| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Miejsce na hydrofor

Miejsce na hydrofor

Zestaw hydroforowy można umieścić w domu lub na przykład w podziemnym betonowym zbiorniku zlokalizowanym poza domem.

Autor: Piotr Mastalerz

Hydrofornia w domu

Jeśli mamy nowoczesny zestaw hydroforowy – o małych wymiarach i pojemności nie potrzebujemy wiele miejsca na jego zainstalowanie. Produkowane są zestawy tak niewielkie, że można je zmieścić nawet w szafce pod zlewozmywakiem. Nie powinno być także problemu z odgłosami pracy, ponieważ nie są one zbyt hałaśliwe.
Na tradycyjny zestaw hydroforowy trudniej wygospodarować odpowiednie miejsce, nie tylko ze względu na większe wymiary zbiornika, ale także z powodu konieczności spełnienia wymagań, które znajdują się w przepisach. Pomieszczenie, w którym bedzie zamontowany zestaw hydroforowy:

  • musi mieć odpowiednie wymiary – nie może być mniejsze niż: 2,0 x 2,5 m w rzucie i 2,2 m wysokości. Stojący zbiornik hydroforowy powinien być ustawiony w odległości co najmniej 0,6 m od ściany i mieć zapewniony swobodny dostęp do otworu kontrolnego. Pompa lub – gdy jest ustawiona na fundamencie – jej fundament muszą być odsunięte od ściany co najmniej 0,5 m;
  • musi być wyposażone w odpowiednie instalacje: instalacje elektryczna i oświetlenia – muszą być wodoszczelne, instalacja grzewczą – musi zapewnić minimalną temperaturę +5°C; instalacja wentylacyjna – powinna zagwarantować półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Sprawna wentylacja jest bardzo ważna ze względu na chłodzenie silnika pompy. W większości zestawów hydroforowych służy do tego wentylator umieszczony z tyłu silnika. Ponieważ pobiera on powietrze do chłodzenia z pomieszczenia, jego temperatura nie może być zbyt wysoka (nie powinna przekraczać 40°C), natomiast instalacja kanalizacyjna musi być zakończona w pomieszczeniu wpustami kanalizacyjnymi umożliwiającymi odprowadzenie wody w razie awarii hydroforu. Ich przepustowość nie powinna być mniejsza niż maksymalna wydajność pompy. Posadzka w pomieszczeniu musi być ułożona z 1-procentowym spadkiem w kierunku wpustów, żeby woda mogła swobodnie spływać;
  • musi mieć odpowiedniej szerokości drzwi – powinny umożliwić wniesienie do pomieszczenia lub w razie potrzeby wyniesienie na zewnątrz największego elementu zestawu hydroforowego.

Hydrofornia poza domem

Wadą zestawów hydroforowych, zwłaszcza tradycyjnych, są odgłosy ich pracy i drgania, które jej towarzyszą. Stąd pomysły umieszczenia zestawów poza domem, na przykład w podziemnym betonowym zbiorniku. Ściany i dno takiego zbiornika powinny być z betonu zbrojonego siatką, od zewnątrz zabezpieczone folią przeciwwilgociową przed wilgocią gruntową, a od wewnątrz (tylko ściany) ocieplone 5-centymetrową warstwą styropianu.
Od góry zbiornik powinien być przykryty płytą żelbetową z otworem na właz o wymiarach umożliwiających dostanie się do wnętrza. Strop włazu należy zabezpieczyć, na przykład podwójną warstwą papy na lepiku, aby do zbiornika nie dostawała się woda deszczowa, a otwór zakryć wodoszczelną pokrywą. Na ścianie należy zamontować drabinę, po której będzie można bezpiecznie zejść do hydroforni. Trzeba do niej także doprowadzić instalację elektryczną do zasilania i oświetlenie.
Utrzymanie temperatury powyżej +5°C może zapewnić grzałka elektryczna zamontowana pod hydroforem z czujnikiem temperatury, który automatycznie włączy ją, gdy wewnątrz temperatura spadnie poniżej wymaganej wartości. To powinno zapobiec zamarzaniu wody w hydroforze i zapewnić poprawną pracę urządzenia nawet w mroźne dni. Podobnie jak w hydroforni zlokalizowanej w domu tak i tu w podłodze należałoby zrobić wpust kanalizacyjny umożliwiający odprowadzenie wody w razie awarii hydroforu. Ze względu na zagłębienie komory z hydroforem może być jednak problem z podłączeniem go do kanalizacji, jeśli ta będzie przebiegała powyżej jej dna.
Hydrofornię od góry przysypuje się warstwą ziemi. Z powierzchni jest więc widoczna tylko pokrywa włazu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • zestaw hydroforowy nie jest zabezpieczony przed zalaniem (klasa ochrony silnika niższa niż IP 68), więc przedostanie się do zbiornika wody opadowej może być niebezpieczne dla użytkownika (groźba porażenia prądem);
  • w podziemnym zbiorniku trudniej niż w innych warunkach zadbać o dobrą wentylację niezbędną do odpowiedniego chłodzenia silnika pompy samozasysającej;
  • regularne czyszczenie hydroforu z zalegających w nim osadów związków żelaza, konieczne w przypadku pompowania wody o podwyższonej zawartości żelaza i manganu, będzie trudne.

Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.