| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Instalacja wodno-kanalizacyjna w kuchni

Instalacja wodno-kanalizacyjna w kuchni

Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być tak poprowadzona, aby nie utrudniała umeblowania kuchni.

Wodę trzeba doprowadzić w planowane miejsce montażu zlewozmywaka, zmywarki, ewentualnie pralki. A także ją stamtąd odprowadzić – do kanalizacji. Zmywarkę umieszcza się zwykle obok zlewozmywaka. Bardzo często nie robi się więc dla niej osobnego punktu wodno-kanalizacyjnego, tylko podłącza się ją do instalacji w szafce pod zlewozmywakiem. Zwykle jest tam przewidziane miejsce na syfon, zawory i rury.

Płyń, wodo, płyń

Do wykonania instalacji wodnej używa się rur miedzianych lub z tworzywa, miękkich albo twardych. Miękkie układa się w podłodze, najkrótszą drogą od pionu lub rozdzielacza do punktu poboru wody. Zaleca się, aby użyć do tego jednego odcinka przewodu. Każde połączenie jest bowiem potencjalnym źródłem przecieku, szczególnie kłopotliwym do usunięcia, jeśli będzie w podłodze. Rury twarde łączy się kształtkami i w ten sposób można uzyskać wymagany kształt instalacji. Układa się je wzdłuż ścian w bruzdach, pod tynkiem.
Nie trzeba doprowadzać instalacji wodno-kanalizacyjnej z dokładnością co do centymetra w planowane miejsce montażu baterii kuchennej. Standardowo prowadzi się je na wysokość około 35 cm nad podłogą do miejsca, gdzie stanie szafka zlewozmywakowa. Trzeba jednak tak rozprowadzić rury, aby podłączenia zmieściły się w szafce, a nie wypadły np. między szafkami.

Pod zlewozmywakami zwykle montuje się syfony z tworzywa sztucznego

Baterię kuchenną podłącza się do rur z wodą elastycznymi wężykami i zaworami odcinającymi

Bliskie sąsiedztwo

Niektóre zmywarki można podłączyć do ciepłej wody, pod warunkiem że jej temperatura nie przekracza +60°C. Można w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody. Ale uwaga: temperatura ciepłej wody w instalacji wynosi zazwyczaj +55°C. Czasami jest więc wyższa od przewidzianej programem zmywania i może się zdarzyć, że taki program nie będzie zrealizowany.
Kable elektryczne, które doprowadza się w pobliże zmywarki, muszą być ułożone powyżej przewodów wodnych. Za zmywarką nie powinno być żadnych elementów wystających ze ściany (gniazd, rur, puszek podłączeniowych).

ZDANIEM SPECJALISTY

Aby poprawić jakość wody, na instalacji wodnej można zamontować filtry do jej uzdatniania. Dobrym miejscem na zestaw filtrów do wody przeznaczonej do picia jest szafka pod zlewozmywakiem. Może to być zestaw dwóch lub trzech filtrów z wymiennymi wkładami mechanicznymi węglowymi lub specjalistycznymi albo kilkuelementowy zestaw odwróconej osmozy.
Filtry mechaniczne mają za zadanie chronić kolejne urządzenia do uzdatniania wody oraz elementy instalacji przed dostawaniem się do nich piasku, drobnego żwiru, rdzy, kawałków kamienia kotłowego i innych drobnych cząstek, które mogą się znaleźć w wodzie. Stosuje się je w zestawach filtracyjnych, aby przedłużyć żywotność wkładów zamontowanych za nimi. Mogą być z tworzywa sztucznego, sznurka, filcu, siatki poliestrowej lub stalowej, a także kwarcu.
Filtry węglowe stosuje się najczęściej do uzdatniania wody wodociągowej oraz wód bogatych w rozpuszczone substancje organiczne. Usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne, zawiesiny oraz poprawiają jej barwę, smak i zapach. Wkłady są wykonane z węgla aktywnego w różnej postaci (granulowanego, pylistego, spiekanego, brykietowanego). Jeśli są impregnowane srebrem, mają właściwości bakteriobójcze. Zawsze przed filtrem węglowym powinien być zamontowany filtr mechaniczny. Producenci oferują gotowe zestawy dwóch filtrów (mechanicznego i węglowego) połączonych szeregowo.
Filtry specjalistyczne usuwają z wody określony rodzaj zanieczyszczeń. Najpopularniejsze rodzaje wkładów to:

  • ceramiczne lub ze specjalnej żywicy – niszczą bakterie;
  • odżelaziające – usuwają przede wszystkim żelazo i mangan;
  • zmiękczające – obniżają twardość wody.

