Wokół anteny

W skład instalacji antenowa (oprócz samej anteny) powinny wchodzić również urządzenia przesyłowe (wzmacniacze, zwrotnice itp.) oraz okablowanie z gniazdami. 

Autor: Piotr Mastalerz

Urządzenia przesyłowe

Jeśli sygnał odbierany przez antenę jest słaby, instalacja jest bardzo rozległa albo zakończona wieloma gniazdami, trzeba ją wyposażyć we wzmacniacz. W domach jednorodzinnych wzmacniacz można zamontować wewnątrz budynku lub na zewnątrz – na maszcie anteny. Ważne, żeby znajdował się jak najbliżej anteny, by zminimalizować ewentualne zakłócenia. Montując wzmacniacz, należy pamiętać o konieczności jego zasilania. Sygnały pochodzące z kilku anten doprowadza się do jednego przewodu antenowego, za pośrednictwem urządzenia zwanego zwrotnicą antenową.

Każdemu według potrzeb

I do anteny satelitarnej, i do naziemnej, można podłączyć kilka odbiorników. Instalacja powinna być tak zaprojektowana, by w każdym wybranym pomieszczeniu znajdowało się przynajmniej jedno gniazdko umożliwiające odbiór lub nadanie sygnału. Elementy instalacji powinno się dobierać zależnie od jakości sygnału w danym rejonie, liczby programów, które chce się odbierać, oraz rodzaju występujących zakłóceń.
Instalację należy tak wykonać, aby ewentualna wymiana jej elementów nie wymagała pracochłonnych i kosztownych robót budowlanych. Wybór anteny, masztu i osprzętu najlepiej powierzyć monterowi, który wykona pomiary wstępne.

Rodzaj instalacji

Instalacja antenowa może być przelotowa, gwiaździsta lub mieszana.
O wyborze jednej z nich najczęściej decyduje położenie względem siebie pomieszczeń, w których mają być zainstalowane telewizor lub radio.
W instalacji przelotowej sygnał przechodzi przez poszczególne gniazda aż do końcowego, w gwiaździstej podzielony jest za pomocą odgałęźnika i skierowany do poszczególnych gniazd. Instalacja gwiaździsta jest bardziej odporna na zakłócenia wywoływane przez odbiorniki, bo poszczególne gniazdka nie są ze sobą połączone. Instalacje przelotowe można bez przeszkód stosować w domach jednorodzinnych, także piętrowych.

Przewody

Przewody, podobnie jak i pozostałe urządzenia instalacji antenowej, powinny mieć homologację, która jest gwarancją ich dobrej jakości. Przewody słabej jakości mogą mieć zbyt dużą tak zwaną tłumienność, która może spowodować, że mimo dobrego sygnału antenowego urządzenie (telewizor, radio) będzie słabo odbierało. W instalacji antenowej w domu jednorodzinnym stosuje się przewody koncentryczne o oporności 75 omów i tłumieniu około 20 dB/100 m na częstotliwości 860 MHz. Przewody można ułożyć bezpośrednio w tynku, w rurkach lub w kanałach instalacyjnych. Najlepiej zrobić to wraz z wykonywaniem innych instalacji wewnętrznych. Układając kabel koncentryczny, trzeba zachować duże promienie gięcia. Odległości od innych instalacji nie mają znaczenia.

Dom z wysokim  IQ

Sieć EIB sprawia, że dom staje się oazą spokoju i bezpieczeństwa... System pozwala zaprogramować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

Dom inteligentny na dwa sposoby - system BA i BMS

System BA oznacza komfort i bezpieczeństwo, czyli automatykę budynku. Z kolei BMS to zintegrowany system...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

System inteligentnego domu. Jak funkcjonuje...

System inteligentnego domu staje się wyznacznikiem nowoczesności i prestiżu. Inteligentny budynek przejmuje...

Zdalne sterowanie bramą i drzwiami za pomocą...

Sterowanie bramą i drzwiami z dowolnego miejsca na świecie? Tak, to możliwe! Dzięki specjalnej bramce oraz...

Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie...

Urządzenia i instalacje w inteligentnym domu są ze sobą połączone w zintegrowany system zarządzania, który po...