| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Podgrzewanie wody przez kolektory słoneczne: co potrzebne oprócz solarów

Podgrzewanie wody przez kolektory słoneczne: co potrzebne oprócz solarów

Same kolektory słoneczne nie wystarczą do podgrzewania wody. Aby skorzystać z energii słonecznej konieczne są zasobnik na wodę, regulator solarny czy pompa obiegowa, ale to nie wszystko. Sprawdź, co jeszcze się przyda, aby solary działały jak należy.

Kolektory słoneczne to oczywiście najważniejszy element instalacji słonecznej, ale gdy spojrzymy na jej kosztorys, okaże się, że nierzadko ich cena nie stanowi nawet połowy kosztów całego przedsięwzięcia. Co jeszcze trzeba kupić?

Zasobnik na wodę

Istotną pozycję w kosztorysie instalacji słonecznej zajmuje zasobnik nazywany solarnym. Jest niezbędny do magazynowania podgrzanej wody, a tym samym energii pozyskanej dzięki kolektorom słonecznym.

W najczęściej stosowanym rozwiązaniu ciecz (zwykle wodny roztwór glikolu) ogrzana w solarze jest transportowana do znajdującego się w zasobniku wymiennika ciepła i dopiero za jego pośrednictwem ogrzewa wodę. Zasobniki solarne mają większą pojemność od tych przeznaczonych do współpracy wyłącznie z kotłami grzewczymi. Poza tym są to  najczęściej urządzenia biwalentne, czyli umożliwiające podgrzewanie wody przez dwa źródła – poza kolektorami może to być kocioł grzewczy lub pompa ciepła. Mają więc nie jeden, ale dwa wymienniki ciepła, zwykle w postaci wężownic (są też wymienniki rurowe w zasobnikach ładowanych warstwowo) i są nazywane dwuwężownicowymi.

Dopóki energia dostarczana z  kolektorów wystarcza do podgrzewania wody, drugie źródło ciepła nie pracuje. Oprócz (albo zamiast) drugiego wymiennika zasobnik solarny może mieć też króciec do zamontowanie elektrycznej grzałki. Stosuje się ją, gdy źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwo stałe, który nie uruchamia się samoczynnie, albo gdy w domu jest wyłącznie ogrzewanie elektryczne. Takie rozwiązanie sprawia, że  ciepłej wody nie zabraknie nawet podczas złej pogody. W dodatku nie jest do tego potrzebna nasza ingerencja – kocioł lub grzałka są uruchamiane automatycznie, gdy temperatura wody w zasobnikuspadnie poniżej ustawionej wartości. Jeżeli chcemy, by  instalacja słoneczna wspomagała także ogrzewanie pomieszczeń, potrzebny nam będzie inny zasobnik – dwupłaszczowy (z drugim zbiornikiem wewnątrz). Ciecz ogrzana w kolektorach słonecznych zasila wymiennik ciepła umieszczony w przestrzeni między zewnętrznym a wewnętrznym płaszczem zasobnika. Od wymiennika ogrzewa się wypełniająca tę przestrzeń woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania. Ona z kolei ogrzewa także wodę użytkową wypełniającą wewnętrzny zbiornik. W wewnętrznym zbiorniku jest drugi wymiennik zasilany przez kocioł lub pompę ciepła, które uruchamiają się, gdy energia słoneczna nie jest w stanie zapewnić wymaganej temperatury wody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Regulator solarny

Regulator nazywany solarnym służy do sterowania instalacją słoneczną. Odbiera sygnały z czujników temperatury mierzących ją na wyjściu cieczy z kolektora oraz w zasobniku, na wysokości wymiennika ciepła instalacji słonecznej. Gdy różnica temperatury przekroczy ustaloną wartość, regulator uruchamia pompę obiegową wymuszającą przepływ cieczy przez kolektory i wymiennik zasobnika. Jeżeli regulator komunikuje się ze sterownikiem kotła, możliwa jest automatyczna optymalizacja jego pracy, aby w jak największym stopniu wykorzystywać energię słoneczną.

Pompa obiegowa

Pompa obiegowa ymusza krążenie cieczy w instalacji, dzięki czemu możliwy jest transport ciepła z kolektorów do wymiennika w zasobniku. Prędkość obrotowa wirnika pompy może być zmienna, wtedy regulator dostosowuje ją do ilości energii odbieranej przez kolektory (wolniejszy przepływ, gdy temperatura absorbera jest niższa). Pompa obiegowa pobiera energię elektryczną, dlatego działanie instalacji słonecznej nie jest zupełnie darmowe. Koszt tej energii w małej instalacji nie przekracza jednak kilkudziesięciu złotych rocznie, dlatego często jest  pomijany w rozważaniach o opłacalności stosowania kolektorów.

Grupa bezpieczeństwa

To naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa i manometr będące niezbędnymi elementami każdej instalacji grzewczej. Gdy  temperatura wypełniającego ją płynu wzrasta, zwiększa się jego objętość. By nie spowodowało to wzrostu ciśnienia, co mogłoby doprowadzić do rozerwania elementów instalacji, nadmiar płynu przejmuje naczynie wzbiorcze z elastyczną membraną. Jeśli  mimo to ciśnienie wzrośnie ponad bezpieczną wartość, otwiera się zawór bezpieczeństwa i nadmiar płynu wypływa do specjalnego pojemnika (ponieważ płyn zwykle zawiera glikol, nie można odprowadzać go do kanalizacji). W grupie bezpieczeństwa zwykle znajduje się także zawór do napełniania/opróżniania instalacji.

Hamulec grawitacyjny

Jest nim zawór uniemożliwiający przepływ płynu przez instalację po wyłączeniu pompy obiegowej. Gorący płyn wypełniający wymiennik ciepła w zasobniku mógłby na skutek naturalnej siły wyporu przepływać w stronę wychłodzonych nocą kolektorów. W ten sposób ciepło z zasobnika byłoby tracone. Zastosowanie zaworu zapobiega temu niepożądanemu zjawisku.

Stacja solarna

Nazywana jest też grupą pompową. To oferowane w komplecie i fabrycznie zmontowane: pompa, hamulec grawitacyjny, złączka do grupy bezpieczeństwa, a do tego termometry, manometr, przepływomierz, zawory odcinające, a niekiedy także regulator. Całość jest umieszczona w obudowie chroniącej przed stratami ciepła.

Odpowietrznik automatyczny

Urządzenie to montuje się w najwyższym punkcie instalacji (przy górnej krawędzi kolektora słonecznego) wraz z zaworem odcinającym, który powinien być zamknięty po odpowietrzeniu układu. Odpowietrznik służy do usunięcia z rur powietrza, które uniemożliwiałoby krążenie w nich cieczy. Jeżeli w systemie jest zainstalowany separator powietrza, to z odpowietrznika można zrezygnować. Instalację trzeba wtedy odpowietrzyć jednorazowo po napełnieniu jej pompą napełniającą.

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Jaki falownik wybrać do instalacji...

Falownik można porównać do serca i centralnego układu nerwowego instalacji fotowoltaicznej. Dlatego...

Pompa ciepła do niedużego domu. REKOMENDACJE

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...

Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to poważna inwestycja. Montaż powinien być realizowany przez...