Jak usprawnić instalację cyrkulacyjną?

2009-10-05 2:00

Cyrkulacja sama w sobie jest wygodą i znacznie poprawia komfort korzystania z ciepłej wody. Nie jest jednak idealna i zawsze można ją w jakiś sposób usprawnić. 

Jak usprawnić instalację cyrkulacyjną?
Autor: VORTEX

Oczywiście stałe podgrzewanie wody krążącej w instalacji powoduje zwiększenie zużycia energii. Wprawdzie rekompensuje je (przynajmniej częściowo) zmniejszenie zużycia wody i ograniczenie ilości powstających ścieków, ale i tak warto zainwestować w urządzenia, które zoptymalizują działanie instalacji.

Nowością są zawory termostatyczne do równoważenia instalacji c.w.u. Utrzymują one minimalny przepływ cyrkulującej wody, tak aby miała cały czas żądaną temperaturę. Kiedy woda wystygnie, zawór automatycznie się otwiera, zwiększając przepływ. Gdy temperatura wzrośnie, zawór się przymyka, ograniczając strumień wody. Stosowane dotychczas kryzy dławiące lub zawory regulacyjne z nastawą wstępną ustawiano raz po zmontowaniu instalacji i rozdział wody na poszczególne obiegi był stały.

Jak usprawnić instalację cyrkulacyjną?
Autor: VORTEX

Zawory termostatyczne zmieniają rozdział wody zależnie od warunków w danej chwili (czyli na przykład od tego, które krany są odkręcone), co sprawia, że jest on zawsze optymalny. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody nawet o kilkanaście procent.
Zawory umożliwiają dodatkowo zróżnicowanie temperatury wody w poszczególnych obiegach, czyli na przykład ustawienie wyższej temperatury wody w kuchni, a niższej w łazienkach. Zakres regulacji wynosi od 40 do 65°C.
Produkowane są także pompy cyrkulacyjne sterowane termostatem, który wyłącza pompy po osiągnięciu przez krążącą w rurach wodę zadanej temperatury w przedziale od 35 do 65°C. Po obniżeniu się temperatury wody o kilka stopni termostat ponownie uruchamia pompę cyrkulacyjną.
Praca pompy może być także sterowana zegarem, który będzie uruchamiał pompę tylko w zaprogramowanym czasie, kiedy wiadomo, że instalacja c.w.u. będzie wykorzystywana, oraz wyłączał, kiedy cyrkulacja nie będzie potrzebna, na przykład w nocy. Pozwala to na znaczne oszczędności energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.