Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody

2017-08-19 2:00

Bodźcem do uruchomienia elektrycznego podgrzewacza przepływowego jest odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Wtedy dopiero urządzenie zaczyna podgrzewać wodę i pobiera w tym celu energię.  

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody
Autor: GettyImages Przepływowy podgrzewacz wielopunktowy umożliwia centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w domu

Elektryczny podgrzewacz przepływowy

Podgrzewacze przepływowe mogą być zamontowane w instalacji zasilanej z wodociągu lub własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. W instalacjach z hydroforem, w których ciśnienie wody się waha, może również zmieniać się temperatura ciepłej wody wypływającej z podgrzewacza.

Urządzenia mają niewielkie wymiary i masę nie przekraczającą kilku kilogramów. Mogą być jedno- lub wielopunktowe (lub inaczej jedno- i wieloczerpalne).

Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

Bodźcem do uruchomienia elektrycznego podgrzewacza przepływowego jest odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Wtedy dopiero urządzenie zaczyna podgrzewać wodę i pobiera w tym celu energię. Pobiera ją tylko do momentu ustania przepływu wody, czyli zakręcenia kranu.

Jeśli kran zostanie odkręcony ponownie dopiero po upływie dłuższego czasu i woda znajdująca się w instalacji między podgrzewaczem a kranem zdąży wystygnąć, już nie zostanie podgrzana. Kiedy odkręcimy kran, najpierw popłynie chłodna woda, a będzie jej tym więcej, im bardziej miejsce poboru wody jest oddalone od podgrzewacza.

Zobacz polecane przez nas produkty:

Jednopunktowe podgrzewacze przepływowe

Przepływowe podgrzewacze jednopunktowe obsługują jeden kran i dlatego zwykle montowane są bezpośrednio w jego pobliżu, na przykład pod lub nad umywalką albo zlewozmywakiem. Często już fabrycznie wyposażone są w wylewkę, baterię lub rączkę natrysku.

Podgrzewacze o małej mocy, których wydajność jest niewielka, mają wylewki zakończone perlatorem – jego zadaniem jest mieszanie wody z powietrzem i rozpraszanie strumienia. A wszystko po to, by dać użytkownikowi złudzenie, że z kranu płynie jej więcej niż w rzeczywistości. Taki sposób zaopatrzenia w ciepłą wodę polecany jest szczególnie wtedy, gdy miejsca poboru wody wewnątrz domu są od siebie oddalone. Przy każdym można zainstalować osobne urządzenie, precyzyjnie dobierając jego wielkość do potrzeb w danym miejscu.

W sprzedaży dostępne są przepływowe podgrzewacze z czujnikiem podczerwieni (autosensorem). Czujnik umożliwia włączanie i wyłączanie wypływu wody bez dotykania urządzenia. Podgrzewacz wyłącza się automatycznie po dwudziestu sekundach. Urządzenie obsługuje jeden punkt poboru wody, zwykle jest to umywalka. Nadaje się do montażu zwłaszcza tam, gdzie jest wymagane zachowanie szczególnej higieny. Zastosowanie specjalnej głowicy wirowej zapobiega odkładaniu się kamienia w podgrzewaczu.

Wielopunktowe podgrzewacze przepływowe

Przepływowy podgrzewacz wielopunktowy umożliwia centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w domu. Urządzenie musi mieć moc co najmniej kilkunastu kilowatów. Jednak i wtedy jednoczesne korzystanie z kilku kranów – zwłaszcza tam, gdzie wody potrzeba dużo i o wysokiej temperaturze, na przykład do napełniania wanny i zmywania – nie zawsze będzie komfortowe.

Podgrzewacz wielopunktowy powinien być zamontowany centralnie, aby ograniczyć do minimum długość (a więc i średnice) przewodów rozprowadzających, a tym samym – ilość zalegającej w nich wody. Między kolejnymi włączeniami podgrzewacza woda stygnie bowiem do temperatury otoczenia. Zużyta do jej podgrzania energia elektryczna jest wtedy bezpowrotnie tracona.

