| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Wkład w lepszą wodę

Wkład w lepszą wodę

Dostępne na rynku filtry różnią się ceną, wydajnością, sposobem działania. Jaki filtr będzie najlepszy do naszego domu? Możliwości jest wiele… Największą grupę stanowią filtry z wkładami - wymiennymi lub wielorazowego użytku.

Filtry z wymiennymi wkładami składają się z obudowy i wkładu filtracyjnego. Każda firma oferuje obudowy w kilku wielkościach. Im większa obudowa, tym większa wydajność, ale  - na filtr potrzeba więcej miejsca. W przezroczystych obudowach widać stopień zużycia wkładu. Bardzo ważna jest systematyczna wymiana wkładów, gdyż na filtrach, szczególnie tych wypełnionych węglem aktywnym, rozwijają się bakterie. Może też dojść do tak zwanego przebicia złoża, a wówczas wszystkie zanieczyszczenia zatrzymane na filtrze przedostaną się do wody.
Jeśli filtr ma uzdatniać całą wodę w domu, powinien mieć dużą wydajność (1-2 m3/h). Montuje się go na instalacji wodnej, a obudowę dobiera do średnicy przewodu. W miejscu zamontowania filtra powinno być zrobione obejście. Gdy zdejmiemy filtr, nie zostanie odcięta woda dla całego domu.
Producenci oferują obudowy z zaworami trójdrożnymi, tak zwanymi by-passami, ułatwiającymi demontaż. Taki typ obudowy nie potrzebuje obejścia. Można zaprogramować: przepływ wody przez filtr, z ominięciem filtra (na przykład gdy podlewamy ogród) oraz zamknięcie przepływu.
Do uzdatniania wody tylko przeznaczonej do picia stosuje się najczęściej zestawy dwóch lub trzech filtrów połączonych szeregowo, o mniejszej wydajności i wymiarach pozwalających zamontować je w kuchni pod zlewozmywakiem.

Wkłady filtracyjne mogą być wykonane z różnych materiałów i usuwać różne zanieczyszczenia. Rodzaj wkładu dobiera się do rodzaju zanieczyszczeń, jakie chcemy usunąć z wody. Im gęściejsze wypełnienie, tym zatrzyma więcej zanieczyszczeń i lepszy będzie efekt filtracji. Jednak z drugiej strony tym częściej trzeba je będzie czyścić lub wymieniać. Trwałość wkładów wymiennych to kilka miesięcy - od 3 do 12 - w zależności od częstości używania filtra i stopnia zanieczyszczenia wody. Później taki wkład trzeba wymienić na nowy. Są wkłady wielorazowego użytku - trzeba je co jakiś czas myć. Sygnałem do wymiany wkładu jest spadek ciśnienia wody wypływającej z filtra. Wkłady można podzielić na trzy grupy: mechaniczne, węglowe, specjalistyczne.

Filtry mechaniczne. Mają za zadanie chronić kolejne urządzenia do uzdatniania wody oraz elementy instalacji przed dostawaniem się do nich piasku, drobnego żwiru, rdzy, kawałków kamienia kotłowego i innych drobnych cząstek, które mogą znaleźć się w wodzie. Stosuje się je w zestawach filtracyjnych, aby przedłużyć żywotność wkładów zamontowanych za nimi.
Wkłady filtracyjne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, sznurka, filcu, siatki poliestrowej lub stalowej, a także kwarcu.
Wkład mechaniczny zatrzymuje ziarna o określonej wielkości, na przykład powyżej 1, 5, 20 i 50 mikrometrów, a mniejsze przepuszcza. Na wejściu do budynku powinien być zamontowany filtr, który zatrzyma cząstki o wielkości powyżej 90 mikrometrów. Filtry mechaniczne montowane bezpośrednio przed innymi filtrami powinny zatrzymywać mniejsze zanieczyszczenia. Jeśli na instalacji podłączonej do wodociągu nie ma reduktora ciśnienia, możemy kupić filtr z reduktorem już wbudowanym.

Filtry węglowe. Stosuje się je najczęściej do uzdatniania wody wodociągowej oraz wód bogatych w rozpuszczone substancje organiczne. Usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne, zawiesiny oraz poprawiają jej barwę, smak i zapach. Wkłady wykonane są z węgla aktywnego w różnej postaci (granulowanego, pylistego, spiekanego, brykietowanego). Jeśli są impregnowane srebrem, mają właściwości bakteriobójcze. Zawsze przed filtrem węglowym powinien być zamontowany filtr mechaniczny, wówczas zatrzymuje on większe zanieczyszczenia (takie jak piasek, rdzę), a tym samym przedłuża żywotność wkładu węglowego. Producenci oferują gotowe zestawy dwóch filtrów połączonych szeregowo. Aby zwiększyć wydajność, możemy montować dwa takie same filtry równolegle.

Filtry specjalistyczne. Usuwają z wody określony rodzaj zanieczyszczeń. Najpopularniejsze rodzaje wkładów to:
- ceramiczne lub ze specjalnej żywicy - niszczą bakterie;
- odżelaziające - usuwają przede wszystkim żelazo i mangan;
- zmiękczające - obniżają twardość wody.
Aby przedłużyć ich trwałość, montuje się przed nimi filtry mechaniczne lub mechaniczne i węglowe (zestaw trzech filtrów połączonych szeregowo).

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

WIDEO: Jak wykryć nieszczelność w instalacji...

Co zrobić, jeśli w instalacji centralnego ogrzewania spada ciśnienie? Gdzieś ucieka woda. Podobnie z...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...