| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o wewnętrznej instalacji wodociągowej

Instalacja wodna w domu. To musisz wiedzieć o wewnętrznej instalacji wodociągowej

Instalacja wodna w domu to układ rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń. Oczekujemy więc, że będzie dostarczała odpowiednią ilość wody o żądanej temperaturze i nie będzie absorbowała naszej uwagi. Aby jednak cieszyć się wodą wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy, instalację wodną trzeba odpowiednio wykonać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Instalacja wodna najlepiej z projektem

Ułożenie przewodów transportujących wodę nie jest tak odpowiedzialnym zadaniem jak wykonanie instalacji gazowej czy elektrycznej i pewnie dlatego od wykonawcy nie wymaga się specjalistycznych uprawnień. Jednak bez znajomości zasad i choćby podstawowych umiejętności lepiej nie robić tego samodzielnie. Jeżeli projekt domu nie zawiera projektu instalacji wodnej, warto zlecić jego przygotowanie (koszt 1-1,5 tys. zł).

Rury do wody i nie tylko - co między wodomierzem a kranem

Wodę doprowadzoną z sieci wodociągowej przez przyłącze trzeba dostarczyć do punktów poboru w kuchni, łazienkach, WC, pomieszczeniu gospodarczym, ewentualnie pralni czy garażu. Zwykle oprócz zimnej wody w wielu miejscach potrzebne są też krany z ciepłą, co w zależności od sposobu podgrzewania wody w różnym stopniu wpływa na kształt instalacji wodnej.

Jeśli ciepła woda jest przygotowywana w indywidualnych podgrzewaczach zamontowanych przy poszczególnych bateriach, od przyłącza prowadzi się przewód główny (z zimną wodą), a od niego podłączenia do wszystkich punktów poboru. Gdy woda jest podgrzewana w kotle lub innym wspólnym dla wszystkich punktów poboru podgrzewaczu, rurę z zimną wodą prowadzi się do poszczególnych baterii i do źródła ciepła. Za nim równolegle do przewodu z zimną biegnie przewód z podgrzaną wodą, a czasem także trzeci – cyrkulacyjny – do położonego najdalej punktu czerpalnego. Dzięki niemu ciepła woda stale krąży w instalacji i nawet wtedy, gdy ta jest bardzo rozległa, jest dostępna zaraz po odkręceniu kranu.

Rury z wodą prowadzi się poniżej rur gazowych i kabli elektrycznych, przewód z ciepłą wodą zawsze powyżej tego z zimną.

Bezpośrednio za wodomierzem warto zamontować filtr mechaniczny siatkowy (osadnikowy) do ochrony instalacji wewnętrznej przed grubszymi zanieczyszczeniami stałymi (powyżej 90 μm), takimi jak piasek czy rdza, które niszczą baterie i inne urządzenia zamontowane w instalacji.

Na zewnątrz domu (najlepiej na elewacji ogrodowej) powinno się zainstalować zawór z podłączeniem do węża ogrodowego umożliwiający wygodne podlanie zieleni, napełnienie oczka wodnego czy umycie samochodu. Ciśnienie robocze w instalacji wodociągowej wynosi zwykle 0,4-0,5 MPa, ale gdy jest niewielki pobór wody, na przykład nocą, może okresowo wzrosnąć nawet powyżej 0,6 MPa. Zawory redukcyjne zamontowane na początku instalacji, przed wszystkimi urządzeniami, mogą temu zapobiec.

Instalacja wodna zasilana z sieci wodociągowej nie może być bezpośrednio połączona z urządzeniami doprowadzającymi do niej wodę z innych źródeł, na przykład ze studni.

W artykule znajdziesz również odpowiedzi na pytania:

  • jaki system rozprowadzenia rur wybrać - trójnikowy czy za pomocą rozdzielaczy,
  • z jakich rur wykonać przewody instalacji wodnej - z miedzi czy tworzywa,
  • jak zabezpieczyć instalację ciepłej wody przed wydłużaniem,
  • jak sprawdzić, czy w instalacji wodociągowej nie ma przecieków.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Jak doprowadzić wodę do domu? Budowa przyłącza...

Zanim doprowadzisz wodę do domu, musisz dopełnić wielu formalności. Starania o budowę przyłącza niestety...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...