| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Ogrzewanie pompą ciepła nowego domu. Kiedy pompa ciepła wychodzi taniej niż kocioł?

Ogrzewanie pompą ciepła nowego domu. Kiedy pompa ciepła wychodzi taniej niż kocioł?

Jak działają kotły grzewcze, tłumaczyć nie trzeba. Jednak ogrzewanie pompą ciepła zarówno nowego domu, jaki i tego w którym chcemy zmienić system grzewczy, jest coraz popularniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Czy wybór pompy ciepła zamiast kotła się opłaca? Kiedy taka zamiana jest ekonomicznie uzasadniona?

Jak pompa ciepła ogrzewa dom?

Pompa ciepła transportuje ciepło pobrane z otoczenia (gruntu, powietrza, wody) i za pośrednictwem instalacji grzewczej przekazuje je do pomieszczeń. Jej praca polega na zwiększeniu temperatury płynu (czynnika roboczego) odbierającego ciepło z ośrodka o stosunkowo niskiej temperaturze do wartości umożliwiającej ogrzewanie domu. Do tego służy sprężarka napędzana energią elektryczną, której pobór decyduje o kosztach ogrzewania. Potrzeba jej tym więcej, im większa jest różnica temperatury ośrodka, z którego pompa odbiera ciepło, i temperatury niezbędnej do działania instalacji grzewczej.

Jaki rodzaj ogrzewania pompą ciepła jest tańszy?

Niskie koszty ogrzewania uzyskuje się, gdy źródłem ciepła dla pompy ciepła jest zbiornik wodny (na dnie stawu czy studni głębinowej nawet w czasie mroźnej zimy jest 10°C) albo wilgotny grunt (na głębokości poniżej 1 m temperatura na ogół nie spada poniżej 0°C). Ale wykonanie instalacji umożliwiającej odbiór ciepła z gruntu czy wody kosztuje co najmniej 20 tys. zł, które trzeba doliczyć do ceny pompy.

Tańsze są pompy odbierające ciepło z powietrza, bo takiej instalacji nie potrzebują. Za to koszt prądu pobieranego przez takie urządzenie jest prawie dwa razy wyższy (w czasie mrozu wodę w instalacji podgrzewa zwykła grzałka elektryczna, której działanie sporo kosztuje).

Koszt ogrzewania pompą ciepła vs kocioł grzewczy

  • Kocioł na węgiel lub drewno
    Koszty ogrzewania pompą ciepła gruntową są podobne jak kotłem na paliwa stałe, a koszt zakupu urządzenia jest kilkakrotnie większy, więc trudno mówić o oszczędnościach. Jednak jeśli wziąć pod uwagę wygodę, kocioł na węgiel czy drewno nie ma szans z pompą ciepła, która jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym. O wyborze decyduje zatem, co jest dla kogo ważniejsze – pieniądze czy święty spokój, za który trzeba jednak sporo zapłacić.
  • Kocioł gazowy na gaz ziemny
    Porównanie pompy ciepła z kotłem na gaz ziemny nie wypada dla niej korzystnie. Kocioł nie wymaga obsługi, a jest od pompy znacznie tańszy. Różnica w kosztach eksploatacji nie jest aż tak duża, by opłacało się wybrać droższe urządzenie.
  • Kocioł grzewczy na propan lub olej opałowy
    Gdy porównamy pompę ciepła i kocioł na propan albo olej opałowy sytuacja jest z goła odwrotna. Wytwarzanie ciepła z tych paliw kosztuje co najmniej 0,40 zł/kWh (ogrzewanie pompą gruntową 0,18 zł/kWh, powietrzną 0,30 zł/kWh), a to sprawia, że oszczędności w wyniku zastosowania pompy ciepła są wystarczająco duże, by opłacało się ją kupić, nawet gdy inwestycja będzie droższa o kwotę rzędu 30 tys. zł w przypadku pompy gruntowej i 20 tys. zł w przypadku powietrznej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż paneli słonecznych przed tobą?...

Montaż paneli słonecznych wiąże się z koniecznością dobrania do nich dodatkowych elementów, bez...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na...

Konieczność rozwiązania problemu bardzo złej jakości powietrza zanieczyszczonego na skutek niskiej emisji...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...