Woda z wodociągu

2008-02-29 1:00
Woda z wodociągu
Autor: Marcin Czechowicz

Najwygodniejszym sposobem zaopatrzenia domu w wodę jest podłączenie go do lokalnej sieci wodociągowej. Jeśli nowy dom budowany jest w pobliżu sieci wodociągowej - powinien być do niej podłączony. 

Jakość wody z wodociągu

Jakość wody dostarczanej siecią wodociągową musi spełniać wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Zakłady wodociągowe mają obowiązek stale kontrolować jakość dostarczanej przez siebie wody, aby do minimum obniżyć ryzyko jej zanieczyszczenia. Prawdopodobieństwo wtórnego zanieczyszczenia oczyszczonej wody jest niewielkie. Nie można tego powiedzieć o wodzie z własnej studni, której jakości się nie kontroluje.

Zalety

  • Woda z wodociągu pod względem bakteriologicznym ma jakość spełniającą wymagania stawiane wodzie do picia.
  • Woda "miejska" nie jest zanieczyszczona ściekami z okolicznych nieszczelnych szamb, co zwykle ma miejsce przy ujmowaniu wody ze studni.
  • Wody z wodociągu nie trzeba odżelaziać, jak to często robi się z wodą ze studni.

Wady

  • Woda z wodociągu może nie być smaczna. Jeśli jest czerpana z ujęć powierzchniowych – na przykład z rzeki, dezynfekuje się ją przeważnie chlorem i jego związkami. Nadają one nieprzyjemny smak wodzie, który nie znika nawet po jej przegotowaniu.
  • Za zużytą wodę z wodociągu trzeba płacić. Kosztów takich nie ma, gdy korzysta się z własnego ujęcia. Ale słono płaci się za wywiercenie studni i pompę, o którą trzeba dbać.
  • Decydując się na korzystanie z usług zakładu wodociągowego, jesteśmy zdani na jego łaskę i niełaskę, a każdą przerwę w dostawie wody spowodowaną awarią sieci (co całe szczęście zdarza się rzadko) odczujemy na własnej skórze.

Przyłącze

Na wykonanie przyłącza wodociągowego trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy. Trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty i uzgodnienia, złożyć podanie, zrobić projekt... Wykonać cały szereg innych czynności, których efektem końcowym jest podpisanie umowy.  

Subtelne dodatki

Zapłacenie za wykonanie przyłącza, podpisanie umowy to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest zainstalowanie wodomierza. Rodzaj wodomierza zazwyczaj wybiera zakład wodociągowy, ale czasami pozostawia nam wolną rękę. Zawsze jednak musi odebrać przyłącze z zainstalowanym wodomierzem, a więc zaakceptować sposób zamontowania i rodzaj urządzenia. Jeśli umowa z zakładem wodociągowym zawarta jest na dostawę wody zimnej, instaluje się tylko jeden wodomierz. Gdy zakład dostarcza również wodę ciepłą, wymagany jest drugi wodomierz – na przewodzie wody ciepłej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany