| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Ogrzewanie pompą ciepła budzi duże emocje. Głównie ze względu na koszty jakie musimy ponieść na ten system ogrzewania i oczekiwany okres zwrotu inwestycji. A przecież z pozoru ogrzewanie domu za pomocą urządzenia, do do którego dostarczamy jedną jednostkę energii elektrycznej, a otrzymujemy jej trzy-cztery razy więcej – zamienionej na ciepło - powinno tylko cieszyć...

Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła?

Decyzja o wyborze pompy ciepła jako sposobu ogrzewania domu nie jest łatwa. Powód to wysoka cena urządzenia i całej instalacji – kilkadziesiąt tysięcy zł wraz z montażem i budową wymiennika ciepła. Ci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia, są nastawieni pozytywnie: „Skoro użytkownicy są zadowoleni, dlaczego nie mamy do nich dołączyć?”.

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami. Liczą, że za ogrzewanie domu będą płacić miesięcznie o 300-400 zł mniej niż osoby, które ogrzewają energią elektryczną. Dlaczego właśnie energią elektryczną? Ponieważ pompy ciepła są instalowane w domach, w których zwykle nie ma możliwości ogrzewania gazem. Jeśli można doprowadzić do niego rurę z gazem, inwestowanie w pompę ciepła nie będzie opłacalne.

Zobacz, jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła...

Autor: Andrzej T. Papliński

Pompa ciepła jest urządzeniem, które można zaprogramować na różne sytuacje (oczekiwane temperatury)

Autor: Andrzej T. Papliński

Powietrzna pompa ciepła zdaje egzamin, jeśli traktuje się ją jako ogrzewanie uzupełniające. W czasie mrozów dom trzeba ogrzewać innym źródłem ciepła

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Inwestorzy próbują wyliczyć, po ilu latach pompa ciepła się zwróci. Porównują koszty inwestycji i ogrzewania pompą z innymi źródłami ciepła. Trudno tu o miarodajne wyniki. Zwykle wychodzi na to, że okres zwrotu wynosi ponad dziesięć lat. Paradoksalnie – im dom lepiej zbudowany i ocieplony, tym czas zwrotu będzie dłuższy. Dlaczego? Ponieważ dobrze izolowany budynek ma niskie zapotrzebowanie na ciepło. Gdy potrzeby cieplne domu są duże, wydajna pompa szybciej zarobi na siebie.

Ważną rolę w decyzjach inwestorów odgrywa ekologia. Właściciele domów chcą żyć ze świadomością, że nie degradują środowiska. Niestety, to przekonanie można podważyć, bo energia elektryczna w Polsce jest produkowana... z węgla. Pompa ciepła nie zanieczyszcza powietrza, ale kominy elektrowni dymią.

Zalety i wady pompy ciepła

Najbardziej zachwalana jest bezobsługowość pompy ciepła. Koszt ogrzewania jest podobny jak przy opalaniu węglem, a właściciele mają pewność, że nawet podczas długiej nieobecności w domu będzie utrzymana żądana temperatura – i to bez potrzeby zatrudniania palacza. Zwolennicy chwalą sobie niskie koszty ogrzewania, a także różne małe oszczędności. Na przykład nie trzeba budować komina (jeśli zastosujemy wentylację mechaniczną). A gdy go nie ma, nie płacimy za okresowe wizyty kominiarza.

Co jeszcze przemawia na plus? Ogrzewanie pompą ciepła zwalnia z zabiegania o dostarczenie i składowanie paliwa (węgla, drewna czy oleju opałowego). A skoro nie potrzeba miejsca na składowanie – jest kolejna oszczędność na etapie budowy. Dla zdumiewająco wielu osób pompa ciepła ma jeszcze tę zaletę, że... nie zmusza do wprowadzenia gazu do domu. Wciąż żywe jest uprzedzenie do tego wybuchowego paliwa. Na marginesie zanotujmy kolejną oszczędność: pompa ciepła nie wymaga doprowadzania przyłącza – w wypadku gazu to spory koszt.

W dyskusjach na temat pomp ich przeciwnicy, ale również praktycy dostrzegają też wady tego urządzenia. Podstawowa to oczywiście koszt inwestycyjny i długi czas zwrotu, z reguły wydłużony jeszcze o odsetki kredytu na zakup pompy. Koszty zwiększa droga automatyka do programowania pracy urządzenia oraz sterowników do regulacji ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe – najczęściej współpracujące z pompami – ma dużą bezwładność cieplną. Jeśli chcemy szybciej uzyskać żądaną temperaturę, trzeba dodatkowo włączyć w pompie grzałkę elektryczną – a to kosztuje. Pewną trudność może sprawić optymalne ustawienie działania pompy ciepła. Należy uwzględnić wiele czynników: parametry domu, gruntu, oczekiwania mieszkańców, wreszcie – co najtrudniejsze – zmienną pogodę. Może się okazać, że raz jest w domu za ciepło, innym razem za zimno, a powrót do komfortowej temperatury zajmuje nawet kilka godzin. Co jeszcze? Poziomy gruntowy wymiennik ciepła blokuje część działki – utrudnia jej zagospodarowanie, bo na tym terenie można urządzić właściwie tylko trawnik. Ostatnia wada jest zaletą.

W oczach zwykłych ludzi często widać powątpiewanie. Czy to może działać? Udowadnianie zalet pompy staje się rodzajem misji dla ich właścicieli. Na szczęście nie jest trudno przekonać świat, że to jednak działa...

WARTO WIEDZIEĆ

O kosztach pompy ciepła

Czy to prawda, że okres uruchomienia pompy ciepła ma wpływ dla pracy urządzenia oraz kosztów eksploatacyjnych w pierwszym sezonie grzewczym? Kiedy należy dokonać optymalizacji pracy pompy ciepła?

Urządzenie uruchamiamy wówczas, gdy potrzebne jest ogrzewanie i c.w.u.

Pobór energii, co przekłada się na koszty eksploatacyjne w pierwszym, drugim i trzecim sezonie grzewczym, będzie w miarę suszenia budynku, regularnie zmniejszać się.

Optymalizację pracy pompy ciepła dokonuje się przy jej uruchomieniu, aby zapewniła komfort ogrzewania dla c.o. i c.w.u.

Co zyskujemy montując w instalacji z pompą ciepła zbiornik buforowy?

Dzięki zasobnikowi buforowemu wydłuża się okres pracy sprężarki, zmniejsza ilość załączeń, przez co wydłuża się jej żywotność. Wykorzystując taryfę nocną można również taniej pozyskiwać energię.

Wyjaśnia Andrzej Grasza, kierownik ośrodka szkoleniowego firmy De Dietrich

Przeczytaj dodatkowo:
Problemy związane z pompą ciepła: jak dobrać...

Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...