| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Gruntowy wymiennik ciepła - jak wybrać najlepszy do pompy ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła - jak wybrać najlepszy do pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła, pobierające do ogrzewania ciepło z ziemi, to sztandarowy przykład urządzenia wykorzystującego energię odnawialną. Czynnik grzewczy krąży w ułożonym w gruncie systemie rur, określanym jako kolektor lub wymiennik ciepła. W zależności ilości miejsca, jakim dysponujemy na działce, do wyboru mamy gruntowy wymiennik pionowy, poziomy lub spiralny.

Pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje ciepło z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła ciepła. W przypadku gruntowych pomp ciepła dolnym źródłem jest gleba. Najlepiej gdy grunt jest mokry i gliniasty, ponieważ suchy piasek dostarcza kilkakrotnie mniej ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła umieszczony w ziemi - w zależności od wielkości naszej działki - pionowo, poziomo lub spiralnie - odbiera ciepło i przekazuje je czynnikowi krążącemu w systemie rur, a następnie transportuje do instalacji grzewczej.

Takie ogrzewanie ma właściwie same zalety: nie zużywa żadnego paliwa, nie emituje spalin, a za korzystanie z wytworzonej energii cieplnej nie trzeba płacić. Pozostają jednak koszty energii elektrycznej, która jest niezbędna do zasilania pompy ciepła. Na szczęście pompa nie potrzebuje jej dużo...

Na dużą działkę - poziomy wymiennik ciepła

Najbardziej popularny jest poziomy gruntowy wymiennik ciepła. Rury (zwykle polietylenowe, rzadziej miedziane) układa się w kształcie poziomej wężownicy w gruncie. Zakopuje się je poniżej poziomu przemarzania gruntu, przeważnie na głębokości około 1,8 m. W rurach krąży solanka – płyn o niskiej temperaturze wrzenia. Przyjmuje się, że uzyskanie 1 kW energii grzewczej wymaga od 30 do 100 m2 powierzchni gruntu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikim poziomym

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikim pionowym

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Można też powiedzieć, że z 1 m2 suchego gruntu pozyskuje się 10 do 30 W energii, a z gruntu wilgotnego – nawet powyżej 40 W. Dzięki takiej ogólnej informacji z łatwością można samodzielnie policzyć, czy działka ma wystarczającą powierzchnię, aby pokryć zapotrzebowanie domu na ciepło. Teren nad zakopanym kolektorem można zagospodarować – na przykład posadzić na nim rośliny albo zrobić plac zabaw dla dziecka. Nie można jednak stawiać nad kolektorem budynków, nawet tak niewielkich jak garaż czy szopa na narzędzia ogrodowe.

Wadą pomp gruntowych z poziomym wymiennikiem ciepła jest konieczność przeznaczenia na nie znacznej powierzchni oraz wykonania licznych wykopów.

Spiralny gruntowy wymiennik ciepła na średniej działce

Innym rodzajem kolektorów są wymienniki spiralne. Układa się je na takiej samej zasadzie jak wymiennik poziomy, z tym że rura ma kształt spirali. Do ich zainstalowania potrzeba mniej miejsca niż na wymiennik poziomy, a prace montażowe są mniej kłopotliwe niż przy wymienniku poziomym.

Pompa ciepła z wymiennikiem pionowym sprawdzi się na małej działce

Gdy dysponujemy jedynie niewielkim lub zadrzewionym terenem, lepiej zastosować wymiennik pionowy. W wykonany w gruncie pionowy otwór o małej średnicy (studnię) wpuszcza się rurę kolektora. Do otrzymania 1 kW energii potrzebna jest studnia głębokości 12 do 25 m.

Dofinansowanie pompy ciepła. Jak uzyskać dotację

Czy na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie? Tak. Unia Europejska wspiera proekologiczną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Jaki falownik wybrać do instalacji...

Falownik można porównać do serca i centralnego układu nerwowego instalacji fotowoltaicznej. Dlatego...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna przyda się każdemu, ale nie zawsze jej zastosowanie jest jednakowo opłacalne.