| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Błędy w instalacji wodnej, przez które możesz mieć zalane mieszkanie
Gdy instalacja wodna przecieka

Błędy w instalacji wodnej, przez które możesz mieć zalane mieszkanie

Obecnie instalacje wodne wykonuje się z materiałów nieulegających korozji, dlatego do zalania mieszkania na skutek złego stanu rur dochodzi raczej w starych instalacjach, w których są jeszcze rury stalowe. Przyczyną może być natomiast niestaranne wykonanie instalacji wodnej. Zobacz, jakie błędy popełniane są podczas montażu i jak się uchronić przed zalaniem mieszkania.

Błędy popełniane podczas montażu instalacji wodnej

Właściwy przepływ wody w rurach

Często popełnianym błędem podczas montażu rur miedzianych w instalacji wodnej jest zaniedbanie ich gratowania po ucięciu (usuwania zadziorów powstałych na krawędzi). Przez to zostaje zawężony przekrój rury, co powoduje wzrost oporów przepływu wody, a także zawirowania jej strumienia. A te są przyczyną wypłukiwania tlenku miedzi ze ścianek rury i kształtki, przez co ulegają one przyspieszonej korozji (dotyczy to zwłaszcza kolan).

Łączenie rur...

Błędem jest też stosowanie lutu twardego do łączenia rur o małej średnicy i ściankach grubości poniżej 1 mm. Towarzysząca temu wysoka temperatura powoduje przegrzanie cienkiej ścianki rury i uszkodzenie struktury metalu, co w instalacjach wody użytkowej powoduje powstawanie ognisk korozji. Słabe punkty instalacji to wszelkie połączenia. Jeśli są wykonane prawidłowo, to nie powinno być z nimi problemów. Ale zdarza się, że tak nie jest, i choć instalacja wodna pomyślnie przechodzi próbę ciśnieniową, po pewnym czasie dochodzi do awarii.

Autor: Wiktor Greg

Połączenia rur nie sprawiają problemów, jeśli są starannie zrobione – ich niezawodność zależy przede wszystkim od wykonawców.

Najczęstsze niedopatrzenia to niedostatecznie głębokie wsunięcie rury do gniazda złączki. Producenci starają się tak udoskonalać systemy połączeń, by takie sytuacje wyeliminować, ale na ogół przekłada się to na wyższą cenę – w najtańszych systemach wszystko zależy od staranności montera.

Zamarzanie wody

Do wielu uszkodzeń instalacji dochodzi na skutek zamarznięcia w nich wody i rozsadzenia przez lód. Dlatego należy unikać umieszczania rur z wodą w nieogrzewanych pomieszczeniach, a jeśli jest to niemożliwe – starannie je zaizolować.

Gdy zimą opuszczamy dom na dłużej i wyłączamy ogrzewanie, powinniśmy opróżnić instalację z wody. Ryzyko awarii występuje nawet, jeśli wyjeżdżając, zostawiamy działające ogrzewanie, bo kocioł może przestać pracować na przykład z powodu wyłączenia prądu. Jeśli akurat na dworze będzie duży mróz, po kilku dniach temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej zera. A wtedy jest bardzo prawdopodobne, że po powrocie do domu zastaniemy w nim powódź.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem?

Przyczyną wycieku często bywa mechaniczne uszkodzenie np. rury stalowej podczas wiercenia otworów w ścianie lub podłodze, w których zostały poprowadzone. Dlatego zaleca się wykonanie dokumentacji fotograficznej przed ukryciem rur pod tynkiem, glazurą czy wylewką. Jeśli takiej dokumentacji nie ma, przed wierceniem otworów warto się upewnić, czy nie trafi się na instalację. Służą do tego specjalne detektory wykrywające obecność plastiku lub metalu.

Przed przykrymi następstwami awarii, w wyniku której następuje wyciek, ratuje szybka reakcja – im prędzej odetnie się dopływ wody, tym mniejsze będą szkody związane z zalaniem mieszkania.

Do ostrzegania przed wyciekiem służą czujniki obecności wody współpracujące z instalacją alarmową. Umieszczone w miejscach, gdzie może dojść do awarii, poinformują o niej sygnałem akustycznym lub optycznym, a jeśli mamy instalację alarmową podłączoną do systemu monitoringu, zostanie zawiadomiony patrol interwencyjny. Jeśli akurat nie ma nas w domu, załoga patrolu wezwie odpowiednie służby, które pomogą ograniczyć zniszczenia. Przed wyciekiem z instalacji wodociągowej mogą nas ochronić czujniki obecności wody połączone z elektrozaworem zamontowanym na przyłączu wody. Czujniki reagują, gdy w ich pobliżu powstanie kałuża o głębokości mniej więcej 1 mm. W elektrozawory są wyposażone niektóre pralki i zmywarki. Gdy na dnie obudowy pojawia się woda, elektrozawór na wężu doprowadzającym wodę zostaje zamknięty, co zapobiega dalszemu wyciekowi. Szukając nowego AGD warto się zainteresować takim wyposażeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Systemy wodociągowe Geberit. Łatwość łączenia

Nowoczesny budynek funkcjonuje jak złożony organizm: trzeba mu dostarczać wodę, ciepło, energię i inne media....

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...