| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzator?
Chłodząca instalacja z pompą ciepła

Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzator?

Na rynku są pompy ciepła typu powietrze/powietrze skonstruowane jako klimatyzatory służące nie tylko do ogrzewania, ale przede wszystkim do chłodzenia. Jednak do tego celu można wykorzystać także instalację z pompą gruntową lub wodną. Nie trzeba też kupować specjalnej wersji. Instalację można wykorzystać do tzw. chłodzenia pasywnego, w którym pompa ciepła nie bierze udziału.

Jak chłodzi pompa ciepła

Ponieważ temperatura gruntu i wody na głębokości, na której układa się wymienniki ciepła, jest latem stosunkowo niska (6-12°C), płyn znajdujący się w wymienniku można z powodzeniem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Wystarczy uruchomić pompy obiegowe wymuszające krążenie cieczy w wymienniku i w instalacji c.o., by rury ogrzewania podłogowego (grzejniki nie nadają się do chłodzenia z powodu zbyt małej powierzchni wymiany ciepła) zasilała woda o temperaturze znacznie niższej niż 20°C.

Chłodzenie odbywa się bez uruchamiania sprężarki pompy ciepła (ciecz z wymiennika gruntowego jest skierowana do dodatkowego wymiennika ciepła z pominięciem pompy), dlatego zostało nazwane pasywnym. Zaletą takiego systemu jest oczywiście niewielki pobór energii elektrycznej – tylko do napędu pomp obiegowych i układu sterującego.

Jak bardzo można obniżyć temperaturę i co ze skraplająca się parą

Wydajność chłodnicza podłogi możliwa do osiągnięcia w ten sposób wynosi 20-45 W/m2 w zależności od rodzaju posadzki i sposobu rozmieszczenia w niej rur. Aby uniknąć wykraplania się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią, stosuje się układy sterujące, które utrzymują temperaturę rur na poziomie wyższym od punktu rosy.

Temperatura posadzki nie może spaść poniżej 20°C także ze względu na komfort cieplny. Trzeba zatem mieć świadomość, że działanie takiego systemu nie zawsze zapewnia satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach w upalne dni, ale z całą pewnością przyczynia się do poprawy samopoczucia w nasłonecznionych wnętrzach. Ponieważ koszty inwestycji i eksploatacji są stosunkowo niewielkie, warto z takiej możliwości skorzystać.

Lepsze efekty osiąga się, gdy zamiast wodnej instalacji grzewczej jest powietrzna. Problem wykraplania się pary wodnej rozwiązuje wtedy układ odprowadzenia skroplin z chłodnicy, a nawiew zimnego powietrza nie powoduje takiego dyskomfortu jak niska temperatura posadzki, więc nie ma potrzeby utrzymywania minimalnej temperatury zasilania. Dzięki temu wydajność chłodnicza może być większa.

Praktyka pokazuje, że systemy działające w ten sposób są w stanie znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając komfort w upalne dni.

Pompa ciepła, która odbiera ciepło z instalacji

Bardziej wymagający inwestorzy mogą wybrać tak zwaną pompę odwracalną (jak w klimatyzatorach z pompą ciepła) albo do typowej pompy ciepła dokupić dodatkowy moduł chłodzenia aktywnego.

Wówczas, dzięki specjalnemu zaworowi czterodrogowemu, jest możliwe odwrócenie przepływu czynnika roboczego przez sprężarkę, by pompa – zamiast dostarczać ciepło do instalacji – odbierała je, czyli chłodziła. Otrzymuje się w ten sposób system klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia, umożliwiający utrzymywanie w pomieszczeniach dowolnej temperatury niezależnie od pory roku i pogody.

Pompy ciepła – na jakie problemy możesz natrafić przy instalacji?

Pompy ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania w domu to bardzo wygodne rozwiązanie. Zanim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.