| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Pompy ciepła - opinie użytkowników
Dlaczego wybrali pompę ciepła?

Pompy ciepła - opinie użytkowników

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania domu, na pewno pompa ciepła znajdzie się w kręgu twoich zainteresowań prędzej czy później. Jak działa takie urządzenie, jakie ma zalety? Czy pompa ciepła to system, w który opłaca się inwestować? Poznaj opinie użytkowników pomp ciepła, sprawdź czy są zadowoleni ze swojego wyboru.

Dlaczego pompa ciepła - bo w domu na kredyt musi być tanie ogrzewanie

Dom z poddaszem użytkowym ma 190 m2 powierzchni. Mieszka w nim czteroosobowa rodzina, która lubi ciepło i ciepłe kąpiele. Ogrzewanie: pompa ciepła o mocy 9,4 kW z gruntowym wymiennikiem poziomym. Nie jest to rozwiązanie do końca typowe. W instalacji nie krąży glikol, lecz gaz (bezpośrednie odparowanie), który oddaje pozyskane ciepło przez wężownicę w zbiorniku wody o pojemności 500 l.

Dlaczego pompa ciepła? Gdy się buduje dom na kredyt, trzeba zadbać, by koszty utrzymania były jak najniższe. Cena pompy ciepła z instalacją wyniosła 35 tys. zł. Jest wodne ogrzewanie podłogowe. Policzyłem, że koszt instalacji z pompą ciepła będzie tylko o 5 tys. zł wyższy, niż gdybym zainstalował kocioł na gaz i centralne ogrzewanie wodne oraz dodatkowo kominek z wkładem grzewczym. Nie mam problemów z regulacją urządzenia, nie ma kłopotów z uzyskaniem żądanej temperatury. Latem woda nagrzewa się przepływowo w zbiorniku. Lubimy korzystać z prysznica – nigdy nie zabrakło ciepłej wody!

Pompa pobiera latem 4-5 kWh prądu dziennie. Urządzenie stoi w pomieszczeniu gospodarczym – śmieję się, że to taka dodatkowa lodówka. Na ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w grudniu 2010 r. pompa pobrała 1019 kWh prądu. Zapłaciliśmy 450 zł. Szczegółowe informacje o poborze energii przedstawia tabela.

Artur z Lęborka


 

Nie ma gazu, jest pompa ciepła

Buduję co prawda w granicach Warszawy, ale nie ma tu gazu. Zakład wycenił doprowadzenie 600-metrowego przyłącza na 18,5 tys. zł. Byłem zszokowany wysokością tej kwoty, więc na etapie zatwierdzania projektu na budowę podjąłem decyzję – nie będzie gazu, będzie pompa ciepła. A dalej budowa: dom o powierzchni 215 m2, ściany z betonu komórkowego o grubości 36 cm ocieplone 20 cm styropianu, 30 cm styropianu w podłodze na parterze, 10 cm w stropie. Jako ocieplenie połaci dachu 30 cm pianki poliuretanowej, „ciepłe” okna. Na dachu dachówka ceramiczna, która skutecznie ogranicza nagrzewanie się wnętrza. Są rekuperator i gruntowy wymiennik ciepła. A więc zbudowałem dom energooszczędny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ciekawy był proces poszukiwania firmy, od której kupiłem pompę. Nikt, przygotowując ofertę, nie starał się wnikać w prawdziwe zapotrzebowanie na ciepło mojego domu. Proponowano pompy o mocy 11 kW, potem 8 kW. Szukałem dalej i dziś mam w domu pompę o mocy 5,9 kW, która bez trudu radzi sobie z utrzymaniem temperatury 22°C zimą i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Pompa jest z gruntowym wymiennikiem pionowym. Odwierty mają łączną długość 100 m. Specyficzną cechą kolektora pionowego jest stałość temperatury. W wymienniku poziomym dochodzi do obniżenia temperatury gruntu wokół, a więc i spadku jej efektywności.

