| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Podgrzewacz wody: gazowy czy elektryczny?

Podgrzewacz wody: gazowy czy elektryczny?

Mimo, że w domach jednorodzinnych coraz rzadziej montuje się niezależne podgrzewacze wody - gazowe bądź elektryczne, są one nadal bardzo popularne. Szczególnie, w domach, w których wiele lat temu zastosowano takie urządzenie, a w tej chwili konieczna jest jego wymiana.

Centralne przygotowanie ciepłej wody jest możliwe w podgrzewaczu działającym niezależnie od kotła – podgrzewaczu gazowym lub podgrzewaczu elektrycznym.

Gazowe podgrzewacze wody Dawniej stosunkowo często do przygotowywania ciepłej wody były wykorzystywane podgrzewacze gazowe. Nawet w domach ogrzewanych kotłem gazowym zalecano stosowanie niezależnych podgrzewaczy wody. Argumentem była różnica w zapotrzebowaniu na moc cieplną do ogrzewania pomieszczeń i do przygotowywania ciepłej wody. W niewielkich domach do ogrzewania pomieszczeń wystarczy moc o połowę mniejsza niż do szybkiego podgrzania wody. To oznacza, że przez dłuższy czas kocioł nie pracuje ekonomicznie – z powodu zbyt dużej mocy często się włącza i szybko wyłącza, przez co zużywa więcej paliwa. Jednak palniki kotłów są systematycznie udoskonalane i już od dłuższego czasu taki problem nie istnieje. Moc jest modulowana i automatycznie dostosowuje się do zapotrzebowania, dzięki czemu kocioł może pracować ekonomicznie z mocą znacznie mniejszą od maksymalnej. Spowodowało to, że w domach, w których jest nowoczesny kocioł gazowy, stosowanie niezależnych gazowych podgrzewaczy wody przestało mieć sens i takie rozwiązanie jest już coraz rzadziej spotykane.Niezależny podgrzewacz z własnym palnikiem to zbędny wydatek, także z powodu konieczności zastosowania drugiego przewodu spalinowego.

Gazowe podgrzewacze wody są nadal kupowane na przykład do domów, w których wiele lat temu zastosowano takie urządzenie, a w tej chwili konieczna jest jego wymiana.

Gazowe podgrzewacze przepływowe to urządzenia przeznaczone do powieszenia na ścianie. W ich blaszanej obudowie znajdują się palnik i niewielki wymiennik ciepła, najczęściej z ciasno zwiniętych rurek miedzianych lub płytowy ze stali szlachetnej. Ogrzewają wodę do temperatury regulowanej w zakresie 35-60°C jedynie w trakcie jej poboru – tak jak kocioł dwufunkcyjny.

Po odkręceniu kranu z ciepłą wodą następuje jej przepływ, co jest sygnałem dla automatyki do otwarcia zaworu gazowego i zapalenia palnika. W nowoczesnych urządzeniach zapłon następuje po 2-3 sekundach. Następnie trzeba odczekać jeszcze kilkanaście sekund do chwili, gdy ogrzana woda dopłynie do kranu. Maksymalna długość instalacji od podgrzewacza do punktu poboru (podobnie jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych) nie powinna przekraczać 5-6 m, by czas oczekiwania na ciepłą wodę nie był dokuczliwie długi. Niedogodnością podgrzewaczy przepływowych jest konieczność zapewnienia minimalnego przepływu wody, by nastąpiło ich uruchomienie. Producenci podają wielkość minimalnego strumienia, przy którym włącza się podgrzewacz – zwykle jest to 2,5-5 l/min i oczywiście im ta wartość jest mniejsza, tym lepiej. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, tak że ilość wypływającej wody będzie mniejsza, to podgrzewacz się nie uruchomi.

