| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzator?
Chłodząca instalacja z pompą ciepła

Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzator?

Na rynku są pompy ciepła typu powietrze/powietrze skonstruowane jako klimatyzatory służące nie tylko do ogrzewania, ale przede wszystkim do chłodzenia. Jednak do tego celu można wykorzystać także instalację z pompą gruntową lub wodną. Nie trzeba też kupować specjalnej wersji. Instalację można wykorzystać do tzw. chłodzenia pasywnego, w którym pompa ciepła nie bierze udziału.

Jak chłodzi pompa ciepła

Ponieważ temperatura gruntu i wody na głębokości, na której układa się wymienniki ciepła, jest latem stosunkowo niska (6-12°C), płyn znajdujący się w wymienniku można z powodzeniem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Wystarczy uruchomić pompy obiegowe wymuszające krążenie cieczy w wymienniku i w instalacji c.o., by rury ogrzewania podłogowego (grzejniki nie nadają się do chłodzenia z powodu zbyt małej powierzchni wymiany ciepła) zasilała woda o temperaturze znacznie niższej niż 20°C.

Chłodzenie odbywa się bez uruchamiania sprężarki pompy ciepła (ciecz z wymiennika gruntowego jest skierowana do dodatkowego wymiennika ciepła z pominięciem pompy), dlatego zostało nazwane pasywnym. Zaletą takiego systemu jest oczywiście niewielki pobór energii elektrycznej – tylko do napędu pomp obiegowych i układu sterującego.

Jak bardzo można obniżyć temperaturę i co ze skraplająca się parą

Wydajność chłodnicza podłogi możliwa do osiągnięcia w ten sposób wynosi 20-45 W/m2 w zależności od rodzaju posadzki i sposobu rozmieszczenia w niej rur. Aby uniknąć wykraplania się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią, stosuje się układy sterujące, które utrzymują temperaturę rur na poziomie wyższym od punktu rosy.

Temperatura posadzki nie może spaść poniżej 20°C także ze względu na komfort cieplny. Trzeba zatem mieć świadomość, że działanie takiego systemu nie zawsze zapewnia satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach w upalne dni, ale z całą pewnością przyczynia się do poprawy samopoczucia w nasłonecznionych wnętrzach. Ponieważ koszty inwestycji i eksploatacji są stosunkowo niewielkie, warto z takiej możliwości skorzystać.

Lepsze efekty osiąga się, gdy zamiast wodnej instalacji grzewczej jest powietrzna. Problem wykraplania się pary wodnej rozwiązuje wtedy układ odprowadzenia skroplin z chłodnicy, a nawiew zimnego powietrza nie powoduje takiego dyskomfortu jak niska temperatura posadzki, więc nie ma potrzeby utrzymywania minimalnej temperatury zasilania. Dzięki temu wydajność chłodnicza może być większa.

Praktyka pokazuje, że systemy działające w ten sposób są w stanie znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając komfort w upalne dni.

Pompa ciepła, która odbiera ciepło z instalacji

Bardziej wymagający inwestorzy mogą wybrać tak zwaną pompę odwracalną (jak w klimatyzatorach z pompą ciepła) albo do typowej pompy ciepła dokupić dodatkowy moduł chłodzenia aktywnego.

Wówczas, dzięki specjalnemu zaworowi czterodrogowemu, jest możliwe odwrócenie przepływu czynnika roboczego przez sprężarkę, by pompa – zamiast dostarczać ciepło do instalacji – odbierała je, czyli chłodziła. Otrzymuje się w ten sposób system klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia, umożliwiający utrzymywanie w pomieszczeniach dowolnej temperatury niezależnie od pory roku i pogody.

Przeczytaj dodatkowo:
Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Pompa ciepła do niedużego domu. REKOMENDACJE

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Ogrzewanie domu pompą ciepła na działce bez...

Jednym z nowoczesnych sposobów ogrzewania domu jest instalacja z pompą ciepła. Najbardziej popularne...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...