Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzator?

2022-07-20 14:06
Moduł do chłodzenia pasywnego
Autor: VIESSMANN Moduł do chłodzenia pasywnego jest przygotowany tak, żeby jego podłączenie sprowadzało się do prostych czynności

Klimatyzator to rodzaj pompy ciepła kupowany z myślą przede wszystkim o chłodzeniu. Jednak do tego celu można wykorzystać także instalację z pompą ciepła gruntową, której głównym zadaniem jest ogrzewanie. Nie trzeba do tego kupować jakiejś specjalnej jej wersji. Do tzw. chłodzenia pasywnego wykorzystuje się bowiem instalację dolnego źródła pompy.

Od pewnego czasu coraz bardziej popularna staje się możliwość zastosowania pompy ciepła do chłodzenia domu latem. Lato jest w Polsce coraz bardziej gorące, więc klimatyzowanie pomieszczeń jest dla wielu osób  koniecznością. Wykorzystanie pompy ciepła z modułem do chłodzenia jest o wiele wygodniejsze niż montaż wentylacji.

Jak chłodzi pompa ciepła

Ponieważ temperatura gruntu i wody na głębokości, na której układa się wymienniki ciepła, jest latem stosunkowo niska (6-12°C), płyn znajdujący się w wymienniku można z powodzeniem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Wystarczy uruchomić pompy obiegowe wymuszające krążenie cieczy w wymienniku i w instalacji c.o., by rury ogrzewania podłogowego (grzejniki nie nadają się do chłodzenia z powodu zbyt małej powierzchni wymiany ciepła) zasilała woda o temperaturze znacznie niższej niż 20°C.

Chłodzenie odbywa się bez uruchamiania sprężarki pompy ciepła (ciecz z wymiennika gruntowego jest skierowana do dodatkowego wymiennika ciepła z pominięciem pompy), dlatego zostało nazwane pasywnym. Zaletą takiego systemu jest oczywiście niewielki pobór energii elektrycznej – tylko do napędu pomp obiegowych i układu sterującego.

Jak bardzo można obniżyć temperaturę i co ze skraplająca się parą

Wydajność chłodnicza podłogi możliwa do osiągnięcia w ten sposób wynosi 20-45 W/m2 w zależności od rodzaju posadzki i sposobu rozmieszczenia w niej rur. Aby uniknąć wykraplania się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią, stosuje się układy sterujące, które utrzymują temperaturę rur na poziomie wyższym od punktu rosy.

Temperatura posadzki nie może spaść poniżej 20°C także ze względu na komfort cieplny. Trzeba zatem mieć świadomość, że działanie takiego systemu nie zawsze zapewnia satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach w upalne dni, ale z całą pewnością przyczynia się do poprawy samopoczucia w nasłonecznionych wnętrzach. Ponieważ koszty inwestycji i eksploatacji są stosunkowo niewielkie, warto z takiej możliwości skorzystać.

Lepsze efekty osiąga się, gdy zamiast wodnej instalacji grzewczej jest powietrzna. Problem wykraplania się pary wodnej rozwiązuje wtedy układ odprowadzenia skroplin z chłodnicy, a nawiew zimnego powietrza nie powoduje takiego dyskomfortu jak niska temperatura posadzki, więc nie ma potrzeby utrzymywania minimalnej temperatury zasilania. Dzięki temu wydajność chłodnicza może być większa.

Praktyka pokazuje, że systemy działające w ten sposób są w stanie znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając komfort w upalne dni.

Pompa ciepła, która odbiera ciepło z instalacji

Bardziej wymagający inwestorzy mogą wybrać tak zwaną pompę odwracalną (jak w klimatyzatorach z pompą ciepła) albo do typowej pompy ciepła dokupić dodatkowy moduł chłodzenia aktywnego.

Wówczas, dzięki specjalnemu zaworowi czterodrogowemu, jest możliwe odwrócenie przepływu czynnika roboczego przez sprężarkę, by pompa – zamiast dostarczać ciepło do instalacji – odbierała je, czyli chłodziła. Otrzymuje się w ten sposób system klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia, umożliwiający utrzymywanie w pomieszczeniach dowolnej temperatury niezależnie od pory roku i pogody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają