator. System takiego ogrzewania nazwano DGP (dystrybucji gorącego powietrza).

Kominek z płaszczem wodnym ogrzeje wodę w instalacji c.o. i c.w.u.

Bardziej skomplikowanej, a więc także droższej instalacji wymaga kominek z płaszczem wodnym mogący dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania wodnego. Jest on w stanie zastąpić kocioł c.o. na drewno i ogrzewać pomieszczenia dzięki grzejnikom.

W stosunku do systemu DGP ma przewagę pod względem możliwości sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Większa bezwładność cieplna instalacji wodnej sprawia, że temperatura jest stabilniejsza niż w przypadku ogrzewania gorącym powietrzem. Podgrzewana przez kominek woda może też zasilać wymiennik ciepła przygotowujący ciepłą wodę użytkową.

Zakup i montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym to wydatek o dobrych kilka tysięcy złotych większy niż w przypadku takiego, który nie współpracuje z żadną instalacją, więc taka inwestycja może się opłacić tylko pod warunkiem, że kominek będzie intensywnie eksploatowany.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym. 3 rzeczy, które musi mieć instalacja

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym to kusząca alternatywa dla tradycyjnego kotła. Do tego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...