| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Gazowa terma

Gazowa terma

Często w miejsce starych piecyków gazowych montujemy nowe. Na rynku jest ich wiele. Podobna stylistyka, ale funkcje - nie zawsze te same. Warto wiedzieć, czego w ogóle można po nich oczekiwać... 

Autor: JUNKERS

Podgrzewacze przepływowe

W podgrzewaczach przepływowych po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i włącza się palnik, który podgrzewa wodę. Aby było to możliwe, musi być zapewnione minimalne ciśnienie wody dopływającej do podgrzewacza (określone przez producenta dla danego urządzenia). Wymagają doprowadzenia gazu i wody. Podgrzewacze stosowane w domach jednorodzinnych mają maksymalną moc od 17 do 24 kW. Te mniejsze - 17-18 kW - nadają się do równoczesnego obsługiwania tylko umywalki i zlewozmywaka lub ogrzewania wody do kąpieli pod prysznicem. W ciągu minuty mogą one dostarczyć około 8 l wody o temperaturze około 40°C.
Do jednoczesnego napełniania wanny i zmywania naczyń potrzebny jest podgrzewacz większej mocy - 23-24 kW. Decydując się na podgrzewacz przepływowy, musimy pogodzić się z pewnymi niedogodnościami eksploatacyjnymi. Rozpoczęcie lub zakończenie poboru ciepłej wody w jednym punkcie wpływa na temperaturę wody w drugim. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek i konieczności regulowania temperatury wody podczas kąpieli pod prysznicem, warto przynajmniej tam zamontować baterię termostatyczną, która utrzyma stałą - ustawioną pokrętłem - temperaturę wypływającej wody.

Moc podgrzewacza

można zmieniać, zwiększając lub zmniejszając płomień palnika. Im mniejszy płomień, tym mniej spala się gazu. Możliwa jest regulacja:

  • ręczna - zmieniając położenie pokrętła, zmieniamy moc cieplną urządzenia (a właściwie wielkość płomienia), najczęściej w zakresie od 50 do 100% mocy maksymalnej. Im większy strumień wody, tym niższa jego temperatura i odwrotnie;
  • automatyczna - wielkość płomienia samoczynnie (automatycznie) dostosowuje się do wielkości strumienia wody przepływającej przez urządzenie.

Standardowym wyposażeniem podgrzewaczy są czujniki zaniku ciągu kominowego. Zadaniem czujnika jest odcięcie dopływu gazu do palnika, gdy ciąg w przewodzie kominowym jest za słaby. Jest to zabezpieczenie przed cofaniem się spalin do pomieszczenia i ewentualnym zatruciem domowników. Krótkotrwały zanik ciągu kominowego nie powinien zakłócać normalnej pracy urządzenia. Dodatkowo podgrzewacze przepływowe mają zabezpieczenia przed ulatnianiem się niespalonego gazu.

Podgrzewacze przepływowe różnią się między innymi sposobem zapalania palnika głównego. Produkowane są urządzenia:

  • z palnikiem dyżurnym, zwanym świeczką. Świeczka ta to stale płonący mały płomyk, od którego po odkręcenie kranu z ciepłą wodą zapala się palnik główny. W starych typach podgrzewaczy świeczkę zapala się zapałką, w nowszych służy do tego wbudowana w urządzenie zapalniczka piezoelektryczna ;
  • z zapłonem elektronicznym - po odkręceniu kranu z ciepłą wodą palnik główny zapala się elektronicznie.

Podgrzewacze przepływowe ważą najczęściej poniżej 16 kg i są przystosowane do powieszenia na ścianie. Ich wymiary umożliwiają montaż obok wanny w łazience lub między wiszącymi szafkami kuchennymi. Podgrzewacz instaluje się możliwie blisko punktów czerpalnych, ale i tak po odkręceniu kranu z ciepłą wodą trzeba chwilę poczekać, aż z rur spłynie chłodna woda i ustali się żądana temperatura.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym...

Po podziale nieruchomości instalacja wodna i elektryczna powinny zostać rozdzielone w sposób,...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...