| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja pompy ciepła zmniejszy Twoje rachunki za ogrzewanie domu?

Czy instalacja pompy ciepła zmniejszy Twoje rachunki za ogrzewanie domu?

Nie ulega wątpliwości, że cena pompy ciepła i koszty związane z jej instalacją, będą zwracać się przez kolejne kilkanaście lat. Jednak są sposoby, aby okres zwrotu kosztów inwestycji był krótszy. Przeczytaj, jaką pompę ciepła wybrać, aby inwestycja była opłacalna.

Łączenie pompy ciepła z innymi urządzeniami grzewczymi

Jeśli działanie pompy ciepła wspomaga inne urządzenie grzewcze, to koszt ogrzewania domu wynika nie tylko z poboru energii elektrycznej przez pompę, ale także z działania tego drugiego urządzenia. A jego praca zwykle kosztuje więcej, zwłaszcza gdy jest nim najczęściej stosowany w takiej sytuacji elektryczny podgrzewacz wody (zwykle z nią zintegrowany). Zatem przyjęcie wysokiej temperatury tak zwanego punktu biwalentnego, czyli wartości, przy której włącza się urządzenie wspomagające pompę ciepła, sprawia, że udział dodatkowego urządzenia grzewczego w dostarczaniu ciepła jest duży. To oczywiście przekłada się na wyższy koszt eksploatacji ogrzewania. Może się zatem wydawać, że w interesie inwestora jest taki dobór urządzeń, by pompa działała samodzielnie w jak największym zakresie temperatury – kupuje się ją przecież po to, żeby jak najmniej płacić za ciepło.

Przeczytaj również: Kłopoty z pompą ciepła: dobierz odpowiednią moc urządzenia

Jednak założenie, że sama pompa zapewni wymaganą moc przy niskiej temperaturze na zewnątrz, nie jest korzystne. Pompa ciepła o dużej mocy nominalnej jest droga, a pożytek z dużej mocy mamy rzadko. Silny mróz jest w naszym kraju najwyżej przez kilkanaście dni w roku, ale nie w każdym rejonie równie długo (dlatego Polska jest podzielona na pięć stref klimatycznych).

Złe działanie pompy ciepła generuje straty

Przez zdecydowanie większą część sezonu grzewczego zapotrzebowanie na moc cieplną nie przekracza połowy wartości projektowego obciążenia cieplnego obliczanego zgodnie z normą PN-EN 12831. Zdarzające się problemy z działaniem sprężarki pompy o dużej mocy przy niewielkim obciążeniu cieplnym sprawiają, że można więcej stracić, niż zyskać – koszt eksploatacji ogrzewania niekoniecznie jest niższy, a inwestycja na pewno jest droższa. Wyboru optymalnego punktu biwalentnego dokonuje się na podstawie analizy wyników symulacji kosztów inwestycji i eksploatacji przy założeniu różnych wartości temperatury w tym punkcie. Służą do tego programy komputerowe, które jednocześnie informują o liczbie godzin pracy sprężarki w ciągu roku. Wynik zależy oczywiście od cen rozpatrywanych urządzeń oraz od ich efektywności osiąganej przy niskiej temperaturze (efektywność pompy powietrznej jest wtedy znacznie niższa niż gruntowej), długości okresu, w którym na zewnątrz może być bardzo zimno (czyli od strefy klimatycznej), oraz od kosztu energii wytwarzanej przez urządzenie wspomagające pracę pompy ciepła (droga energia elektryczna albo tańsze paliwo do kotła).

ZDANIEM EKSPERTA

Dlaczego istotne jest właściwe dobranie pompy ciepła do całej instalacji grzewczej?

Ważne jest kompleksowe podejście do instalacji grzewczej: dobranie źródła ciepła, jak i instalacji je rozprowadzającej. Dobrze dobrana instalacja  zagwarantuje niskie koszty eksploatacyjne. Im niższa jest wymagana temperatura w obiegu grzewczym, tym wyższa efektywność pompy ciepła.  Stąd wyborem rekomendowanym jest ogrzewanie podłogowe, gdzie wymagana jest niższa temperatura niż w ogrzewaniu grzejnikowym. Można również rozważać instalację kotła gazowego zamiast wykorzystywania grzałek elektrycznych w pompie w momentach dużego zapotrzebowania na ciepło.

Pozwala to na obniżenie kosztów poboru energii elektrycznej.

Beata Załęska-Klocek, Kierownik ds. Realizacji Inwestycji Gaspol S.A

WARTO WIEDZIEĆ

Pompa ciepła współpracująca z kotłem

Zdarza się, że na pompę ciepła decydują się osoby, które ogrzewają dom kotłem gazowym albo olejowym, ale chcą kupić pompę ciepła, żeby mniej płacić za ogrzewanie. W tej sytuacji rozsądnie jest pozostawić kocioł, żeby pompa ciepła stworzyła z nim układ biwalentny – nie trzeba wtedy korzystać z podgrzewacza elektrycznego, którego działanie kosztuje więcej niż kotła. Ze względu na łatwość montażu bardzo często jest wybierana pompa powietrzna. Jak wtedy ustalić optymalną – ze względu na koszt eksploatacji – temperaturę punktu biwalentnego?

Efektywność pompy powietrznej maleje wraz ze spadkiem temperatury powietrza, co jest równoznaczne z tym, że zwiększa się wtedy pobór energii elektrycznej. W pewnym momencie płaci się za nią więcej niż za paliwo do kotła, więc używanie pompy przestaje mieć sens. Jeżeli za energię elektryczną płaci się łącznie 0,55 zł/kWh (cena zależy od dystrybutora i sprzedawcy), a za gaz ziemny 0,25 zł/kWh (cena zależy od sprawności kotła – jest nieco niższa, gdy jest kondensacyjny), to korzystanie z pompy ciepła przestaje się opłacać, kiedy jej efektywność spada poniżej 0,55/0,25 = 2,2. Należy się zatem dowiedzieć od producenta wybranej pompy ciepła, przy jakiej temperaturze osiąga ona taką efektywność, i zaprogramować układ sterowania tak, by przy tej wartości temperatury wkraczał do pracy kocioł. Jeżeli jest to wartość ujemna, to trzeba się upewnić, że podana efektywność pompy uwzględnia pobór energii na usuwanie lodu z jej parownika.

Oczywiście w taki sam sposób można ustalić optymalny punkt biwalentny dla każdego urządzenia współpracującego z pompą ciepła. Na przykład w przypadku ciepła wytwarzanego przez kocioł na olej opałowy (cena około 0,35 zł/kWh) – samodzielna praca pompy opłaca się, jeśli jej efektywność jest wyższa niż 0,55/0,35 = 1,6. Należy jednak brać także pod uwagę koszt inwestycji i dopasowanie mocy pompy do warunków pracy, więc może się okazać, że lepiej uruchamiać kocioł przy temperaturze wyższej niż odpowiadająca efektywności równej 1,6, bo wtedy można kupić tańszą pompę ciepła – o mniejszej mocy nominalnej.

Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to poważna inwestycja. Montaż powinien być realizowany przez...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Pompa ciepła do niedużego domu. REKOMENDACJE

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...

Jaki falownik wybrać do instalacji...

Falownik można porównać do serca i centralnego układu nerwowego instalacji fotowoltaicznej. Dlatego...