| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Instalacje wodne. Czy rury instalacyjne mogą zanieczyszczać wodę?

Instalacje wodne. Czy rury instalacyjne mogą zanieczyszczać wodę?

Gdy woda przepływa przez rury instalacyjne może dojść do jej wtórnego zanieczyszczenia. Nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonane są instalacje wodne. Na zanieczyszczenie narażona jest woda we wszystkich instalacjach. Objawem zanieczyszczenia może być niegroźna dla zdrowia zmiana barwy albo smaku wody. Niebezpiecznie się robi, gdy pogorszeniu ulegają parametry chemiczne i mikrobiologiczne.

Instalacje wodneCzym może się objawiać wtórne zanieczyszczenie wody?

W czasie przepływu wody przez instalację na powierzchni jej styku z materiałem rur zachodzą procesy, które mogą spowodować wtórne zanieczyszczenie. Jest na nie narażona woda we wszystkich instalacjach bez względu na rodzaj materiału, z jakiego zostaną wykonane.

Pogorszenie się jakości wody może być spowodowane na przykład uwalnianiem się z materiału instalacyjnego jonów żelaza, cynku, miedzi czy monomerów lub odrywaniem się cząstek z osadów wytworzonych na wewnętrznych powierzchniach przewodów lub urządzeń.

Może się ono objawiać niegroźną dla zdrowia zmianą barwy, mętności albo smaku wody, ale też niebezpiecznym pogorszeniem jej parametrów chemicznych czy mikrobiologicznych. Charakter zmian i ich intensywność będą zależały przede wszystkim od rodzaju materiału, sposobu wykonania i użytkowania instalacji oraz stanu technicznego przewodów i urządzeń.

Niektóre procesy zachodzące w instalacjach wodociągowych groźne dla zdrowia ludzi mogą nie powodować widocznej zmiany barwy lub mętności wody. Nie da się ich wtedy zidentyfikować bez przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Rury ze stali ocynkowej

W instalacjach ze stali ocynkowanej w wyniku korozji wewnętrznych powierzchni przewodów woda może być zanieczyszczona związkami cynku, w silnie skorodowanych instalacjach również związkami żelaza.

Rury z tworzyw sztucznych

W rurach z tworzyw sztucznych może z czasem dojść do namnażania się bakterii w wyniku przenikania do wody substancji stanowiących dla nich pożywkę.

Jakość wody może także popsuć niewłaściwa farba użyta do pomalowania ich zewnętrznej powierzchni. Największy wpływ na zdrowotne własności wody ma jej długie zaleganie w instalacji i podgrzewanie. W takich warunkach jest ona narażona na zanieczyszczenie nie tylko produktami korozji, ale również azotynami.

Rury z miedzi

W instalacjach z miedzi wtórne zanieczyszczenie jest spowodowane przechodzeniem jonów miedzi z powierzchni wewnętrznych przewodów do wody.

Ich nadmiar może zmienić smak wody na metaliczny, surowy i gorzki, wyraźnie wyczuwalny, gdy ich stężenie sięgnie 5 mg/l, zwłaszcza w wodzie o mniejszym zasoleniu. Obecność nadmiernej ilości jonów miedzi może się także objawiać w postaci plam na urządzeniach sanitarnych i praniu, ale w Polsce zdarza się to bardzo rzadko.

Stężenie jonów miedzi wzrasta po długim zaleganiu wody w instalacji, jednak można je zmniejszyć nawet dziesięciokrotnie, płucząc instalację po przerwie nocnej przez 5-10 minut.

Jest też druga strona medalu. Jony miedzi (o dopuszczalnej zawartości do 2 mg/l), również wtedy, gdy pochodzą z materiału instalacyjnego, skutecznie hamują rozwój bakterii. Wybierając miedź na instalacje wodociągowe, można więc zmniejszyć zagrożenie skażeniem mikrobiologicznym instalacji i wody.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Jak poprawić jakość wody w domu? Praktyczne...

Jest kilka sposobów, dzięki którym można poprawić jakość wody w domu. Najczęściej wybieranym...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Jak doprowadzić wodę do domu? Budowa przyłącza...

Zanim doprowadzisz wodę do domu, musisz dopełnić wielu formalności. Starania o budowę przyłącza niestety...

Jak znaleźć wodę na działce? Kiedy możliwa jest...

Budowa studni na działce może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chcesz chociaż trochę obniżyć rachunki za...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.