| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Jak izolować, by później nie żałować? Wybieramy skuteczną formę izolacji instalacji sanitarnej

Jak izolować, by później nie żałować? Wybieramy skuteczną formę izolacji instalacji sanitarnej

Instalacja sanitarna wymaga dobrej izolacji. Jak ją wybrać, by potem nie żałować? Czy wybór izolacji zależy od temperatury otoczenia i materiału, z którego wykonuje się rury? Czy izolację należy zakładać w trakcie montażu rur? Sprawdź i zrób to sam!

Izolacja instalacji - od czego zależy rodzaj izolacji

Rodzaj izolacji zależy przede wszystkim od temperatury czynnika oraz materiału rur i temperatury otoczenia, w którym będzie poprowadzona instalacja. Izolacja ma tym lepsze właściwości izolacyjne, im ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Otulina z materiału o niższym współczynniku przewodzenia ciepła może mieć mniejszą grubość niż ta z materiału o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła, a mimo to będzie równie dobrze spełniała swoje zadanie. Ważny jest także współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (im wyższy, tym lepiej). Dobra izolacja powinna mieć wyższy niż 3000.

Jak izolować, by później nie żałować? Wybieramy skuteczną formę izolacji instalacji sanitarnejOtulina musi być dopasowana do zewnętrznej średnicy rury, zwłaszcza z zimną wodą, bo jeśli powstanie między nimi pustka powietrzna, będzie się w niej wykraplać para wodna, która pogorszy skuteczność izolacji. Najpopularniejsze są otuliny z pianki polietylenowej mające dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C – bez względu na to, czy powietrze wokół jest suche, czy wilgotne. Nie wchłaniają pary wodnej, ale mogą się kurczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -50 do +135°C zachowuje także pianka poliuretanowa. Niestety, jest dość sztywna i może chłonąć wilgoć. Trzeba także pamiętać, że niszczeje pod wpływem promieni słonecznych.

W klimatyzacji stosowane są przede wszystkim izolacje z plastycznej pianki na bazie syntetycznego kauczuku, bardzo elastyczne i o wysokim współczynniku przenikania dyfuzyjnego pary wodnej. W kotłowniach i instalacjach przemysłowych wykorzystuje się odporne na wysoką temperaturę izolacje z wełny mineralnej (do +250°C) oraz z wełny szklanej (do +500°C), a do izolowania niektórych elementów instalacji (na przykład armatury, pomp obiegowych, wymienników) kształtki styropianowe. Otuliny są często dodatkowo zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i przenikaniem pary wodnej.

Kiedy i jak izolować rury instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Izolację można zakładać w trakcie montażu rur, ale jeśli rurociąg okaże się nieszczelny, trzeba będzie ją zdjąć. Dlatego lepiej robić to dopiero po przeprowadzeniu próby szczelności. Powierzchnie rur, armatury i urządzeń oraz narzędzia używane podczas izolowania muszą być czyste i suche. Wszystkie elementy izolacji muszą do siebie ściśle przylegać, aby nie tworzyły się mostki termiczne i nie powstawały ogniska korozji. Otulina powinna być łączona od spodu instalacji, aby w razie rozszczelnienia się rurociągu woda mogła wypłynąć spod izolacji i nie zbierała się pod nią.

Izolacja instalacji wodnej i c.o. - doskonały sposób na ograniczenie strat ciepła

Remont domu jest doskonałą okazją, by założyć nową instalację wodną,  kanalizacyjną i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu...

Podczas budowy przyłącza wodociągowego należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń znajdujących się w jego...

Izolacja rur c.o. i c.w.u. Po co otulina do rur...

Izolacja rur instalacyjnych jest istotna z wielu powodów. Pozwala przede wszystkim ograniczyć straty ciepła i...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...