| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Pompy ciepła – na jakie problemy możesz natrafić przy instalacji?
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz pompę ciepła

Pompy ciepła – na jakie problemy możesz natrafić przy instalacji?

Pompy ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania w domu to bardzo wygodne rozwiązanie. Zanim jednak zdecydujesz się na jej instalację lub zastąpienie nią kotła co, sprawdź, jakie problemy mogą pojawić się podczas montażu pompy ciepła w domu.

Najważniejszą kwestią dotyczącą wyboru i instalacji pompy ciepła są ewentualne problemy z jej instalacją. Te zaś możesz napotkać zwłaszcza w starym domu, przy wymianie kotła na pompę. Jeśli masz dostęp do zbiornika wodnego, na przykład stawu, nie powinno być problemu z wykorzystaniem go jako dolnego źródła pompy. Natomiast gdy chcesz korzystać ze studni, musisz zbadać jej potencjalną wydajność i sprawdzić też, czy grunt będzie w stanie wchłaniać przepompowywaną wodę. Do ułożenia poziomego gruntowego wymiennika ciepła będzie potrzebny teren o powierzchni kilkakrotnie większej niż powierzchnia pomieszczeń, które pompa ma ogrzewać. Na pewno łatwiej znaleźć miejsce na wymiennik w postaci pionowych sond umieszczonych w głębokich odwiertach, ale jego wykonanie kosztuje dość dużo. Najprościej jest zamontować pompę powietrzną, która nie potrzebuje żadnego dodatkowego wymiennika ciepła. Do takiej inwestycji najczęściej zachęcają instalatorzy, bo problemy, jakie się mogą pojawić podczas wykonywania instalacji wymiennika gruntowego, czasem nawet trudno przewidzieć. Zwłaszcza w przypadku pracy na zagospodarowanym terenie na pewno się jakieś przytrafią.

Pompa ciepła – jak zapewnić optymalną wydajność

Problem napotkamy, gdy będziemy chcieli podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Typowa pompa jest przygotowana do podgrzewania wody maksymalnie do około 50°C, ale jej praca okaże się tym ekonomiczniejsza, im niższa będzie ta temperatura. Jeśli zależy ci na wysokim COP (czyli niskich rachunkach za energię), powinieneś zadbać o to, by jak najdłużej pracowała, podgrzewając wodę do temperatury na poziomie 35°C. Żeby to wystarczyło do zasilania instalacji grzewczej, ta musi być odpowiednio zwymiarowana. Nie powinno być z tym problemu, jeśli pompa będzie współpracować z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym), gorzej, gdy chcemy ją podłączyć do instalacji ze zwykłymi grzejnikami dopasowanymi do zasilania wodą z kotła c.o. Ich moc przy współpracy z pompą ciepła będzie wtedy niewystarczająca do zapewnienia temperatury komfortu w pomieszczeniach podczas srogiej zimy. W takiej sytuacji należałoby je wymienić na większe. Grzejniki dobrane do instalacji zasilanej wodą o temperaturze niższej niż 50°C mają powierzchnię grzewczą (a więc także wymiary) blisko dwukrotnie większą niż w przypadku zasilania przez kocioł wodą o temperaturze 80°C.

 


 

Praktyczny poradnik na temat pomp ciepła znajdziesz w Muratorze 9/2011

 


 

Autor: Andrzej T. Papliński

Powietrzna pompa ciepła zdaje egzamin, jeśli traktuje się ją jako ogrzewanie uzupełniające. W czasie mrozów dom trzeba ogrzewać innym źródłem ciepła

Pompa ciepła zamiast kotła co

Gdy wymienia się kocioł na pompę ciepła, trzeba też sprawdzić, czy – niższa od wstępnie zakładanej – temperatura zasilania i powrotu w instalacji c.o. nie spowoduje konieczności zwiększenia przepustowości rur (czyli ich średnicy). Jeśli tak, to należy je wymienić. Produkuje się już urządzenia, które mogą zasilać instalacje c.o. zaprojektowane do współpracy z kotłami grzewczymi lub węzłami cieplnymi – przystosowane do zasilania wodą o temperaturze rzędu 80°C. Są to wspomniane już pompy z systemem EVI lub pompy dwustopniowe z dwoma obiegami połączonymi szeregowo (kaskadowo). Mogą one zwiększyć temperaturę czynnika roboczego o 75-80 K. Do pomp dwustopniowych trzeba jednak dostarczyć więcej energii niż do prostej pompy jednostopniowej, a przy tak dużej różnicy temperatury dolnego i górnego źródła COP jest niski, więc efekt ekonomiczny okazuje się stosunkowo mało atrakcyjny. Takie pompy opłaca się stosować w dużych instalacjach w budynkach wielorodzinnych lub przemysłowych. W domu jednorodzinnym lepszym rozwiązaniem może być modernizacja instalacji c.o. i zakup zwykłej (jednostopniowej) pompy ciepła.

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Ogrzewanie pompą ciepła budzi duże emocje. Głównie ze względu na koszty jakie musimy ponieść na ten...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nieprawidłowe działanie pompy ciepła: jak...

Instalacja pompy ciepła w domu ma pomóc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednak będzie to...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...