| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Pojemnościowy podgrzewacz do wody - sposób na ciepłą wodę w domu

Pojemnościowy podgrzewacz do wody - sposób na ciepłą wodę w domu

Podgrzewacz pojemnościowy umożliwia korzystanie z wody o wymaganej temperaturze w każdym momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Podgrzewacz to najczęściej zbiornik ze stali pokrytej emalią, ewentualnie tworzywem sztucznym, lub trwalszej nierdzewnej. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza pojemnościowego?

Podgrzewacz pojemnościowy to najczęściej zbiornik ze stali pokrytej emalią, ewentualnie tworzywem sztucznym, lub trwalszej nierdzewnej.

Zbiorniki emaliowane są chronione przed korozją przez zamontowaną wewnątrz anodę, którą trzeba co pewien czas wymieniać (co kilkanaście miesięcy).

Jak działa podgrzewacz pojemnościowy?

Woda wypełniająca zbiornik (od kilkudziesięciu do kilkuset litrów – w zależności od wybranej wielkości) jest podgrzewana przez zamontowaną wewnątrz niego elektryczną grzałkę, palnik gazowy albo wymiennik ciepła, przez który przepływa czynnik grzewczy podgrzewany przez zewnętrzne źródło ciepła (kocioł, kominek, pompę ciepła, kolektory słoneczne). Temperaturę, jaka ma być utrzymywana w zbiorniku, można ustalić zazwyczaj w zakresie 40-75°C.

Termostat reagujący na zmiany temperatury dba o utrzymanie jej na mniej więcej stałym poziomie, uruchamiając i wyłączając grzanie.

Podgrzewacz pojemnościowy umożliwia korzystanie z wody o wymaganej temperaturze w każdym momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Natężenie strumienia pobieranej wody może być stosunkowo duże nawet wtedy, kiedy moc grzewcza urządzenia jest niewielka. Wynika to z dużego zapasu podgrzanej wcześniej wody magazynowanej w zbiorniku. Wydajność podgrzewacza jest mimo wszystko ograniczona. Miejsce wypływającej wody zajmuje od razu zimna, a element grzejny o niewielkiej mocy nie podgrzeje jej w krótkim czasie. Ten problem dotyczy przede wszystkim urządzeń elektrycznych, których moc to najczęściej 1,5-2 kW.

Podgrzewacze gazowe, a tym bardziej zasilane ciepłem wytwarzanym przez kotły grzewcze, mają moc wielokrotnie większą.

Dostępność ciepłej wody w chwili odkręcenia kranu, brak ograniczenia zarówno minimalnego, jak i maksymalnego poboru ciepłej wody oraz jej minimalnego ciśnienia sprawiają, że podgrzewacze pojemnościowe zapewniają komfort, na jaki nie zawsze można liczyć, stosując podgrzewacze przepływowe.

Jaką pojemność powinien mieć podgrzewacz pojemnościowy?

Najważniejszym parametrem podgrzewacza pojemnościowego jest objętość zbiornika w litrach. Mocy grzewczej raczej się nie wybiera, jest przez konstruktorów tak dostosowana do pojemności, by urządzenie działało sprawnie.

Pojemność podgrzewacza dopasowuje się do liczby osób mieszkających w domu. Jeżeli jesteśmy w stanie pogodzić się z oszczędnym gospodarowaniem ciepłą wodą, wystarczy jej zapas w ilości 15-30 l na osobę. Zatem dla rodziny czteroosobowej pojemność zasobnika powinna wynosić co najmniej 60 l.

Jeśli chcemy mieć ciepłej wody zawsze pod dostatkiem, powinniśmy przewidzieć 30-60 l na osobę, czyli dla czteroosobowej rodziny zasobnik o pojemności 120-240 l.

Ale jeżeli w łazience ma być duża, kilkuosobowa wanna albo prysznic z hydromasażem, pojemność zasobnika nie powinna być mniejsza niż 300 l – nawet gdy w domu mieszka tylko jedna osoba.

W tych rozważaniach uwzględniono, że temperatura wody w zbiorniku osiąga co najmniej 45°C i podczas korzystania miesza się ją z wodą zimną (w baterii czerpalnej). Jeśli producent informuje o wydajności podgrzewacza pojemnościowego, należy ją oceniać tak jak w przypadku przepływowego.

Jaki jest czas podgrzewania wody?

Bardzo ważną informacją jest czas podgrzewania wody (z reguły do 25 lub 50°C) – im krótszy, tym większa wydajność. Wynika on oczywiście z mocy grzewczej.

Przed zakupem podgrzewacza elektrycznego o dużej mocy trzeba sprawdzić, czy nasza instalacja jest przygotowana na wynikające z niej obciążenie.

Większość takich urządzeń ma pojemność 60-120 l i niezbyt dużą moc (1,5-2 kW), która nie stanowi problemu dla typowej instalacji elektrycznej. Ale też czas przygotowywania w nich ciepłej wody nie jest krótki – po napełnieniu wanny musimy poczekać kilkadziesiąt minut, aż temperatura wody w zbiorniku osiągnie poziom umożliwiający kolejną gorącą kąpiel.

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy....

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu nowoczesnych ogrzewaczy elektrycznych gwarantuje...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...