| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Instalacja solarna - radzimy, jak dobrać ilość kolektorów słonecznych

Instalacja solarna - radzimy, jak dobrać ilość kolektorów słonecznych

Energia słoneczna dostępna jest niemal wszędzie, za darmo i dla każdego, a do tego korzystać z niej można bez szkody dla środowiska. Dlatego instalacja solarna, która dzięki kolektorom słonecznym umożliwia intensywne jej wykorzystanie, cieszy się tak duża popularnością. Podpowiadamy, jak w prosty sposób dobrać ilość kolektorów słonecznych.

Ile ciepła dają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne zainstalowane na obszarze Polski są w stanie dostarczać w ciągu roku średnio około 500 kWh/m2 energii w postaci ciepła. Zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody użytkowej dla przeciętnej czteroosobowej rodziny wynosi mniej więcej 3000 kWh/rok, więc może się wydawać, że 6 m2 kolektorów w zupełności wystarczy. Niestety, nie jest to takie proste.

Ilość ciepła powstającego w kolektorach słonecznych zmienia się w zależności od natężenia promieniowania słonecznego, które do nich dociera. W południe, przy bezchmurnym niebie, promieniowanie całkowite ma moc nawet 1050 W/m2, przy pełnym zachmurzeniu zaledwie 100 W/m2, a po zmroku oczywiście nie występuje. W rezultacie temperatura czynnika grzejnego w kolektorach często jest zbyt niska do podgrzewania wody do mycia. Mniej więcej przez 1/4 roku są one z tego powodu bezużyteczne.

Czy można akumulować ciepło z instalacji solarnej?

Wykorzystanie całej generowanej przez kolektory słoneczne energii termicznej byłoby możliwe w praktyce jedynie wtedy, gdyby można ją było akumulować tak, by nadwyżki uzyskane latem móc wykorzystać zimą. Jednak typowe systemy tego nie umożliwiają.

Stosowane w nich zbiorniki akumulacyjne mają pojemność kilkuset litrów i mimo tego, że są zaizolowane cieplnie, wypełniająca je woda stygnie. W miejsce pobieranej do mycia ciepłej napływa zimna. Czyli niezbędne jest systematyczne podgrzewanie zbiornika.

Trzeba się zatem pogodzić z koniecznością korzystania także z innego źródła ciepła – na pewno przez niemal całą zimę, od czasu do czasu także wiosną i jesienią, a niekiedy nawet latem.

Skoro uzyskiwanych w słoneczne dni nadwyżek energii nie da się wykorzystać, nie ma sensu instalować zbyt wielu kolektorów i zbyt dużego zbiornika – te urządzenia są drogie, więc się to nie opłaca.

Jak dobrać ilość kolektorów słonecznych?

Dobór elementów instalacji solarnej najczęściej przeprowadza się, zakładając, że będzie ona pracować od wiosny do jesieni. Wówczas w uproszczeniu można przyjąć, że do przygotowywania ciepłej wody dla jednej osoby odpowiedni jest kolektor słoneczny o powierzchni absorbera 1 m2 (pojedynczy kolektor płaski zwykle ma powierzchnię około 2 m2), pod warunkiem że będzie pracował w optymalnym położeniu – skierowany na południe, pochylony pod kątem około 40° i niezacieniony.

W innych przypadkach konieczne może być zastosowanie kolektora o większej powierzchni, którą należy obliczyć zgodnie z wytycznymi jego producenta.

WARTO WIEDZIEĆ

Powierzchnia kolektora słonecznego - rozprasza i załamuje

Płaski kolektor słoneczny jest z wierzchu osłonięty szybą chroniącą przed stratami ciepła i uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej jest ona ze szkła nazywanego solarnym. Dobrze przepuszcza promieniowanie słoneczne i jednocześnie ma dobrą izolacyjność termiczną. Szyba o strukturze pryzmatycznej dodatkowo rozprasza światło i dzięki załamywaniu promieni słonecznych, gdy docierają do kolektora pod niewielkim kątem (rano i wieczorem), absorber pochłania więcej energii słonecznej.

Panele fotowoltaiczne spłacą Twój kredyt na dom. Zostań dostawcą zielonej energii!

Czy kredyt na dom może spłacać się sam? Owszem, pod warunkiem że na swojej działce wybudujesz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Od czego zależy efektywność kolektorów...

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W systemach...

Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na...

Konieczność rozwiązania problemu bardzo złej jakości powietrza zanieczyszczonego na skutek niskiej emisji...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową...