| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Instalacja wodna. Jak ją prowadzić, jak ją wykonać?

Instalacja wodna. Jak ją prowadzić, jak ją wykonać?

Instalacja wodna jest niezbędna w każdym domu. Potrzebujemy jej już podczas budowy, a potem do wielu codziennych czynności. Powinna dostarczać wodę dobrej jakości, w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. Zobacz, jak prawidłowo wykonać i poprowadzić instalację wodną, aby komfortowo i bez kłopotów korzystać z ciepłej i zimnej wody.

Jak układać instalację wodną?

Do wszystkich pomieszczeń, w których będziemy korzystać z wody, trzeba rozprowadzić instalację wodną. Układa się ją tak samo – niezależnie od tego, w jaki sposób woda jest doprowadzona do domu (studnia, wodociąg).

Na kształt instalacji wpływa między innymi sposób podgrzewania wody. Gdy jest centralny (dla całego domu), w kotle lub podgrzewaczu, rurę z zimną wodą doprowadza się tylko do urządzenia grzewczego, a dalej do poszczególnych baterii układa się dwa równoległe przewody: jeden z ciepłą, a drugi z zimną wodą. Jeżeli punkty czerpalne są znacznie oddalone od kotła czy podgrzewacza, wówczas układa się jeszcze trzeci przewód – cyrkulacyjny. Dzięki niemu ciepła woda stale krąży w instalacji i jest dostępna zaraz po odkręceniu kranu. Gdy ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczach zamontowanych bezpośrednio przy bateriach, rozprowadza się tylko rury z zimną wodą.

Autor: Wiktor Greg

Instalacja wodna. Jak ją prowadzić, jak ją wykonać?

Autor: Wiktor Greg

Instalacja wodna. Jak ją prowadzić, jak ją wykonać?

Dwa sposoby układania rur do wody

 • Układ trójnikowy
  Od przyłącza doprowadzającego wodę spoza budynku prowadzi się przewód główny, od którego odchodzą podłączenia do poszczególnych punktów poboru. Mogą być ułożone wzdłuż ścian prostopadle i równolegle do siebie. Wymagany kształt instalacji otrzymuje się, łącząc proste odcinki rur odpowiednimi kształtkami. Układa się je w bruzdach ściennych i przykrywa tynkiem. Jest to tak zwany układ trójnikowy.
 • Układ rozdzielaczowy
  Instalację wodną
  można też wykonać w systemie rozdzielaczowym. Przewód główny zasila rozdzielacz, od którego są poprowadzone osobne przewody do poszczególnych punktów poboru. Jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację, na każdym piętrze umieszcza się po jednym rozdzielaczu. Rury układa się w warstwie wylewki w podłodze, rzadziej w ścianie, a rozdzielacz montuje w szafce podtynkowej. Połączenie między rozdzielaczem a punktem poboru powinno być zrobione z jednego odcinka rury. Dzięki temu do minimum ogranicza się możliwość przecieków. Rury powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego odcinki układane w podłodze umieszcza się w rurze ochronnej, tak zwanym peszlu.

Trzy sposoby prowadzenia rur do c.w.u.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

A) Tradycyjnie, c.w.u. podgrzewana centralnie: przewody z zimną i z ciepłą wodą (ze stali, twardej miedzi lub twardego tworzywa) prowadzi się w ścianie od pionów do punktów poboru
B) Tradycyjnie; c.w.u. podgrzewana miejscowo: przewody z zimną wodą (ze stali, twardej miedzi lub twardego tworzywa) prowadzi się w ścianie od pionów do punktów poboru
C) Nowocześnie z rozdzielaczem: przewody z zimną i z ciepłą wodą (z miękkiej miedzi lub miękkiego tworzywa) prowadzi się w podłodze od rozdzielacza do punktów poboru

Instalacja wodna wyprowadzona na dobrą wysokość

Instalacja wodna powinna być tak przygotowana, aby bez problemu można było na niej zamontować baterie i podłączyć urządzenia.

W zależności od tego, co ma zasilać, trzeba ją doprowadzić na różną wysokość.

 • do umywalki z baterią stojącą rury trzeba doprowadzić 50-60 cm nad podłogą,
 • do wanny z baterią ścienną – minimum 60 cm,
 • do prysznica – 110-130 cm,
 • do WC (spłuczki w kompakcie) – 70-80 cm,
 • baterie naścienne montuje się 10-18 cm nad wanną oraz 25-35 cm nad umywalką.

Podane wysokości nie uwzględniają grubości posadzki.

PAMIĘTAJ

Rury z wodą muszą być ułożone poniżej rur gazowych i kabli elektrycznych, rura z ciepłą wodą zawsze powyżej rury z zimną.

Zarówno w systemie trójnikowym, jak i rozdzielaczowym przejścia przez ściany i stropy powinny być zrobione w tulejach ochronnych. Gdy są z kotłowni lub garażu, muszą być też gazoszczelne.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Jak doprowadzić wodę do domu? Budowa przyłącza...

Zanim doprowadzisz wodę do domu, musisz dopełnić wielu formalności. Starania o budowę przyłącza niestety...

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu...

Podczas budowy przyłącza wodociągowego należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń znajdujących się w jego...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.