Zasilanie podgrzewacza

Podgrzewacze przepływowe mogą być montowane w instalacjach jedno- (230 V) lub trójfazowych (400 V), ale rodzaj zasilania zależy od mocy urządzenia. Do instalacji jednofazowych przystosowane są podgrzewacze o niewielkiej mocy – do około 4 kW. Podgrzewacze o większej mocy muszą być zasilane z instalacji trójfazowej. Powinniśmy o tym pamiętać i dokładnie sprawdzić rodzaj zasilania wybranego urządzenia, zwłaszcza gdy przeznaczone jest do zainstalowania w już istniejącym domu, wyposażonym w jednofazową instalację elektryczną.

Jak dobrać elektryczny przepływowy podgrzewacz wody

Ilość ciepłej wody, jaką można w jednostce czasu uzyskać z podgrzewacza przepływowego, inaczej mówiąc jego wydajność, zależy od:

  • mocy urządzenia,
  • temperatury dopływającej do niego zimnej wody,
  • końcowej temperatury ciepłej wody.

Ilość ta jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury wody dopływającej do podgrzewacza i z niego wypływającej. A ponieważ woda zimna latem jest cieplejsza niż zimą (czyli różnica temperatury jest mniejsza) możemy się spodziewać, że latem wydajność podgrzewacza będzie nieco większa.

Wydajność podgrzewacza pośrednio zależy także od napięcia w sieci. Jeśli będzie ono niższe niż 230 V – w instalacji jednofazowej – lub 400 V – w trójfazowej, moc podgrzewacza również będzie niższa od wartości nominalnej podanej przez producenta (można ją znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia lub w instrukcji). Jeśli mieszkamy w rejonie, gdzie często zdarzają się spadki napięcia w sieci, częściowo możemy zabezpieczyć się przed ich skutkami, kupując podgrzewacz o mocy nieco wyższej niż wymagana.

Zależnie od potrzeb możemy wybrać podgrzewacz przepływowy o mocy od trzech do około dwudziestu kilowatów. Najmniejsze, 3-kilowatowe urządzenia, podgrzewają od temperatury 10°C do około 50°C zaledwie od 1 do około 2 l wody na minutę. Jest to niewiele, zważywszy, że za ilość wystarczającą przyjmuje się 5 l ciepłej wody na minutę przy korzystaniu z umywalki lub zlewozmywaka i około 6 litrów – pod prysznicem. Regulacja temperatury wody wypływającej z podgrzewaczy jednopunktowych jest hydrauliczna. Znaczy to, że im większy strumień wody, tym niższa temperatura i odwrotnie. Jeśli moc urządzenia jest niewielka, zwykle nie można jej regulować.

W podgrzewaczach o większej mocy regulacja jest skokowa, przeważnie dwuwartościowa: przy małym przepływie włącza się pół mocy, przy dużym – całkowita. Nowoczesne podgrzewacze wielopunktowe zwykle wyposażone są już w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody. Pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.

Dbaj o podgrzewacz

  • Nie uruchamiaj go, jeśli jest pusty. Podgrzewacz nie może bowiem pracować, jeśli nie ma w nim wody. Dlatego po każdej przerwie w dostawie wody, jeszcze zanim podłączy się go do prądu, należy go odpowietrzyć.

  • Dopilnuj, by został prawidłowo podłączony do instalacji elektrycznej. Podgrzewacze podłącza się do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki lub na stałe – łącząc odpowiednie przewody w puszce elektroinstalacyjnej. Instalacji podgrzewacza bez wtyczki powinien dokonać elektryk z uprawnieniami. Niektórzy producenci wymagają, by zarówno instalacja, jak i pierwsze uruchomienie podgrzewaczy przepływowych były wykonane przez uprawnionego elektryka lub autoryzowanego serwisanta. Od tego może zależeć ewentualne uznanie gwarancji.

  • Przeczytaj instrukcję. Z jej treścią zapoznaj się, zanim zaczniesz używać podgrzewacza, a jeszcze lepiej – zanim go zainstalujesz. Jeśli nie została dołączona do urządzenia, upomnij się o nią w punkcie sprzedaży.

Instalacja elektryczna - sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 8
Przewód neutralny służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.