Koszty: pompa ciepła, odwierty, styropian na podłogę, ogrzewanie podłogowe i sterownik – 75 tys. zł. Za dodatkową opłatą przedłużyłem gwarancję na pięć lat. Rocznie ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. kosztuje nas 1600 zł (3809 kWh energii elektrycznej). W domu mieszkają dwie osoby. Gdybym miał gaz, płaciłbym rocznie około 5 tys. zł.

Wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne. W pierwszym roku trzeba instalację wyregulować – to konieczne. Mamy czujnik pogodowy zewnętrzny i wewnętrzny termostat. Jest ustawione dwunastogodzinne opóźnienie reakcji pompy na zmianę temperatury na zewnątrz, by urządzenie nie włączało się zbyt często. W praktyce zimą pompa ciepła działa osiem-dziesięć godzin na dobę. Nie słychać jej pracy, nie trzeba niczego regulować. Nie zawracamy sobie głowy pytaniem, kiedy nakłady się zwrócą. Cieszymy się z pompy ciepła i wygody, jaką dzięki niej mamy.

Jerzy z Warszawy

ZDANIEM EKSPERTA

Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?

Wyjaśnia Stefan Żuchowski - ekspert z firmy Vaillant

Największy wpływ na sprawność, a więc i koszty eksploatacji pompy ciepła będzie miała rozpiętość temperatur ośrodka o wysokiej i niskiej temperaturze, czyli źródła górnego (instalacji grzewczej w domu) i źródła dolnego (instalacji służącej do poboru energii z otoczenia).

Jeśli chodzi o instalację grzewczą w domu zalecane jest, by w przypadku współpracy z pompą ciepła stosować praktycznie wyłącznie rozwiązania zapewniające dogrzanie pomieszczeń przy niskiej temperaturze wody. Zalecane jest, więc ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

W przypadku braku możliwości zastosowania ogrzewania płaszczyznowego można skorzystać z klimakonwektorów czyli grzejników z z wbudowanym wentylatorem. Dzięki zastosowaniu wentylatora są one w stanie efektywnie ogrzewać pomieszczenie już przy niskiej temperaturze wody rzędu 35-45 C. Technicznie możliwe jest również zastosowanie tradycyjnych grzejników, ale o zwiększonej powierzchni. Zwykle dobiera się je tak, by zimą dostarczyły odpowiednią ilość ciepła do pomieszczenia przy temperaturze wody na poziomie 55 C. Takie parametry oznaczają jednak spadek sprawności pompy ciepła. W przypadku zasilania instalacji podłogowej lub ściennej mogłaby ona przekraczać 4. Oznacza to, że na 1 kWh energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła około 3 kWh energii pobiera się z gruntu, wody czy powietrza. Stosując klimakonwektory uzyskamy nieco niższą sprawność na poziomie 3,5, a w przypadku zasilania grzejników sprawność dalej spadnie i wyniesie od 2,7 do 3,3.

Jak widać decyzja o wyborze systemu grzewczego w domu ma bardzo duży wpływ na sprawność całego systemu. Jeśli jesteśmy na etapie przygotowania do budowy domu wówczas bezwzględnie warto jest zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Będzie to niewiele większa inwestycja niż zastosowanie grzejników, ale za to od razu uzyskamy znacznie wyższą wydajność. W przypadku budynku modernizowanego należałoby zastosować klimakonwektory lub odpowiednio przewymiarowane tradycyjne grzejniki.

Pompa ciepła – wariant optymistyczny

Pompa ciepła sprawdza się znakomicie. Dom ma 150 m2 powierzchni. Rachunki od 1 października 2010 r. do 25 czerwca 2011 r. za ogrzewanie i c.w.u. wyniosły 1670 zł (taryfa G12, zużycie 4300 kWh).

Byłem zdecydowany na pompę ciepła od samego początku budowy domu, tylko nie miałem pewności, czy starczy funduszy, żeby sfinansować inwestycję. To dlatego mam wymurowane dwa kominy spalinowe, a część piwnicy jest przygotowana na wariant pesymistyczny, czyli kotłownię z kotłem na ekogroszek i skład węgla. Na szczęście udało się i zamiast kotła mam pompę ciepła. Porównywałem, ile zapłacił znajomy za instalację z tradycyjnym kotłem na ekogroszek, a ile będzie u mnie kosztować pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Dodałem wkład pracy własnej.

