| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Woda z wodociągu

Woda z wodociągu

Najwygodniejszym sposobem zaopatrzenia domu w wodę jest podłączenie go do lokalnej sieci wodociągowej. Jeśli nowy dom budowany jest w pobliżu sieci wodociągowej - powinien być do niej podłączony. 

Autor: Marcin Czechowicz

Jakość wody z wodociągu

Jakość wody dostarczanej siecią wodociągową musi spełniać wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Zakłady wodociągowe mają obowiązek stale kontrolować jakość dostarczanej przez siebie wody, aby do minimum obniżyć ryzyko jej zanieczyszczenia. Prawdopodobieństwo wtórnego zanieczyszczenia oczyszczonej wody jest niewielkie. Nie można tego powiedzieć o wodzie z własnej studni, której jakości się nie kontroluje.

Zalety

  • Woda z wodociągu pod względem bakteriologicznym ma jakość spełniającą wymagania stawiane wodzie do picia.
  • Woda "miejska" nie jest zanieczyszczona ściekami z okolicznych nieszczelnych szamb, co zwykle ma miejsce przy ujmowaniu wody ze studni.
  • Wody z wodociągu nie trzeba odżelaziać, jak to często robi się z wodą ze studni.

Wady

  • Woda z wodociągu może nie być smaczna. Jeśli jest czerpana z ujęć powierzchniowych – na przykład z rzeki, dezynfekuje się ją przeważnie chlorem i jego związkami. Nadają one nieprzyjemny smak wodzie, który nie znika nawet po jej przegotowaniu.
  • Za zużytą wodę z wodociągu trzeba płacić. Kosztów takich nie ma, gdy korzysta się z własnego ujęcia. Ale słono płaci się za wywiercenie studni i pompę, o którą trzeba dbać.
  • Decydując się na korzystanie z usług zakładu wodociągowego, jesteśmy zdani na jego łaskę i niełaskę, a każdą przerwę w dostawie wody spowodowaną awarią sieci (co całe szczęście zdarza się rzadko) odczujemy na własnej skórze.

Przyłącze

Na wykonanie przyłącza wodociągowego trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy. Trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty i uzgodnienia, złożyć podanie, zrobić projekt... Wykonać cały szereg innych czynności, których efektem końcowym jest podpisanie umowy.  

Subtelne dodatki

Zapłacenie za wykonanie przyłącza, podpisanie umowy to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest zainstalowanie wodomierza. Rodzaj wodomierza zazwyczaj wybiera zakład wodociągowy, ale czasami pozostawia nam wolną rękę. Zawsze jednak musi odebrać przyłącze z zainstalowanym wodomierzem, a więc zaakceptować sposób zamontowania i rodzaj urządzenia. Jeśli umowa z zakładem wodociągowym zawarta jest na dostawę wody zimnej, instaluje się tylko jeden wodomierz. Gdy zakład dostarcza również wodę ciepłą, wymagany jest drugi wodomierz – na przewodzie wody ciepłej.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Jak poprawić jakość wody w domu? Praktyczne...

Jest kilka sposobów, dzięki którym można poprawić jakość wody w domu. Najczęściej wybieranym...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.