Pompy ciepła od A do Z – słowniczek pojęć związanych z ogrzewaniem domu pompą ciepła

2013-06-06 9:46

Pompy ciepła są coraz popularniejsze głównie dzięki obniżeniu ich cen, ale także za sprawą wzrostu opłat za paliwa do ogrzewania domu. Przyczyniają się również do tego standardy budownictwa energooszczędnego wprowadzane przez UE. Przedstawiamy słowniczek najważniejszych pojęć związanych z ogrzewaniem domu pompą ciepła.

Pompa ciepła NTS
Autor: Fabryka Pomp Ciepła NTS Energy Ogrzewanie domu pompą ciepła jest coraz tańsze

B jak bufor

To zbiornik wody, który znajduje się między pompą ciepła a pozostałą częścią układu grzewczego. Jest to szybszy i tańszy sposób ogrzewania domu, gdyż pompa ciepła w pierwszej kolejności grzeje bufor, a dopiero z niego energia cieplna jest przekazywana na grzejniki.

C jak ciepło ziemi

To określenie często pojawiające się w kontekście ogrzewania domu pompą ciepła. Bierze się to stąd, że energia cieplna, za pośrednictwem odpowiednich przewodów, pobierana jest bezpośrednio z gruntu. Na ciepło ziemi składa się wiele czynników, m.in. promieniowanie słoneczne, energia powstała na skutek rozkładu odpadów itp.

C jak COP

COP (Coefficient of Performance), czyli współczynnik efektywności pompy ciepła to stosunek oddanej energii cieplnej do energii napędowej niezbędnej do pracy pompy (COP=moc grzewcza/moc elektryczna).

Współczynnik COP zależy od różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła – im mniejsza różnica tym efektywniej pracuje pompa.

Systemy grzewcze z niską temperaturą pracy (np. ogrzewania podłogowego) oparte o pompę ciepła osiągają wysokie współczynniki efektywności przy możliwie najniższych kosztach eksploatacji. Np. dla COP=4, 1 kWh prądu potrzebnej do pracy pompy pozwala na wytworzenie 4 kWH energii grzewczej.

C jak czynnik chłodniczy

To substancja, która ma niską temperaturę wrzenia i w procesie obiegu, na skutek pobierania ciepła zaczyna parować. Efekt grzania otrzymujemy w momencie, gdy czynnik chłodniczy oddaje ciepło do wody w obiegu c.o., a sam ponownie przechodzi w stan ciekły.

I jak instalacja pompy ciepła

Instalacja do wytwarzania ciepła składa się z agregatu pompy i instalacji źródła ciepła (np. kolektorów ziemnych, sond ziemnych itp.), jak również z elementów techniki regulacyjnej, pompy cyrkulacyjnej instalacji ogrzewania i ewentualnie zbiornika buforowego oraz na podgrzaną wodę.

M jak moc grzewcza

To użytkowe ciepło ogrzewania oddawane w określonym czasie (np. w ciągu godziny) przez jego wytwornicę. Jest ona podawana w kilowatach (kW). Moc grzewcza musi odpowiadać co najmniej obciążeniu grzewczemu budynku.

P jak pompa ciepła

To nowoczesne urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Działa podobnie do domowej lodówki – z jednej strony pobiera ciepło o niskiej temperaturze, a z drugiej oddaje je cieplejsze o kilkanaście stopni. Tzw. górnym źródłem ciepła jest instalacja grzewcza i ciepłej wody użytkowej, źródłem dolnym ciepła (niskotemperaturowym) może być woda, grunt lub powietrze.

P jak powietrzna pompa ciepła

Urządzenie to pobiera ciepło z otaczającego nas powietrza - w domu lub na zewnątrz domu. Następnie przekazuje je przekazuje wodzie, w celu jej podgrzania. Nie prawdą jest, że powietrzna pompa ciepła nie działa w zimie. Trzeba wiedzieć, że jeżeli powietrze pobierane przez pompę ciepła jest ogrzewane przez słońce – zawsze będzie zawierało energię cieplną, także w temperaturach poniżej 0oC.

S jak solanka

Ciecz solankowa to mieszanka wody i środka zapobiegającego zamarzaniu. Mieszanka ta jest stosowana w instalacjach pomp jako nośnik ciepła.

S jak sprężarka

Jest częścią pompy ciepła lub maszyny do sprężania gazów. W przypadku pomp czynnik roboczy jest sprężany dla celów podniesienia temperatury.

Z jak zasobnik c.w.u.

To nic innego ja zbiornik ciepłej wody użytkowej. W zależności od ilości domowników i ich zapotrzebowania na ciepłą wodę zasobniki c.w.u. mogą mieć pojemność od 150 l do 500 l. Ich zaletą jest możliwość jednoczesnego zasilania przez grzałkę elektryczną, solary lub kominek z płaszczem.

Producenci polecają montaż grzałki w zbiorniku, gdyż jest niezwykle przydatna w sytuacji gdy szybko potrzeba dużej ilości ciepłej wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.