| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Gdy woda traci jakość?

Gdy woda traci jakość?

Instalacja wodna powinna dostarczać wodę dobrej jakości. Dbają o to dostawca wody i sanepid. Zdarza się jednak, szczególnie w starych instalacjach, że woda przepływająca przez domową instalację wodociągową traci na jakości. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Jakość wody pitnej dostarczanej do budynku jest stale monitorowana nie tylko przez dostawcę, ale także sanepid i w związku z tym do budynku dociera zwykle bez zanieczyszczeń – przepisy stawiają przedsiębiorstwom wodociągowym wysokie wymagania w tym względzie. Utrzymanie jej jakości w wewnętrznej instalacji to już nasze zadanie.

Problemy z jakością wody pojawiają się w starych instalacjach z rur stalowych. Gdy skorodują, rdza łączy się z odrywającymi się od ścianek rur osadami i wypływająca z kranów woda jest brązowa, mętna i zawiera dużo żelaza. Wprawdzie nie jest przez to szkodliwa dla zdrowia, ale na pewno niesmaczna. Może uszkodzić też AGD i nowoczesne baterie.

Jakość wodyJeśli problem wynika ze stanu sieci wodociągowej, możemy jedynie zgłosić go firmie odpowiadającej za jej utrzymanie, czyli lokalnemu przedsiębiorstwu wodociągowemu. Ale często to wewnętrzna instalacja wodna w budynku kwalifikuje się do wymiany – jeśli jest z rur stalowych, może to być konieczne już po 10 latach eksploatacji.

Obecnie w instalacjach wodociągowych rury stalowe zastępuje się rurami z tworzywa sztucznego, ewentualnie rurami miedzianymi, które niestety są droższe, dlatego rzadziej stosowane. Wiele zalet mają także drogie i mało popularne systemy rur ze stali nierdzewnej. Wszystkie one charakteryzują się dużo większą odpornością na korozję niż tanie rury ze stali ocynkowanej. Ich zaletą jest też niezarastanie kamieniem. Dodatkowo miedź utrudnia tworzenie się na powierzchni rur biofilmu bakteryjnego, którego obecność prowadzi do rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia bakterii Legionella (zwłaszcza w wodzie niechlorowanej).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Rury wielowarstwowe Geberit Volex. Jeden system...

Geberit Volex to nowy system rur wielo- i jednowarstwowych wysokiej jakości. Może on służyć wielu istotnym...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...