W podgrzewaczach stosowane są różne rodzaje zapalników – z płomieniem dyżurnym lub bez niego. W urządzeniach z płomieniem dyżurnym cały czas pali się niewielki płomień, a więc zużywają one nieco więcej gazu. W nowocześniejszych urządzeniach zapłon odbywa się automatycznie za pomocą zapalnika elektronicznego lub hydrodynamicznego. Zapłon elektroniczny może być zasilany z sieci elektrycznej lub z baterii. W urządzeniach z zapłonem hydrodynamicznym do zapalenia palnika nie jest potrzebne zewnętrzne źródło energii. Przepływająca przez podgrzewacz woda wprawia w ruch niewielką turbinę, która wytwarza iskrę elektryczną zapalającą gaz.

Utrzymanie stałej temperatury wody dostarczanej przez podgrzewacz przepływowy jest trudne. Zmienia się ona przede wszystkim z powodu wahań ciśnienia gazu. Dlatego w celu wyeliminowania­ ryzyka poparzenia gorącą wodą konieczne­ jest zastosowanie stabilizatora ciśnienia gazu. Pomocne w utrzymaniu stałej temperatury wody w punkcie czerpalnym jest też zastosowanie baterii termostatycznych. Podgrzewacze przepływowe polecane są do niewielkich domów. Są w stanie obsłużyć tylko punkty poboru znajdujące się w niewielkiej od nich odległości, a ich wydajność jest ograniczona i raczej nie zapewniają komfortu, gdy z ciepłej wody chcą korzystać jednocześnie dwie osoby.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaka powinna być moc podgrzewacza?

Jaki podgrzewacz przepływowy będzie nam potrzebny? Aby strumień wody o wydajności 1 l/min podgrzać od temperatury 10°C (mniej więcej taką ma zimna woda ze studni lub wodociągu zimą) do 40°C (wodę o tej temperaturze można już uznać za gorącą), moc podgrzewacza powinna wynosić 2,1 kW. Aby swobodnie korzystać z umywalki czy zlewozmywaka, potrzebna jest ciepła woda w ilości 5 l/min, do kąpieli pod prysznicem 6 l/min, a do w miarę szybkiego napełnienia wanny 10 l/min. Zatem moc podgrzewacza przepływowego powinna wynosić odpowiednio:

  • dla umywalki bądź zlewozmywaka 5 · 2,1=10,5 kW,
  • dla prysznica 6 · 2,1=12,6 kW,
  • dla wanny 10 · 2,1=21 kW.

Jeśli przewidujemy jednoczesne korzystanie z kilku przyborów sanitarnych, trzeba zsumować odpowiednie z powyższych wartości. Moc większości produkowanych pod-grzewaczy elektrycznych jest zwykle zdecydowanie mniejsza od obliczonej powyżej. Kupując takie urządzenie, należy mieć świadomość, że ilość dostarczanej przez nie ciepłej wody w wielu sytuacjach nie zapewni komfortu korzystania z niej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gazowe podgrzewacze pojemnościowe to urządzenia o funkcjonalności takiej jak zasobniki do kotłów. Zasadniczy element podgrzewacza to zbiornik o pojemności najczęściej 50-200 l, ze stali zwykłej pokrytej od wewnątrz kilkoma warstwami emalii lub termoglazury, może być także pokryty tworzywem sztucznym albo zrobiony ze stali kwasoodpornej. Zbiorniki emaliowane mają zamontowaną anodę zabezpieczającą je przed korozją. Musi być ona co kilka miesięcy wymieniana. Zbiorniki ze stali kwasoodpornej oraz pokryte tworzywem nie potrzebują takiej ochrony.

Podgrzewacze o mniejszej pojemności można powiesić na ścianie, te o pojemności powyżej 80 l zwykle są przeznaczone do ustawienia na podłodze. Palnik gazowy jest umieszczony pod zbiornikiem, przez środek zbiornika przechodzi rura, którą przepływają gorące spaliny ogrzewające wodę wypełniającą zbiornik. Wyprowadzona u góry zbiornika rura spalinowa musi być podłączona do przewodu kominowego.

