| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Ciepła woda naturalnie ekonomiczna. Jak obniżyć koszty ogrzewania wody z pomocą pompy ciepła?

Ciepła woda naturalnie ekonomiczna. Jak obniżyć koszty ogrzewania wody z pomocą pompy ciepła?

Czy wiesz jak obniżyć koszty ogrzewania w domu? Wybierz kocioł do ogrzewania budynku, a pompę ciepła typu powietrze-woda na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to pozwoli na optymalną współpracę systemów - kocioł kondensacyjny zapewni utrzymanie stałej temperatury w domu, a pompa ciepła w ekonomiczny sposób podgrzeje ciepłą wodę użytkową

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co w ogrzewaniu kosztuje nas najwięcej. Jeżeli założymy, że na ogrzanie domu potrzebujemy od 50 do 70 W/m², to dom o powierzchni 150 m² potrzebuje zaledwie od 7,5 do 10,5 kW. Dlaczego więc nasze urządzenia grzewcze mają moc grzewczą 20 kW, a czasem jeszcze wyższą? Okazuje się, że dużo więcej energii zużywamy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku potrzebujemy większej mocy do szybkiego podgrzania dużej ilości wody w możliwie krótkim czasie i z tego właśnie powodu nasz kocioł pracuje na pełnej mocy i zużywa dużo energii.

Zapotrzebowanie energetyczne w przypadku ogrzewania można porównać do pracy silnika w samochodzie. Jeżeli przyjmiemy, że ogrzewanie domu to praca silnika przy równej jeździe autostradą, to podgrzewanie zasobnika z wodą użytkową można porównać do gwałtownego ruszania spod świateł. Z doświadczenia wiemy, że w pierwszym przypadku zużycie paliwa jest niskie, natomiast w drugim  –  relatywnie bardzo wysokie. Oszczędności będziemy zatem szukać w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej i wyborze jak najlepszego urządzenia grzewczego.

Kocioł i pompa w parze

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dobrej klasy kocioł kondensacyjny odpowiada tylko za ogrzewanie budynku, czyli po osiągnięciu żądanej temperatury ma za zadanie tylko ją utrzymać. Przy niewygórowanym parametrze grzewczym zużycie gazu jest niskie – zupełnie jak zużycie paliwa podczas jazdy autostradą. Za podgrzewanie wody użytkowej odpowiedzialne jest natomiast inne źródło ciepła. Jakie? Kompaktowa pompa ciepła marki Auer zintegrowana z zasobnikami ciepłej wody użytkowej, która całkowicie przejmują zadanie podgrzewania wody. Obecnie dostępne są 2 rodzaje tego typu urządzeń – Cylia i Edel. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to relatywnie niski koszt zakupu i ekonomia użytkowania.

Edel – pompa ciepła o pojemności 200 i 270 litrów

Jest to zupełnie nowa pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej, typu powietrze-woda, wyposażona w zasobnik ze stali INOX 316L. INOX 316L to wysokiej klasy chirurgiczna stal kwasoodporna, odporna zarówno na korozję atmosferyczną jak i na korozyjne działanie między innymi zimnego rozcieńczonego i stężonego kwasu siarkowego, kwasu fosforowego, kwasu octowego itp. Wysoka klasa materiału, z którego wykonany jest zasobnik c.w.u. gwarantuje trwałość przez długie lata i nie wymaga zabezpieczenia anodowego. Rewolucyjna koncepcja zastosowanego wymiennika ciepła eHD o zwiększonej powierzchni przylegania do zasobnika, pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie energii.

Sercem urządzenia jest wysokowydajny, nowoczesny kompresor z propanem jako czynnikiem chłodniczym, i jest to jedyna na rynku pompa z tego typu rozwiązaniem. Dzięki temu Edel zapewnia wysoki współczynnik sprawności COP nawet przy dużym mrozie. Pompa ciepła pracuje w szerokim zakresie temperatury powietrza – od -10°C do 35°C, osiągając przy -7°C wartość współczynnika COP do 2,5. Oznacza to, że nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, z każdego kilowata energii elektrycznej Edel wytwarza 2,5 kW energii cieplnej. W praktyce pompa ciepła w większości przypadków pobiera powietrze z wnętrza budynku, np. strychu lub garażu, osiągając znacznie wyższą wydajność, do COP = 3,3. Edel klasyfikuje się w najlepszej klasie energetycznej. Już w standardzie sterowanie pompy ciepła umożliwia podłączenie z systemem fotowoltaicznym i wykorzystywanie w pierwszej kolejności energii ze słońca.

Cylia – 300 litrowy podgrzewacz wody zintegrowany z pompą ciepła

Cylia to 300-litrowy podgrzewacz wody użytkowej zintegrowany z pompą ciepła typu powietrze-woda, doskonale sprawdzający się już od kilku lat na rynku. Jest to również pompa ciepła, osiągająca współczynnik wydajności sprawności COP do 3,03 (wg normy EN 16147). Cylia wyposażona jest w zasobnik ze stali emaliowanej. Główną zaletą pompy jest praca w podobnym zakresie temperaturowym jak w przypadku pompy ciepła Edel i podgrzewanie wody do temperatury 60°C przy temperaturze powietrza -7°C.

Cylia wyposażona jest w czujnik wskazujący temperaturę wody oraz dolny czujnik, który służy do regulacji temperatury wody. Dzięki temu pompa ciepła utrzymuje priorytet pracy, zapewniając optymalne osiągi i zużycie energii. Dostępna jest w wersji podstawowej oraz z jedną lub dwiema wężownicami.

Ciepła woda naturalnie ekonomiczna

Podgrzewacze wody zintegrowane z pompą ciepła to obecnie optymalne rozwiązanie, które w połączeniu z kotłem kondensacyjnym daje bardzo wymierne oszczędności w zużyciu energii. Miesięczne koszty ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej to około 30-40 zł*. Jest to więc doskonała odpowiedź na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

 

*Dane dla c.w.u. do 45°C

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

KOSZTY INSTALACJI: ile Cię wyniosą kolektory,...

Sprawdzamy, na jaki wydatek należy się przygotować, gdy chcemy zainstalować pompę ciepła, kominek, kolektory...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.