| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Montaż kolektorów słonecznych - czy zawsze na dachu?

Montaż kolektorów słonecznych - czy zawsze na dachu?

Planujesz zakup kolektorów słonecznych. Dobrze zastanów się nad miejscem ich montażu. Odpowiednie umiejscowienie kolektora decyduje o ilości energii, którą uda się pozyskać ze słońca. Dlatego wybierając miejsce na kolektory, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego kąta ich nachylenia, przy którym pochłanianie energii słonecznej będzie jak największe. Podpowiadamy, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę...

Akcja Czyste ogrzewanie

Dlaczego najważniejszy jest kąt nachylenia kolektorów?

Wybierając mijsce montażu kolektorów słonecznych, trzeba pamiętać przede wszystkim o zachowaniu takiego kąta nachylenia ich w stosunku do powierzchni ziemi, przy którym pochłanianie energii słonecznej będzie maksymalne. Zaleca się, aby były nachylone do poziomu pod kątem α = β ±15°, gdzie β oznacza szerokość geograficzną.

Dlatego w Polsce, której obszar znajduje się między 49 a 55° szerokości geograficznej, nachylenie kolektorów powinno wynosić od 34 do 70°. Z praktyki wynika, że najefektywniej działają ustawione pod kątem 40°.

Jeżeli nachylenie kolektorów można zmieniać, latem najbardziej efektywnie będą pracowały ustawione pod kątem 30, a zimą 60°. Można kupić kolektory próżniowe z siłownikami, które automatycznie dobierają kąt optymalny do uzyskiwania największej ilości ciepła.

Nie mniej ważne jest, aby powierzchnia kolektora była skierowana na południe z dokładnością ±15°. Przy większym odchyleniu wydajność znacznie spada.

Montaż kolektorów płaskich i próżniowych

Zaleca się montowanie kolektorów płaskich i próżniowych z rurką ciepła na połaci dachu lub jako wolno stojące od strony południowej.

Kolektory rurowe próżniowe z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego można instalować wszędzie tam, gdzie jest szansa na nasłonecznienie przynajmniej przez 6 godzin dziennie. Kąt nastawienia absorbera może być zmieniany w ciągu roku.

Kolektory najczęściej umieszcza się na dachu od strony południowej, bo jest najbardziej nasłoneczniona i korzystna pod względem ilości padającego na nią promieniowania słonecznego.

Jeśli płaszczyzny dachu są zorientowane w kierunku wschód – zachód, kolektory najlepiej zainstalować na obydwu.

Wybierając miejsce na kolektory słoneczne pamiętaj o...

  • ... wytrzymałym dachu. Kolektor wypełniony cieczą ma pewną masę, więc konstrukcja dachu musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W przypadku montażu kilku kolektorów może być konieczne wykonanie dodatkowej konstrukcji wsporczej lub – w nowych domach – dostosowanie projektu konstrukcyjnego dachu.
  • ... swobodnym dostępie dla serwisanta. Często zapomina się o tym, że kolektor to tylko urządzanie i wymaga zapewnienia swobodnego dostępu do niego na wypadek awarii. Taki dostęp serwisowy jest niezbędny i montując kolektor słoneczny, trzeba go uwzględnić.

Przeczytaj dodatkowo:
Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne...

Najważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania domu jest zazwyczaj cena urządzeń i całej...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Od czego zależy efektywność kolektorów...

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W systemach...

Kolektory słoneczne – budowa i wielkość paneli a...

Kolektory słoneczne – budowa tych nowoczesnych urządzeń do ogrzewania budynków, a zwłaszcza ich...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.