Podobnie jak w zasobnikach podłączonych do kotła w podgrzewaczach pojemnościowych woda jest podgrzewana do temperatury ustawionej przez użytkownika, zazwyczaj w zakresie od 40 do 75°C. Po zakończeniu podgrzewania temperatura wody w zbiorniku jest utrzymywana na stałym poziomie przez uruchamiający się w razie potrzeby palnik. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z wody o wymaganej temperaturze w każdym momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dostępność ciepłej wody w chwili odkręcenia kranu i brak ograniczenia zarówno minimalnego, jak i maksymalnego poboru ciepłej wody sprawiają, że podgrzewacze pojemnościowe zapewniają komfort, na jaki nie zawsze można liczyć, stosując podgrzewacze przepływowe.

Elektryczne podgrzewacze wody

Podgrzewacze elektryczne podobnie jak gazowe mogą być przepływowe lub pojemnościowe. Jednak jako centralne źródło ciepłej wody instaluje się najczęściej podgrzewacz pojemnościowy. Przepływowy musiałby mieć moc co najmniej kilkunastu kilowatów (co jest kłopotliwe chociażby z powodu konieczności zamówienia dużej mocy w zakładzie energetycznym), a i tak nie zapewniałby komfortu tak jak duży podgrzewacz pojemnościowy.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy to zbiornik o pojemności najczęściej od 60 do 200 l z wbudowaną elektryczną grzałką. Nawet w dużym (o pojemności 200 l) moc grzałki to zwykle nie więcej niż 2 kW. Taki podgrzewacz podłącza się do zwykłego gniazda 230 V. Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza moc i większa pojemność zbiornika, tym dłużej trwa podgrzewanie wody. Żeby zdążyła się ogrzać, zanim zaczniemy z niej korzystać, podgrzewacz trzeba uruchomić nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Podgrzewana jest zawsze cała objętość wody w zbiorniku i na ogół nawet po kąpieli zostaje jej w nim jeszcze sporo. Jeśli ostygnie, trzeba znów ją podgrzać, a to oznacza nieracjonalne wykorzystanie drogiej energii elektrycznej. W dobrze zaizolowanym zbiorniku po 24 godzinach temperatura wody obniża się mniej więcej o 8°C. Z tego widać, że eksploatacja podgrzewacza pojemnościowego musi kosztować więcej niż przepływowego, który podgrzewa tylko tyle wody, ile jest nam w danej chwili potrzebne.

Podgrzewacze elektryczne są wyposażone w proste układy regulacji do ustawienia temperatury, do jakiej ma być podgrzewana woda. Zwykle służy do tego pokrętło z naniesionymi wartościami temperatury. Po włączeniu podgrzewacza grzałka dostarcza ciepło do momentu, w którym woda w zbiorniku osiągnie wartość wybraną za pomocą pokrętła. Wtedy zamontowany w zbiorniku termostat automatycznie wyłącza grzałkę. Kiedy woda w zbiorniku nieco ostygnie, grzałka samoczynnie się uruchamia. Aby uniknąć niepotrzebnego podgrzewania wody w nocy lub w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu, trzeba odłączyć zasilanie podgrzewacza, wyjmując wtyczkę z gniazdka, chyba że podgrzewacz ma wbudowany zegar sterujący, który umożliwia zaprogramowanie czasu automatycznego uruchamiania i wyłączania grzałki. Wyłącznik czasowy można też dokupić osobno i na pewno warto to zrobić. Dzięki sterowaniu czasowemu podgrzewacz będzie mógł się uruchamiać, jeszcze zanim rano wstaniemy z łóżka. Wówczas po wejściu do łazienki do dyspozycji będziemy już mieli gorącą wodę.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaki powinien być zasobnik?

