| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Czy instalacje z miedzi są bezpieczne dla zdrowia?

Czy instalacje z miedzi są bezpieczne dla zdrowia?

Jeśli rury miedziane mają atest dopuszczający je do stosowania w instalacji wody pitnej, nie trzeba się obawiać, że są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Obalamy mit dotyczący złego wpływu na zdrowie miedzianych instalacji.

Można usłyszeć opinie, że rury miedziane mają negatywny wpływ na jakość wody pitnej, a nawet są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W związku z tym niektórzy boją się stosowania ich w swoich instalacjach. Tymczasem dopuszczalna, a więc całkowicie bezpieczna, średnia dobowa zawartość jonów miedzi w wodzie pitnej wynosi 2 mg na litr. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że w większości przypadków zawartość jonów miedzi w wodzie dostarczanej rurami miedzianymi nie przekracza połowy tej wartości, w pojedynczych przypadkach (w instalacjach, w których występował niewielki pobór wody, czyli miała ona kontakt z miedzią przez dłuższy czas) – była przekroczona w niewielkim stopniu. Badania te wykonano w instalacjach nowych i kilkudziesięcioletnich. Trzeba mieć świadomość, że miedź jest pierwiastkiem, który występuje w produktach spożywczych (np. w makaronach czy ziemniakach) i w ilościach śladowych jest wręcz niezbędna do funkcjonowania organizmu człowieka. A zatem woda dostarczana rurami miedzianymi z atestem dopuszczającym ich stosowanie do transportowania wody pitnej z pewnością będzie zdrowa.

Autor: Copper House

Miedź ma właściwości bakteriostatyczne, co często wykorzystuje się w instalacjach wodnych w naszych domach (fot. COPPER HOUSE)

Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Jak doprowadzić wodę do domu? Budowa przyłącza...

Zanim doprowadzisz wodę do domu, musisz dopełnić wielu formalności. Starania o budowę przyłącza niestety...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.