Instalacja c.o. - a co z c.w.u.

2010-07-19 15:00

Zanim wybierzemy źródło ciepła do instalacji c.o., powinniśmy zdecydować, w jaki sposób będzie podgrzewana woda użytkowa – w osobnym urządzeniu czy w jednym, wspólnym dla instalacji c.o. i instalacji c.w.u.

Kocioł z zasobnikiem
Autor: Andrzej T. Papliński Wodę możemy podgrzewać na trzy sposoby. W kotle dwufunkcyjnym z wbudowanym ogrzewaczem przepływowym, w kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem oraz w kotle, który łączy w sobie cechy kotła jedno- i dwufunkcyjnego, czyli ma wbudowany podgrzewacz i jednocześnie zasobnik warstwowy.

Jeśli zdecydujemy się na kocioł gazowy, możemy wybrać kocioł dwufunkcyjny (olejowe dwufunkcyjne to rzadkość) z wbudowanym podgrzewaczem przepływowym do wody użytkowej. Taki kocioł nadaje się do niewielkiego domu z niezbyt rozległą instalacją ciepłej wody, z której korzystają na co dzień dwie-trzy osoby.

Do dużego domu z kilkoma łazienkami jest potrzebny raczej kocioł jednofunkcyjny. Jeśli ma także podgrzewać wodę użytkową, trzeba do niego dokupić dodatkowy podgrzewacz z wężownicą zasilaną gorącą wodą z kotła lub dwiema wężownicami, na przykład do współpracy także z kolektorami słonecznymi. Taka kombinacja jest możliwa we wszystkich rodzajach kotłów: gazowych, olejowych, na paliwa stałe oraz elektrycznych.

Wiele firm ma w ofercie jeszcze inny model kotłów (przeważnie gazowych). Mają one wbudowany podgrzewacz przepływowy – tak jak kotły dwufunkcyjne – i dodatkowo zasobnik warstwowy do magazynowania podgrzanej wody. Dzięki temu komfort korzystania z niej jest taki, jakby była przygotowywana w tradycyjnym podgrzewaczu pojemnościowym o znacznie większej objętości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.