| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Miejsce na hydrofor

Miejsce na hydrofor

Zestaw hydroforowy można umieścić w domu lub na przykład w podziemnym betonowym zbiorniku zlokalizowanym poza domem.

Autor: Piotr Mastalerz

Hydrofornia w domu

Jeśli mamy nowoczesny zestaw hydroforowy – o małych wymiarach i pojemności nie potrzebujemy wiele miejsca na jego zainstalowanie. Produkowane są zestawy tak niewielkie, że można je zmieścić nawet w szafce pod zlewozmywakiem. Nie powinno być także problemu z odgłosami pracy, ponieważ nie są one zbyt hałaśliwe.
Na tradycyjny zestaw hydroforowy trudniej wygospodarować odpowiednie miejsce, nie tylko ze względu na większe wymiary zbiornika, ale także z powodu konieczności spełnienia wymagań, które znajdują się w przepisach. Pomieszczenie, w którym bedzie zamontowany zestaw hydroforowy:

  • musi mieć odpowiednie wymiary – nie może być mniejsze niż: 2,0 x 2,5 m w rzucie i 2,2 m wysokości. Stojący zbiornik hydroforowy powinien być ustawiony w odległości co najmniej 0,6 m od ściany i mieć zapewniony swobodny dostęp do otworu kontrolnego. Pompa lub – gdy jest ustawiona na fundamencie – jej fundament muszą być odsunięte od ściany co najmniej 0,5 m;
  • musi być wyposażone w odpowiednie instalacje: instalacje elektryczna i oświetlenia – muszą być wodoszczelne, instalacja grzewczą – musi zapewnić minimalną temperaturę +5°C; instalacja wentylacyjna – powinna zagwarantować półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Sprawna wentylacja jest bardzo ważna ze względu na chłodzenie silnika pompy. W większości zestawów hydroforowych służy do tego wentylator umieszczony z tyłu silnika. Ponieważ pobiera on powietrze do chłodzenia z pomieszczenia, jego temperatura nie może być zbyt wysoka (nie powinna przekraczać 40°C), natomiast instalacja kanalizacyjna musi być zakończona w pomieszczeniu wpustami kanalizacyjnymi umożliwiającymi odprowadzenie wody w razie awarii hydroforu. Ich przepustowość nie powinna być mniejsza niż maksymalna wydajność pompy. Posadzka w pomieszczeniu musi być ułożona z 1-procentowym spadkiem w kierunku wpustów, żeby woda mogła swobodnie spływać;
  • musi mieć odpowiedniej szerokości drzwi – powinny umożliwić wniesienie do pomieszczenia lub w razie potrzeby wyniesienie na zewnątrz największego elementu zestawu hydroforowego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Hydrofornia poza domem

Wadą zestawów hydroforowych, zwłaszcza tradycyjnych, są odgłosy ich pracy i drgania, które jej towarzyszą. Stąd pomysły umieszczenia zestawów poza domem, na przykład w podziemnym betonowym zbiorniku. Ściany i dno takiego zbiornika powinny być z betonu zbrojonego siatką, od zewnątrz zabezpieczone folią przeciwwilgociową przed wilgocią gruntową, a od wewnątrz (tylko ściany) ocieplone 5-centymetrową warstwą styropianu.
Od góry zbiornik powinien być przykryty płytą żelbetową z otworem na właz o wymiarach umożliwiających dostanie się do wnętrza. Strop włazu należy zabezpieczyć, na przykład podwójną warstwą papy na lepiku, aby do zbiornika nie dostawała się woda deszczowa, a otwór zakryć wodoszczelną pokrywą. Na ścianie należy zamontować drabinę, po której będzie można bezpiecznie zejść do hydroforni. Trzeba do niej także doprowadzić instalację elektryczną do zasilania i oświetlenie.
Utrzymanie temperatury powyżej +5°C może zapewnić grzałka elektryczna zamontowana pod hydroforem z czujnikiem temperatury, który automatycznie włączy ją, gdy wewnątrz temperatura spadnie poniżej wymaganej wartości. To powinno zapobiec zamarzaniu wody w hydroforze i zapewnić poprawną pracę urządzenia nawet w mroźne dni. Podobnie jak w hydroforni zlokalizowanej w domu tak i tu w podłodze należałoby zrobić wpust kanalizacyjny umożliwiający odprowadzenie wody w razie awarii hydroforu. Ze względu na zagłębienie komory z hydroforem może być jednak problem z podłączeniem go do kanalizacji, jeśli ta będzie przebiegała powyżej jej dna.
Hydrofornię od góry przysypuje się warstwą ziemi. Z powierzchni jest więc widoczna tylko pokrywa włazu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • zestaw hydroforowy nie jest zabezpieczony przed zalaniem (klasa ochrony silnika niższa niż IP 68), więc przedostanie się do zbiornika wody opadowej może być niebezpieczne dla użytkownika (groźba porażenia prądem);
  • w podziemnym zbiorniku trudniej niż w innych warunkach zadbać o dobrą wentylację niezbędną do odpowiedniego chłodzenia silnika pompy samozasysającej;
  • regularne czyszczenie hydroforu z zalegających w nim osadów związków żelaza, konieczne w przypadku pompowania wody o podwyższonej zawartości żelaza i manganu, będzie trudne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Sposoby na wodę na działce. Co robić z deszczówką?

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...