| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Czy instalacje z miedzi są bezpieczne dla zdrowia?

Czy instalacje z miedzi są bezpieczne dla zdrowia?

Jeśli rury miedziane mają atest dopuszczający je do stosowania w instalacji wody pitnej, nie trzeba się obawiać, że są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Obalamy mit dotyczący złego wpływu na zdrowie miedzianych instalacji.

Można usłyszeć opinie, że rury miedziane mają negatywny wpływ na jakość wody pitnej, a nawet są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W związku z tym niektórzy boją się stosowania ich w swoich instalacjach. Tymczasem dopuszczalna, a więc całkowicie bezpieczna, średnia dobowa zawartość jonów miedzi w wodzie pitnej wynosi 2 mg na litr. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że w większości przypadków zawartość jonów miedzi w wodzie dostarczanej rurami miedzianymi nie przekracza połowy tej wartości, w pojedynczych przypadkach (w instalacjach, w których występował niewielki pobór wody, czyli miała ona kontakt z miedzią przez dłuższy czas) – była przekroczona w niewielkim stopniu. Badania te wykonano w instalacjach nowych i kilkudziesięcioletnich. Trzeba mieć świadomość, że miedź jest pierwiastkiem, który występuje w produktach spożywczych (np. w makaronach czy ziemniakach) i w ilościach śladowych jest wręcz niezbędna do funkcjonowania organizmu człowieka. A zatem woda dostarczana rurami miedzianymi z atestem dopuszczającym ich stosowanie do transportowania wody pitnej z pewnością będzie zdrowa.

Autor: Copper House

Miedź ma właściwości bakteriostatyczne, co często wykorzystuje się w instalacjach wodnych w naszych domach (fot. COPPER HOUSE)

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

WIDEO: Jak wykryć nieszczelność w instalacji...

Co zrobić, jeśli w instalacji centralnego ogrzewania spada ciśnienie? Gdzieś ucieka woda. Podobnie z...

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o...

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń....

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Jak poprawić jakość wody w domu? Praktyczne...

Jest kilka sposobów, dzięki którym można poprawić jakość wody w domu. Najczęściej wybieranym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.