| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy na pewno masz miejsce na zestaw solarny?

Czy na pewno masz miejsce na zestaw solarny?

Zanim się zaczniesz zastanawiać, czy kupić zestaw solarny, sprawdź, czy masz na pewno na niego miejsce. Zobacz, gdzie montaż kolektorów słonecznych najbardziej się opłaca. Kiedy montować solary na dachu, a kiedy na elewacji?

Zestaw solarny to sposób na oszczędności pod warunkiem, że dobrze zostanie wybrane miejsce montażu kolektorów słonecznych. Oprócz skierowania na południe z jak najmniejszą odchyłką i pochylenia pod kątem około 40° bardzo ważne jest znalezienie miejsca, w którym nie będzie na nie padał cień. Najłatwiej o to na dachu domu, gdzie nikomu nie będą przeszkadzać. Jest to najczęściej wybierane miejsce na montaż kolektorów słonecznych.

Wymiary kolektorów są tak dobrane, by nie było problemów z ich dostarczeniem na dach i zamontowaniem (z tego względu praktycznie zawsze konieczne jest zainstalowanie więcej niż jednego kolektora płaskiego). Masa pojedynczego kolektora o powierzchni około 2 m2 to mniej więcej 40 kg, więc nie powinno być problemów z wytrzymałością konstrukcji dachu. Wsporniki, stelaże i wieszaki używane do mocowania kolektorów powinny być odporne na korozję i zapewnić wytrzymałość konstrukcji na działanie śniegu i wiatru. Najlepiej korzystać z tych, które są specjalnie do nich oferowane, nierzadko w komplecie.

Montaż kolektorów nad pokryciem dachu

Solary najczęściej montuje się nad pokryciem dachu. Gdy ich pochylenie jest takie jak połaci dachu, konstrukcja wsporcza może być bardzo prosta. Jest to możliwe, gdy połać jest nachylona pod kątem odpowiednim dla pracy kolektora (20-50°). W ten sposób można zamocować zarówno te płaskie, jak i próżniowe. Do montażu kolektorów na dachu o odpowiednim pochyleniu  producencioferują standardowe ele- menty montażowe przystosowane do różnych pokryć dachowych. Umożliwiają one prawidłowe mocowanie z  zachowaniem optymalnego pochylenia i wymaganej odległości kolektora od dachu, która powinna być nieco większa dla poszycia z papy, a mniejsza dla blachy i dachówek.

Kolektory słoneczne w linii dachu

Możliwy jest także montaż kolektorów płaskich w linii pokrycia dachowego, ale jest to trudniejsze ze względu na konieczność zabezpieczenia przestrzeni pod nimi przed dostawaniem się tam wody i śniegu. Producenci zwykle dostarczają służące do tego specjalne kołnierze, które są dość kosztowne. Zaletą takiego rozwiązania jest estetyka – brak widocznych rur – oraz rozwiązanie problemu przejścia rur przez poszycie dachu – można je wykonać pod kołnierzem, więc nie trzeba go dodatkowo uszczelniać. W ten sposób można zamontować kolektory jeszcze przed wykonaniem poszycia dachu.

Czy solary można zamontować na elewacji?

Gdy kierunek, w którym jest nachylona połać dachu, nie jest odpowiedni do zamontowania kolektorów lub z innych powodów nie można na nie znaleźć miejsca na dachu, możliwe jest zamontowanie ich na elewacji. Niektóre rodzaje kolektorów tubowych mocuje się w płaszczyźnie pionowej – równoległej do ściany domu. Pozostałe trzeba umieścić na konstrukcji, która zapewni im właściwe nachylenie. Potrzebne do tego wsporniki mogą mieć jego regulację.

Jak zamontować kolektory słoneczne na dachu płaskim?

Optymalne ustawienie kolektorów jest najprostsze na dachu płaskim bądź nachylonym pod niewielkim kątem (do 15°) albo na terenie działki (o ile uda się znaleźć miejsce niezacienione). Stosuje się do tego wsporniki, które mogą mieć regulację kąta pochylenia. By nie niszczyć pokrycia dachu, wsporników się do niego nie przykręca, tylko obciąża je specjalnymi pojemnikami wypełnianymi na przykład kamieniami (konieczne jest skonsultowanie takiego sposobu montażu z konstruktorem).

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

KOSZTY INSTALACJI: ile Cię wyniosą kolektory,...

Sprawdzamy, na jaki wydatek należy się przygotować, gdy chcemy zainstalować pompę ciepła, kominek, kolektory...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.