| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Instalacja kolektorów słonecznych w budynkach wielorodzinnych

Instalacja kolektorów słonecznych w budynkach wielorodzinnych

Instalacja kolektorów słonecznych w domach wielorodzinnych jest jak najbardziej możliwa. Instalacje solarne nie są bowiem zarezerwowane wyłącznie dla indywidualnych gospodarstw domowych. Jaka jest ich przydatność w domach wielorodzinnych?

Kolektory słoneczne na dachach budynków wielorodzinnych widuje się w Polsce stosunkowo rzadko. Zapewne będzie się to zmieniać, bowiem koszt instalacji słonecznej przypadający na jeden lokal w budynku wielorodzinnym jest mniejszy niż indywidualnej instalacji dla domu jednorodzinnego. A zatem zainteresowanie nimi wspólnot mieszkaniowych jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak nie w każdym przypadku montaż instalacji jest równie prosty, a co za tym idzie – opłacalny.

Miejsce instalacji kolektorów słonecznych

Rozważania nad sensownością takiej inwestycji trzeba zacząć od oceny możliwości zamontowania kolektorów w niezacienionym miejscu. W budynku wielorodzinnym, w zależności od liczby mieszkań, niezbędna powierzchnia absorbera wynosi od kilku (gdy w budynku są dwa-cztery lokale) do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W praktyce jedynym rozsądnym miejscem zwykle okazuje się dach. Jeśli jest płaski, niezależnie od usytuowania budynku skierowanie kolektorów na południe jest łatwe. Gdy dach jest skośny i żadna z połaci nie ma południowej ekspozycji, możliwości właściwego usytuowania kolektorów są ograniczone. Wszelkie konstrukcje wsporcze, zwłaszcza te skomplikowane, zwiększają koszt inwestycji. Warto też brać pod uwagę to, że kolektory umieszczone na specjalnych wspornikach są ze wszystkich stron nieosłonięte, przez co występują w nich większe straty ciepła niż wtedy, kiedy są wbudowane w połać dachu.

Miejsce na zasobniki c.w.u.

Drugi problem to miejsce na zasobniki, w których magazynowana będzie ciepła woda. W przypadku dużej instalacji dla kilkudziesięciu mieszkań ich pojemność powinna wynosić kilka tysięcy litrów, a wówczas ich masa to kilka ton. Konieczne jest zatem znalezienie ogrzewanego pomieszczenia, w którym się zmieszczą i sprawdzenie, czy duże obciążenie stropu nie będzie problemem.

Jak rozprowadzić rury w instalacji solarnej?

Trzeba jeszcze pamiętać, że zastosowanie kolektorów słonecznych w domu wielorodzinnym ma sens jedynie w systemie centralnego przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli taki system istnieje i działa, liczba przeróbek i związanych z tym problemów jest najmniejsza – ogranicza się do pomieszczeń technicznych. Gdy go nie ma, wzrastają koszty inwestycji, bo należy jeszcze wykonać instalację rozprowadzającą ciepłą wodę z zasobników solarnych do poszczególnych punktów odbioru w lokalach.

Konieczne drugie źródło ciepła

Trzeba też rozwiązać problem podgrzewania wody w czasie, gdy energia słoneczna do tego nie wystarczy. Można wykorzystać dotychczas używane podgrzewacze indywidualne, o ile ich konstrukcja na to pozwala. Gdy z jakiś względów jest to niemożliwe, musimy jeszcze zainwestować w dodatkowe urządzenia do podgrzewania wody – kocioł grzewczy, dwufunkcyjny węzeł cieplny, pompę ciepła albo elektryczne grzałki. Sensowność zmian i opłacalność powinno się skonsultować z doświadczonym projektantem.

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Od czego zależy efektywność kolektorów...

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W systemach...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...