Wokół anteny

W skład instalacji antenowa (oprócz samej anteny) powinny wchodzić również urządzenia przesyłowe (wzmacniacze, zwrotnice itp.) oraz okablowanie z gniazdami. 

Autor: Piotr Mastalerz

Urządzenia przesyłowe

Jeśli sygnał odbierany przez antenę jest słaby, instalacja jest bardzo rozległa albo zakończona wieloma gniazdami, trzeba ją wyposażyć we wzmacniacz. W domach jednorodzinnych wzmacniacz można zamontować wewnątrz budynku lub na zewnątrz – na maszcie anteny. Ważne, żeby znajdował się jak najbliżej anteny, by zminimalizować ewentualne zakłócenia. Montując wzmacniacz, należy pamiętać o konieczności jego zasilania. Sygnały pochodzące z kilku anten doprowadza się do jednego przewodu antenowego, za pośrednictwem urządzenia zwanego zwrotnicą antenową.

Każdemu według potrzeb

I do anteny satelitarnej, i do naziemnej, można podłączyć kilka odbiorników. Instalacja powinna być tak zaprojektowana, by w każdym wybranym pomieszczeniu znajdowało się przynajmniej jedno gniazdko umożliwiające odbiór lub nadanie sygnału. Elementy instalacji powinno się dobierać zależnie od jakości sygnału w danym rejonie, liczby programów, które chce się odbierać, oraz rodzaju występujących zakłóceń.
Instalację należy tak wykonać, aby ewentualna wymiana jej elementów nie wymagała pracochłonnych i kosztownych robót budowlanych. Wybór anteny, masztu i osprzętu najlepiej powierzyć monterowi, który wykona pomiary wstępne.

Rodzaj instalacji

Instalacja antenowa może być przelotowa, gwiaździsta lub mieszana.
O wyborze jednej z nich najczęściej decyduje położenie względem siebie pomieszczeń, w których mają być zainstalowane telewizor lub radio.
W instalacji przelotowej sygnał przechodzi przez poszczególne gniazda aż do końcowego, w gwiaździstej podzielony jest za pomocą odgałęźnika i skierowany do poszczególnych gniazd. Instalacja gwiaździsta jest bardziej odporna na zakłócenia wywoływane przez odbiorniki, bo poszczególne gniazdka nie są ze sobą połączone. Instalacje przelotowe można bez przeszkód stosować w domach jednorodzinnych, także piętrowych.

Przewody

Przewody, podobnie jak i pozostałe urządzenia instalacji antenowej, powinny mieć homologację, która jest gwarancją ich dobrej jakości. Przewody słabej jakości mogą mieć zbyt dużą tak zwaną tłumienność, która może spowodować, że mimo dobrego sygnału antenowego urządzenie (telewizor, radio) będzie słabo odbierało. W instalacji antenowej w domu jednorodzinnym stosuje się przewody koncentryczne o oporności 75 omów i tłumieniu około 20 dB/100 m na częstotliwości 860 MHz. Przewody można ułożyć bezpośrednio w tynku, w rurkach lub w kanałach instalacyjnych. Najlepiej zrobić to wraz z wykonywaniem innych instalacji wewnętrznych. Układając kabel koncentryczny, trzeba zachować duże promienie gięcia. Odległości od innych instalacji nie mają znaczenia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom z wysokim  IQ

Sieć EIB sprawia, że dom staje się oazą spokoju i bezpieczeństwa... System pozwala zaprogramować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zintegrowane zarządzanie. Zobacz, czego...

Zintegrowany system zarządzania budynkiem, nie tylko steruje instalacjami w domu inteligentnym. Jego zadanie...

Komfortowy i inteligentny dom. Zainwestuj w...

Komfort w domu zapewnią między innymi nowoczesne instalacje. W śród nich system inteligentnego domu,...

Czy opłaca się mieć inteligentny dom? Sprawdź,...

Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zastanawiasz się, ile będą one kosztowały. Jednocześnie...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Oszczędny dom inteligentny - prawda czy mit

Czy dom inteligentny może być oszczędny? Jeśli tak, to w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, zużycia...