Okazało się, że miałem wydać tylko 13-14 tys. zł więcej niż znajomy! Sporo wiedziałem na temat pompy ciepła jeszcze przed rozpoczęciem budowy, mój znajomy jest jej użytkownikiem od dziesięciu lat. Byłem przekonany, że warto ją mieć. Panowały też dobre warunki do zrobienia wymiennika na mojej działce – jest tam glina. Wybrałem producenta w ten sposób, że po przeanalizowaniu rynku rozesłałem około 20 zapytań do firm montujących pompy ciepła z mojego regionu i w całej Polsce. Oferty były podobne do siebie. Zdecydowałem się na firmę, o której klienci wypowiadali się z uznaniem na Forum MURATORA.

Koszty inwestycyjne – jak przewidziałem – były na zadowalającym poziomie. Gruntowy wymiennik poziomy wykonałem we własnym zakresie. Kosztował 7 tys. zł. Za pompę ciepła o mocy 8 kW, montaż urządzenia, napełnienie glikolem wymiennika zapłaciłem w sumie 29 600 zł. Całkowity koszt pompy ciepła z instalacją wyniósł 36 600 zł, czyli stosunkowo niewiele. W całym domu jest wodne ogrzewanie podłogowe. Dodatkowy koszt wykonania podłogówki (w stosunku do c.o. z grzejnikami) to około 15 tys. zł.

Adrian z okolic Rybnika


 

Powietrzna pompa ciepła od ciepłej wody

Pompami ciepła zacząłem się interesować niedawno. Mam już kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Chciałem wzbogacić instalację o urządzenie, które zagrzeje wodę, gdy będzie pochmurno. Muszę tu dodać, że w naszym starym domu głównym urządzeniem grzewczym jest kocioł na węgiel, a ja z upodobaniem dodaję inne źródła ciepła. Stąd decyzja, by kupić powietrzną pompę ciepła. Zaskoczenie – urządzenie nie jest wcale tak drogie, jak myślałem! Za pompę o mocy 3,5-4 kW trzeba zapłacić 3300-3500 zł. Instalację wykonałem sam. Urządzenie wybranego przeze mnie producenta ma tę zaletę, że stoi na stałe w piwnicy. Na zewnątrz wyprowadzone są dwumetrowe przewody (o przekroju 160 mm) doprowadzające i odprowadzające powietrze. Nie ma niebezpieczeństwa, że pompa zamarznie.

Jest podłączona bezpośrednio do zbiornika na wodę o pojemności 300 l, tego samego, który gromadzi wodę podgrzaną w kolektorze słonecznym albo w kotle węglowym. Jeśli latem kolektory nie dogrzeją wody do ustalonej temperatury 45°C, włącza się pompa ciepła. Woda nieustannie krąży między zbiornikiem a pompą. Urządzenie ma sterownik i włącza się samo, ale tylko pod warunkiem że prąd jest w drugiej taryfie. W praktyce pracuje rano między godziną 5 a 6 i po południu między 13 a 15. Efektywność urządzenia jest taka, że za kilowatogodzinę uzyskanej energii płacę 7-9 groszy.

Użytkuję pompę ciepła od dwóch miesięcy i jestem zadowolony. Urządzenie jest ciche – pracuje podobnie jak chłodziarka. W mieszkaniu nic nie słychać. Zgodnie z tym, co podaje producent, na ciepło z pompy można liczyć do granicznej temperatury 0°C.

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Zestaw fotowoltaiczny

Zestaw fotowoltaiczny zawierający polikrystaliczny moduł fotowoltaiczny, konstrukcję do zamontowania...

Pompa ciepła do niedużego domu. Przegląd...

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...

Niezależna elektrownia słoneczna czy połączona z...

Domowa elektrownia słoneczna może być wyspowa, czyli działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej...