| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Kiedy podgrzewacz do wody jest lepszy niż łączenie systemu c.w.u z systemem c.o.
Podgrzewanie wody

Kiedy podgrzewacz do wody jest lepszy niż łączenie systemu c.w.u z systemem c.o.

Są sytuacje, kiedy system centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lepiej rozdzielić. Dlaczego? Żeby podgrzewanie wody było wygodniejsze lub tańsze. W takim wypadku lepiej kupić osobny podgrzewacz wody. Zobacz, jaką powinien mieć on wydajność.

Jakie zadania powinien spełniać system systemu przygotowywania c.w.u.?

Ciepła woda użytkowa jest potrzebna w domu przede wszystkim do mycia, ewentualnie do zmywania naczyń czy prania, choć te czynności coraz częściej wykonują zmywarki i pralki, które pobierają wodę zimną i same ją podgrzewają.

Najważniejsze zadanie systemu przygotowywania c.w.u. to zapewnienie wymaganej ilości wody o żądanej temperaturze i to najlepiej w każdej sytuacji.

Instalacja ciepłej wody użytkowej może być związana z instalacją centralnego ogrzewania – do wytwarzania ciepła na potrzeby obu systemów wykorzystuje się to samo urządzenie grzewcze. W nowych domach taki wariant jest wybierany najczęściej.

Kiedy lepiej rozdzielić systemy c.o. i c.w.u.?

W niektórych sytuacjach łączenie systemów c.o. i c.w.u. być niewygodne lub nieopłacalne. W takim przypadku lepiej kupić osobny podgrzewacz wody. Źródło ciepła instalacji c.o. poza sezonem grzewczym może być wtedy unieruchomione. Taka sytuacja jest korzystna, gdy jest nim pompa ciepła pobierająca ciepło z gruntu. Umożliwia to „regenerację” – od wiosny do jesieni temperatura gruntu może wzrosnąć o kilka stopni, dzięki czemu zimą pompa będzie pracować efektywniej. Gdyby odbierała energię przez cały rok, zimą miałaby gorsze warunki pracy.

Rozdzielenie systemów c.o. i c.w.u. może być dobrym rozwiązaniem także ze względu na koszty wykonania instalacji. Indywidualne podgrzewacze niewielkiej mocy instalowane przy punktach poboru kosztują mniej niż rozległa instalacja z centralnym podgrzewaczem, który trzeba z nimi połączyć rurami prowadzonymi przez cały dom.

Jaką wydajność powinien mieć podgrzewacz przepływowy?

Istotna jest wydajność strumienia ciepłej wody związana z mocą grzewczą urządzenia. Jeśli wynosi 1 l/min, to do zwiększenia jego temperatury od 10°C (mniej więcej taką ma zimna woda ze studni lub wodociągu w okresie zimy) do 37°C potrzebna jest moc około 1,9 kW.

Swobodne korzystanie z ciepłej wody jest możliwe,gdy jej strumień ma natężenie:

  • dla umywalki – 3 l/min (moc grzewcza 5,7 kW);
  • dla prysznica – 6 l/min (moc grzewcza 11,5 kW);
  • dla wanny – co najmniej 10 l/min (moc grzewcza 19 kW).

W kuchni podgrzewacz przepływowy powinien umożliwić osiągnięcie nieco wyższej temperatury (45°C) i wydajności strumienia na poziomie 5 l/min. Powinien mieć moc grzewczą około 12 kW.

Jeśli wybierasz podgrzewacz wieloczerpalny i przewidujesz jednoczesne korzystanie z kilku przyborów sanitarnych, powinieneś zsumować odpowiednie z powyższych wartości.

W przypadku zasilania elektrycznego duży pobór prądu może stanowić problem, dlatego oferowane i stosowane są podgrzewacze o mocy nawet o połowę mniejszej od podanej wyżej. Wobec tego ilość dostarczanej przez nie wody jest również o połowę mniejsza bądź (przy większym strumieniu) nie osiąga ona temperatury 37°C.

Decydując się na taki zakup, trzeba mieć świadomość, że korzystanie z ciepłej wody może nie być komfortowe, zwłaszcza zimą, bo latem początkowa temperatura wody jest o kilka stopni wyższa, więc do podgrzania jej do 37°C wystarczy mniejsza moc.

Ile kosztuje podgrzewanie wody?

Statystyki mówią, że przeciętne zapotrzebowanie na ciepłą wodę o temperaturze 37°C wynosi dziennie około 50 l na osobę. Z rachunków wynika, że do jej przygotowania potrzeba rocznie 575 kWh energii (nie uwzględniając strat). Wynikające z tego roczne wydatki na każdego mieszkańca domu wynoszą mniej więcej:

  • dla podgrzewaczy elektrycznych – 340 zł;
  • dla podgrzewaczy/kotłów na gaz płynny – 255 zł;
  • dla kotłów na olej opałowy– 250 zł;
  • dla podgrzewaczy/kotłów na gaz ziemny – 160 zł.

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i instalacje

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...