| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Ogrzewanie pompą ciepła nowego domu. Kiedy pompa ciepła wychodzi taniej niż kocioł?

Ogrzewanie pompą ciepła nowego domu. Kiedy pompa ciepła wychodzi taniej niż kocioł?

Jak działają kotły grzewcze, tłumaczyć nie trzeba. Jednak ogrzewanie pompą ciepła zarówno nowego domu, jaki i tego w którym chcemy zmienić system grzewczy, jest coraz popularniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Czy wybór pompy ciepła zamiast kotła się opłaca? Kiedy taka zamiana jest ekonomicznie uzasadniona?

Jak pompa ciepła ogrzewa dom?

Pompa ciepła transportuje ciepło pobrane z otoczenia (gruntu, powietrza, wody) i za pośrednictwem instalacji grzewczej przekazuje je do pomieszczeń. Jej praca polega na zwiększeniu temperatury płynu (czynnika roboczego) odbierającego ciepło z ośrodka o stosunkowo niskiej temperaturze do wartości umożliwiającej ogrzewanie domu. Do tego służy sprężarka napędzana energią elektryczną, której pobór decyduje o kosztach ogrzewania. Potrzeba jej tym więcej, im większa jest różnica temperatury ośrodka, z którego pompa odbiera ciepło, i temperatury niezbędnej do działania instalacji grzewczej.

Jaki rodzaj ogrzewania pompą ciepła jest tańszy?

Niskie koszty ogrzewania uzyskuje się, gdy źródłem ciepła dla pompy ciepła jest zbiornik wodny (na dnie stawu czy studni głębinowej nawet w czasie mroźnej zimy jest 10°C) albo wilgotny grunt (na głębokości poniżej 1 m temperatura na ogół nie spada poniżej 0°C). Ale wykonanie instalacji umożliwiającej odbiór ciepła z gruntu czy wody kosztuje co najmniej 20 tys. zł, które trzeba doliczyć do ceny pompy.

Tańsze są pompy odbierające ciepło z powietrza, bo takiej instalacji nie potrzebują. Za to koszt prądu pobieranego przez takie urządzenie jest prawie dwa razy wyższy (w czasie mrozu wodę w instalacji podgrzewa zwykła grzałka elektryczna, której działanie sporo kosztuje).

Koszt ogrzewania pompą ciepła vs kocioł grzewczy

  • Kocioł na węgiel lub drewno
    Koszty ogrzewania pompą ciepła gruntową są podobne jak kotłem na paliwa stałe, a koszt zakupu urządzenia jest kilkakrotnie większy, więc trudno mówić o oszczędnościach. Jednak jeśli wziąć pod uwagę wygodę, kocioł na węgiel czy drewno nie ma szans z pompą ciepła, która jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym. O wyborze decyduje zatem, co jest dla kogo ważniejsze – pieniądze czy święty spokój, za który trzeba jednak sporo zapłacić.
  • Kocioł gazowy na gaz ziemny
    Porównanie pompy ciepła z kotłem na gaz ziemny nie wypada dla niej korzystnie. Kocioł nie wymaga obsługi, a jest od pompy znacznie tańszy. Różnica w kosztach eksploatacji nie jest aż tak duża, by opłacało się wybrać droższe urządzenie.
  • Kocioł grzewczy na propan lub olej opałowy
    Gdy porównamy pompę ciepła i kocioł na propan albo olej opałowy sytuacja jest z goła odwrotna. Wytwarzanie ciepła z tych paliw kosztuje co najmniej 0,40 zł/kWh (ogrzewanie pompą gruntową 0,18 zł/kWh, powietrzną 0,30 zł/kWh), a to sprawia, że oszczędności w wyniku zastosowania pompy ciepła są wystarczająco duże, by opłacało się ją kupić, nawet gdy inwestycja będzie droższa o kwotę rzędu 30 tys. zł w przypadku pompy gruntowej i 20 tys. zł w przypadku powietrznej.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.