Zestawy odwróconej osmozy to urządzenia do bardzo dokładnego oczyszczania wody. Dzięki nim można zatrzymać ponad 90% zanieczyszczeń. Te przeznaczone do domów jednorodzinnych mają małą wydajność (do 30 l/dobę). Zestawy z odwróconą osmozą składają się z kilku elementów. Najważniejszym jest membrana półprzepuszczalna, która zatrzymuje prawie wszystkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie, m. in. azotany, metale ciężkie, benzen, pierwiastki promieniotwórcze, a także bakterie i wirusy. Aby żywotność membrany była dłuższa, muszą być przed nią zamontowane filtry: mechaniczny (do wstępnego klarowania wody) oraz z węglem aktywnym (do usuwania chloru i rozpuszczonych związków organicznych). W niektórych urządzeniach montowany jest też filtr końcowy węglowy (zatrzymuje gazy i substancje lotne). Membrana osmotyczna zatrzymuje zarówno szkodliwe, jak i potrzebne naszemu organizmowi minerały (np. związki magnezu, wapnia, potasu). Dlatego zestaw powinien zawierać też mineralizator. Woda, przepływając przez niego, nasyci się mikroelementami. W skład urządzenia z odwróconą osmozą wchodzi zwykle zbiornik na uzdatnioną wodę (10-15 l) oraz dodatkowa wylewka do montażu w blacie.
Pamiętajmy o systematycznej wymianie wkładów w filtrach. Trzeba to robić co trzy-sześć miesięcy w zależności od jakości wody. Sygnałem do wymiany wkładu jest spadek wydajności wypływającej z baterii wody.

Wszystko w szafce

W kuchniach zazwyczaj montuje się baterie sztorcowe w otworze w zlewozmywaku lub blacie kuchennym. Łączy się je z instalacją za pomocą elastycznych wężyków i zaworów umożliwiających odcięcie dopływu wody. Te sprzedawane w komplecie z baterią mają zwykle długość około 30 cm. W razie konieczności można dokupić wężyki 20, 30, 40, a nawet 50-centymetrowe. Jeśli baterie nie są wyposażone w filtry mechaniczne (których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń z wody), warto je dokupić. Odpływ ze zlewozmywaka łączy się z kanalizacją przez syfon (który zapobiega przenikaniu nieprzyjemnych zapachów do kuchni). Rodzaj syfonu dopasowuje się do modelu zlewozmywaka. Inny trzeba kupić do zlewu jednokomorowego, a inny do dwukomorowego z ociekaczem. Syfon może mieć sztywne lub giętkie połączenie z kanalizacją.

Lubi zmywanie

Zmywarki zwykle wyposażone są w węże doprowadzające i odprowadzające wodę długości około 1,5 m. Nie powinno się ich przedłużać. Jeżeli potrzebne są dłuższe, najlepiej zwrócić się do punktu serwisowego, gdzie można kupić wąż odpowiedniej długości. Węże powinno się tak zamontować, aby nie miały załamań i zgnieceń.
Jeśli dla zmywarki nie przewidziano osobnego podłączenia do instalacji wodnej, można ją podłączyć przez trójnik (z zaworem odcinającym) z instalacją doprowadzającą wodę do baterii kuchennej. Złączka łącząca zmywarkę z instalacją może być wyposażona w filtr mechaniczny zabezpieczający urządzenie.
Wąż odpływowy można podłączyć wprost do rury kanalizacyjnej lub syfonu zlewozmywaka. Odpływ powinien się znajdować na wysokości co najmniej 30 i co najwyżej 100 cm nad podłogą, ale tak, aby zmieścił się pod blatem. Wysokość określa i podaje w instrukcji producent.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

WIDEO: Jak wykryć nieszczelność w instalacji...

Co zrobić, jeśli w instalacji centralnego ogrzewania spada ciśnienie? Gdzieś ucieka woda. Podobnie z...