| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia latem oraz do przygotowywania ciepłej wody. Na terenach, na których działki budowlane są znacznie oddalone od sieci gazowej, wykorzystujące energię odnawialną pompy ciepła już teraz nie mają konkurencji wśród bezobsługowych urządzeń grzewczych.

Tagi: vaillant
Autor: VAILLANT

Pompy ciepła mogą czerpać energię z powietrza, z gruntu oraz z wód – zarówno powierzchniowych, jak i tych znajdujących się w gruncie. Każde z wymienionych źródeł odnawialnych ma swoje wady i zalety. Ciepło czerpane z gruntu za pomocą na przykład kolektorów pionowych ma mniej więcej stałe parametry w ciągu całego roku, ale jest ono stosunkowo drogie ze względów inwestycyjnych.

Inaczej jest z wykorzystaniem do zasilania pompy, energii zawartej w powietrzu otaczającym dom. Tutaj koszty instalacji są zdecydowanie mniejsze, jednak temperatura powietrza ma duże wahania w ciągu roku. Gdy jest ciepło, powietrzna pompa ciepła ma ogromnie dużą sprawność, ale mroźną zimą jej wydajność bardzo spada.

Ideałem byłoby zatem zasilanie pompy w ciepłe dni energią z powietrza, a w chłodniejsze – z gruntu. Nikt jednak raczej nie zdecyduje się na zainstalowanie w swoim domu dwóch pomp ciepła – powietrznej i gruntowej. Dzięki nowym rodzajom pomp ciepła marki Vaillant nie jest to jednak konieczne, by móc korzystać z różnych źródeł energii odnawialnej.

Nowe pompy ciepła marki Vaillant

Innowacyjność pomp ciepła flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive, które Vaillant wprowadził właśnie na rynek, polega na tym, że każda z nich może wykorzystywać różne źródła energii. W swej podstawowej wersji są one pompami typu solanka-woda, a więc przeznaczonymi do czerpania energii odnawialnej z gruntu. Dzięki dodatkowym modułom można je jednak w bardzo prosty sposób przystosować do korzystania z innych źródeł ciepła odnawialnego. Dodanie do podstawowej jednostki modułu aroCOLLECT zmienia ją w pompę typu powietrze-woda (Fot. 1), wykorzystującą ciepło zawarte w powietrzu, a modułu fluoCOLLECT – w pompę w typu woda-woda, zasilaną ciepłem, które znajduje się w wodach powierzchniowych lub gruntowych. W każdej z tych konfiguracji pompy mają identyczną budowę oraz wyposażone są w te same przyłącza i system regulacji. Dzięki temu – bez względu na rodzaj dolnego źródła, z którego będą zasilane – ułatwione jest projektowanie oraz montaż instalacji grzewczej w domu.

Autor: VAILLANT

Pompy flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive z modułem aroCOLLECT, dzięki któremu zmieniają się w pompy ciepła typu powietrze-woda

Każda z nowych pomp flexoTHERM exclusive i flexoCOMPACT exclusive, wyposażona w dodatkowy moduł, może pracować w układzie hybrydowym, czyli być w prosty sposób zasilana z kilku odnawialnych źródeł ciepła – na przykład z gruntu i z powietrza.

Gdy ich pracą zarządza nowoczesny systemowy regulator multiMATIC VRC 700, pompy mogą być automatycznie przestawiane na to źródło odnawialne, które gwarantuje ich najwyższą w danej chwili sprawność, czyli największą wartość współczynnika COP. To właśnie dzięki temu nowe pompy marki Vaillant mają jeden z najwyższych na rynku sezonowy współczynnik efektywności SCOP (5,71 - dla VWF88/4 wg EN14825), obliczony dla całego okresu grzewczego.

Charakterystyka nowych pomp ciepła

Nowe pompy mają bardzo wysokie współczynniki COP, określające ich efektywność (5,1 - dla VWF88/4 wg EN14511), dzięki czemu użytkownicy płacą niskie rachunki za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Taką dużą sprawność pompy - nawet przy niskich temperaturach dolnego źródła - zawdzięczają zastosowaniu w nich sprężarek typu Scroll z technologią wtrysku pary EVI.

Intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa nowych pomp jest bardzo łatwa, a dzięki zastosowaniu Sound Safe System, praca ich jest bardzo cicha, praktycznie niesłyszalna dla domowników.

Oba modele nowych pomp produkowane są w Niemczech. Dzięki perfekcyjnemu zaprojektowaniu wszystkich podzespołów są one trwałe, przyjazne dla środowiska i bardzo wydajne, co dla użytkownika oznacza niskie koszty eksploatacji. Z tych powodów oba te urządzenia oznaczone są zieloną etykietą marki Vaillant - Green iQ Label. Nowe pompy otrzymały również znak jakości EPHA Q, przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive (Fot. 2) jest zintegrowana w jednej obudowie z wykonanym ze stali szlachetnej zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 185 litrów, natomiast pompa ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 3), dzięki możliwości podłączenia zasobników ciepłej wody geoSTOR VIH RW 300, geoSTOR VIH RW 400B lub bufora wielofunkcyjnego allSTOR, świetnie nadaje się do współpracy z kolektorami słonecznymi.

Autor: VAILLANT

Fot. 2 – Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive ma wbudowany zasobnik ciepłej wody o pojemności 185 litrów

Autor: VAILLANT

Fot. 3 – Pompa ciepła flexoTHERM exclusive wymaga podłączenia zasobnika ciepłej wody lub bufora wielofunkcyjnego

Najlepiej oczywiście, jeśli pracą obu pomp steruje systemowy regulator multiMATIC VRC 700. Jeśli wyposażymy go moduł komunikacji internetowej VR 900, możliwy będzie dostęp do parametrów urządzenia z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App użytkownicy mogą przez internet kontrolować pracę instalacji grzewczej w swoim domu i zmieniać jej ustawienia. Także serwisanci - przy pomocy aplikacji profiDIALOG - mogą zdalnie zdiagnozować przyczynę usterek, które wystąpiły w działaniu urządzenia i dzięki temu skrócić wydatnie czas niezbędny do ich usunięcia. Na koniec warto podkreślić, że dzięki funkcji PV Ready obie nowe pompy mogą współpracować z systemami fotowoltaicznymi, zmniejszając dzięki temu zużycie prądu sieciowego i zwiększając swoją przyjazność dla środowiska naturalnego i… portfela użytkowników.

Przeczytaj dodatkowo:
Nieprawidłowe działanie pompy ciepła: jak...

Instalacja pompy ciepła w domu ma pomóc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednak będzie to...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Panele słoneczne – koszt eksploatacji. Czy opłaca...

Panele słoneczne – koszt ich zakupu oraz eksploatacji instalacji, której są elementem to...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową...

Kolektory słoneczne – budowa i wielkość paneli a...

Kolektory słoneczne – budowa tych nowoczesnych urządzeń do ogrzewania budynków, a zwłaszcza ich...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat są...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat nie są jednoznaczne. Czy ogrzewanie budynku za ich pomocą jest...

sponsor artykułu