| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy? Porównanie urządzeń do podgrzewania wody

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy? Porównanie urządzeń do podgrzewania wody

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do przygotowywania ciepłej wody wybrać. Do wyboru są podgrzewacze pojemnościowe lub przepływowe, elektryczne bądź gazowe. Sprawdź, czym się charakteryzują, i jakie są między nimi różnice.

Wymiana podgrzewacza

W wielu domach ciepła woda jest podgrzewana w urządzeniach (kotłach lub podgrzewaczach) zainstalowanych w oddalonych od łazienki (łazienek) kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Wymiana tych urządzeń – jeśli jest konieczna – może się odbyć niezależnie od remontu łazienki, w innym terminie.

Co innego, gdy do podgrzewania wody służy kocioł lub podgrzewacz zamontowany w pomieszczeniu, które właśnie remontujemy. Jeśli nie działają jak należy, nie warto odkładać ich wymiany na potem. Lepszego momentu nie będzie.

Nowy podgrzewacz

Najłatwiej zastąpić stare urządzenie nowym tego samego rodzaju. Jeżeli w trakcie remontu nie zmieniasz rozmieszczenia przyborów sanitarnych, nie będziesz musiał zmieniać także układu rur doprowadzających wodę z podgrzewacza do baterii.

Nowe podgrzewacze wody są często mniejsze od modeli wyprodukowanych przed laty, więc nie ma obaw, że się nie zmieszczą. Może nawet uda się wygospodarować nieco wolnej przestrzeni.

Pojemnościowy czy przepływowy

Jesli zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia, jest szansa na to, żeby zmienić sposób podgrzewania, jeśli dotychczasowy nie bardzo Ci odpowiadał. Można zastąpić podgrzewacz pojemnościowy, który zwykle ma postać walca i spore rozmiary, przepływowym – estetycznym i kompaktowym.

W podgrzewaczu przepływowym nie będzie strat wynikających ze stygnięcia wody w zbiorniku, kiedy akurat mało się jej zużywa, ale też nie ma co liczyć na tak dużą ilość ciepłej wody o odpowiedniej, stałej temperaturze, jaką dostarczał pojemnościowy. Moc podgrzewacza przepływowego zasilającego kilka punktów czerpalnych powinna wynosić kilkanaście kilowatów.

Jeżeli ma być elektryczny podgrzewacz przepływowy, zanim się go kupi, należy sprawdzić, czy przydział mocy dla domu wystarczy na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na energię, albo odpowiednio wcześniej wystąpić o większy. Może być także potrzebne inne zasilanie – podgrzewacze o mocy powyżej 6 kW muszą mieć trójfazowe (400 V). W instalacjach z hydroforem, w których ciśnienie wody się waha, trzeba się liczyć ze zmianami temperatury ciepłej wody.

Podgrzewacze pojemnościowe mają mniejszą moc, a mimo to są w stanie dostarczyć duży strumień wody o stabilnej temperaturze i ciśnieniu. Do niektórych można też podłączyć dodatkowy przewód cyrkulacyjny, co zapobiega stygnięciu wody w przewodach, a więc skraca czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu i zmniejsza straty.

Podgrzewacz gazowy

Podgrzewanie wody gazem jest tańsze niż energią elektryczną, więc jeśli tylko są możliwości i okazja, warto je wykorzystać do zainstalowania urządzenia gazowego. Doprowadzając przewód z gazem do łazienki, trzeba mieć na uwadze, że powinien on biec po wierzchu ściany. Można go ewentualnie osłonić nieuszczelnioną obudową lub ukryć w bruździe osłoniętej ekranem albo – jeżeli instalacja nie jest z rur miedzianych – wypełnionej łatwo usuwalną masą tynkarską (miedź w kontakcie z nią mogłaby korodować).

Obudowa nie może być szczelna, aby w razie rozszczelnienia instalacji (przed zabudowaniem trzeba przeprowadzić próbę jej szczelności) gaz mógł się spod niej wydostać i przez przewód wentylacyjny ulotnić na zewnątrz. Poziome odcinki instalacji gazowej muszą być prowadzone co najmniej 10 cm nad innymi instalacjami.

Podłączenie podgrzewacza gazowego

Do podłączenia podgrzewacza gazowego, podobnie jak kotła, jest potrzebny osobny przewód spalinowy. W łazience musi być wentylacja grawitacyjna wywiewna, ale gdy jest w niej zainstalowane urządzenie gazowe, ten wymóg nabiera szczególnego znaczenia. Pod żadnym pozorem nie można zamontować wentylatora wyciągowego do jej wspomagania. Trzeba też bardzo pilnować, żeby do łazienki dopływało dostatecznie dużo świeżego powietrza.

Nawiew może być pośredni – z sąsiednich pomieszczeń – przez otwory w drzwiach lub szczelinę pod drzwiami o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.

WARTO WIEDZIEĆ

Zadbaj o bezpieczeństwo - wybierz model z zamkniętą komorą spalania

Najlepiej nie mieć w łazience urządzenia spalającego gaz, ale czasem nie ma innego wyjścia. Kupując nowy kocioł lub podgrzewacz gazowy do łazienki, warto zadbać o bezpieczeństwo i wybrać model z zamkniętą komorą spalania. Spalanie gazu będzie się odbywało wewnątrz szczelnej obudowy, a potrzebne do tego powietrze będzie pobierane spoza domu wewnętrzną rurą koncentrycznego przewodu powietrzno-spalinowego. Jeśli urządzenie będzie miało moc do 21 kW, przewód można wyprowadzić przez ścianę, jeżeli większą – trzeba ponad dach domu.

Jak zmniejszyć rachunki za podgrzewanie wody

Jeżeli chcesz płacić mniej za podgrzewanie wody, warto postawić na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Mogą być kolektory. Oprócz nich będzie wtedy potrzebny zasobnik solarny do magazynowania wody i dodatkowe elementy instalacji (pompa obiegowa, naczynie wzbiorcze, armatura zabezpieczająca, elektroniczny regulator).

Zasobnik (biwalentny – z drugą wężownicą, na przykład elektryczną) musi mieć pojemność co najmniej półtora raza większą niż przewidywane dzienne zużycie ciepłej wody, więc będzie duży. Ze względu na rozmiary lepiej poszukać dla niego miejsca poza łazienką.

Podobne oszczędności powinno przynieść zainstalowanie powietrznej pompy ciepła z zasobnikiem do podgrzewania c.w.u. Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz obniży się na tyle, że pompa nie będzie w stanie wystarczająco podgrzać wody, będzie ona ogrzewana przez inne źródło ciepła, na przykład grzałkę elektryczną zamontowaną w zasobniku pompy.

Obejrzyj film i dowiedz się, jaki sposób ogrzewania ciepłej wody będzie odpowiedni do Twojego domu

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o wewnętrznej instalacji wodociągowej

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...