Jeśli woda ma być podgrzewana w podgrzewaczu pojemnościowym, trzeba się zastanowić, jakiej powinien być wielkości? To zależy od liczby osób mieszkających w domu. Jeżeli nie zależy nam na szczególnie wysokim standardzie i jesteśmy w stanie pogodzić się z oszczędnym gospodarowaniem ciepłą wodą, wystarczy, by zasobnik pomieścił 15-30 l wody na jednego mieszkańca. Zatem dla rodziny czteroosobowej pojemność zasobnika powinna wynosić 60-120 l. Jeśli chcemy mieć ciepłej wody pod dostatkiem, powinniśmy przewidzieć 30-60 l na osobę, czyli dla cztero­osobowej rodziny zasobnik o pojemności 120-240 l. To wystarczy, jeżeli mamy standardowe wyposażenie łazienek, ale jeśli w domu jest duża (na przykład czteroosobowa) wanna albo kabina prysznicowa z hydromasażem, pojemność zasobnika nie powinna być mniejsza niż 300 l.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe mają ograniczoną wydajność, która zależy od mocy elementów grzejnych. Jeśli jest mniejsza niż 6 kW, mogą dostarczać maksymalnie 3 l/min wody o temperaturze 40°C. To wystarczy do umycia rąk lub naczyń, a więc nadają się one do zaopatrywania w ciepłą wodę jedynie jednego punktu poboru. Nazywa się je jednopunktowymi lub jednoczerpalnymi. Zaletą takich podgrzewaczy jest to, że nie trzeba prowadzić na dużą odległość rur z ciepłą wodą. Jest ona podgrzewana w miejscu poboru, dzięki czemu nie czeka się, aż do niego dopłynie, nie występują też straty ciepła przez ścianki rur. Komfortową kąpiel pod prysznicem i napełnienie wanny w rozsądnym czasie zapewniają podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów. Są zasilane prądem trójfazowym. Do tak dużych odbiorników potrzebna jest specjalna instalacja elektryczna i odpowiednio duża moc przyłączeniowa określona w umowie z zakładem energetycznym. Jedynie urządzenia o mocy kilku kilowatów są przeznaczone do zasilania ze zwykłego gniazda 230 V, mocniejsze potrzebują instalacji trójfazowej.

Podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów mogą zasilać instalację ciepłej wody użytkowej z kilkoma punktami poboru wody, pod warunkiem że nie są one od siebie bardzo oddalone. Podobnie jak w przypadku podgrzewaczy gazowych długość rury łączącej podgrzewacz z najdalszym punktem nie powinna przekraczać 6 m. W przeciwnym razie po odkręceniu kranu trzeba długo czekać, aż dopłynie do niego podgrzana woda. Podgrzewacze przepływowe mogą mieć płynną regulację temperatury wody, ale wiele modeli umożliwia jedynie wybór jednej z dwóch lub trzech wartości, na przykład 30, 40 i 50°C. Często do dyspozycji jest tylko wybór podgrzewania z mocą pełną lub zredukowaną na przykład o jedną trzecią, a najprostsze modele mogą być całkowicie pozbawione regulacji.

Dobrze jest, gdy podgrzewacz przepływowy ma układ automatycznie dostosowujący moc grzania do ilości przepływającej wody. Jeśli nie ma, trzeba się pogodzić z nieprzyjemnym zjawiskiem gwałtownego wzrostu temperatury wody przy zmniejszaniu jej strumienia. W elektroniczne układy sterowania mocą są zwykle wyposażone podgrzewacze wieloczerpalne. Najbardziej zaawansowane mogą mieć układy zdalnego sterowania, które można zamontować w pobliżu punktu poboru wody, aby ułatwić kontrolę nad podgrzewaczem umieszczonym w tym wypadku w innym miejscu, nawet w innym pomieszczeniu.

WAŻNE

Elektryczne podgrzewacze wody, które powinny być instalowane jak najbliżej miejsca poboru wody, siłą rzeczy umieszcza się w łazienkach. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na stopień ich ochrony przed wilgocią, aby nie doszło do porażenia prądem osób korzystających z łazienki. Informuje o tym stopień ochrony IP, który zależy od szczelności obudowy urządzenia. Podgrzewacz oznaczony jako IP25 można umieścić nawet w strudze wody (a więc na przykład w kabinie prysznicowej), IP24 oznacza, że bezpieczne jest chlapnięcie na niego wodą. Podgrzewacze o mniej szczelnej obudowie nie powinny być umieszczane bezpośrednio w pobliżu umywalki, wanny, prysznica czy zlewu.

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...