Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Solary: dla kogo dotacja i ile

Solary: dla kogo dotacja i ile

17 czerwca 2010 r. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z sześcioma bankami umowy, uruchamiające program dotacji do solarów, a konkretnie do kredytów bankowych na zakup i motaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Oznacza to, że kredyty z dopłatami będą dostęne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju. Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.

Dla kogo dotacje na solary 

Osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym nie podłączonym do sieci ciepłowniczej, poprzez banki, NFOŚiGW proponuje 45% dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Program finansowy, którego uruchomienie zaplanowano na jesień tego roku ruszy wcześniej. Część banków uruchomi go już w lipcu, natomiast wszystkie zadeklarowały w swojej ofercie kredyty na kolektory słoneczne w sierpniu br.

Na dopłaty NFOŚiGW zarezerwował 300 mln zł do wypłacenia w latach 2010-2014. Pozwoli to na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zainstalowania solarów o łącznej powierzchni ponad 250 tys. m2 (ok. 25 boisk piłkarskich), co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 36 tys. ton.

Banki, które przystąpiły do programu:

 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
 • Warszawski Bank Spółdzielczy.

Oznacza to, że kredyty z dopłatami będą dostęne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju.

Zobacz koniecznie:

Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:

 • sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego,
 • zakupu:
  - kolektora słonecznego nowego zasobnika wodnego,
  - automatyki,
  - aparatury pomiarowej i instalacji,
  - ciepłomierza,
 • montażu zestawu.

Wysokość dopłaty z NFOŚiGW wynosić będzie 45% brutto ww. kosztów poniesionych przez inwestora. Wysokość dopłaty będzie obliczana proporcjonalnie do kosztów nieprzekraczających 2500 zł za m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów.

WARTO WIEDZIEĆ

Procedura uzyskania kredytu z dopłatą NFOŚiGW

1) Należy zgłosić się do banku z wnioskami:
a. o udzielenie kredytu na zakup i montaż instalacji solarnej oraz
b. o dopłatę z NFOŚiGW na spłatę 45% kapitału kredytu. 
2) Otrzymany kredyt można przeznaczyć na sporządzenie projektu, zakup kolektorów i niezbędnej aparatury oraz montaż instalacji. 
3) Aby otrzymać 45% dopłatę z NFOŚiGW, gdy instalacja będzie gotowa, musi zostać przeprowadzony jej odbiór techniczny przez uprawnionego do tego wykonawcę lub inspektora nadzoru budowlanego. 
4) Po przeprowadzeniu odbioru technicznego instalacji, wszystkie faktury za wykonanie projektu, zakup i montaż instalacji należy przedłożyć w banku.

UWAGA: Inwestor nie może przedłożyć bankowi faktur datowanych przed terminem złożenia wniosku o dotację, i protokołu odbioru datowanego przed podpisaniem umowy z bankiem. Dotacja do kredytu stanowi przychód osoby fizycznej i podlega opodatkowaniu, o czym beneficjenci muszą pamiętać przy sporządzaniu rocznego zeznania podatkowego.

Kolejne programy dla osób fizycznych

Uruchamiany właśnie program dopłat do kredytów na solary, jest trzecią częścią strategii finansowego wspierania przez NFOŚiGW inwestycji w odnawialne źródła energii.

Część pierwsza obejmuje ofertę preferencyjnych pożyczek na duże inwestycje w OZE (energia wiatru, wody, geotermalna), których koszt przekracza 10 mln zł. Rusza właśnie trzeci nabór wniosków do tego programu. Drugą częścią są programy pożyczkowe realizowane w partnerstwie z 10 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej a przeznaczone na realizację przedsięwzięć mniejszych, których koszt zamyka się w przedziale 0,5–10 mln zł.

Doświadczenia jakie zdobędziemy przy realizacji programu dopłat do kredytów na kolektory słoneczne, zostaną wykorzystane przy opracowywaniu kolejnych programów adresowanych do osób fizycznych. W Narodowym Funduszu trwają zaawansowane prace nad dwoma podobnymi instrumentami finansowymi, mającymi wspomóc budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz indywidualnych przyłączy kanalizacyjnych.

Przeczytaj dodatkowo:
Obniż koszty podgrzewania wody. Nowoczesne...

Rosnące ceny energii powodują, że inwestorzy szukają najbardziej ekonomicznych rozwiązań wśród...

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pompach...

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie korzyści niesie zastosowanie pomp ciepła. Wciąż jednak czujemy...

Nowoczesne kotły na pellet: czym się...

Nowoczesne kotły peletowe PELMAX produkowane w fabryce NIBE-BIAWAR w Białymstoku, charakteryzują się w pełni...

Powietrzne pompy ciepła – ciepło lepsze z natury

Powietrzna pompa ciepła zasilana jest darmową energią, jaką jest powietrze. Możesz nią ogrzewać lub chłodzić...

Gruntowe pompy ciepła - energia pozyskana z gruntu

Gruntowa pompa ciepła nie musi być elementem, który szpeci wnętrze. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.